Ադրբեջանում և Հայաստանում ոչ ոք չի համարձակվում ասել ճշմարտությունը. Վահրամ Աթանեսյան
«Ադրբեջանում եւ Հայաստանում ոչ ոք չի համարձակվում ասել ճշմարտությունը․ առանց սկզբունքային քաղաքական համաձայնության հայ-ադրբեջանական կարգավորման կամ «խաղաղության» պայմանագիր անհնար է ստորագրել։
Որովհետեւ Հայաստանի սահմանադրության իմաստով Արցախը (նախկին ԼՂԻՄ-ը) Հայաստան է եւ վերջ,- իսկ Ադրբեջանի սահմանադրությունը ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղ՝ որպես ինքնավարություն կամ վարչա-տարածքային սուբյեկտ չի ճանաչում, այլեւ Սյունիքը, Գեղարքունիքի, Եղեգնաձորի մարզի որոշ տարածքներ, նույնիսկ Երասխավանը եւ Վեդին համարում է «ադրբեջանական»։ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը կգնա՞ն սահմանադրական փոփոխությունների։
Նման մի «պայմանավորվածության» կողմերը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները, հանգել էին ԽՍՀՄ փլուզման նախաշեմին՝ ստորագրելով Ժելեզնովոդսկի կոմյունիկեն, բայց դա մնաց թղթի վրա։ Հայաստանը ՀԽՍՀ իրավահաջորդն է, Ադրբեջանը՝ 1918-20 թ․թ․ գոյություն ունեցած Դեմոկրատական հանրապետության։
Թնջուկը կարող է «հատվել սրով» կամ լուծվել միջազգային դատական ատյանում, որ պետք է պատասխանի մի հարցի․ «Ո՞րն է այսօրվա անկախ Ադրբեջանի տարածքը»։ Եթե դա Ադր․ԽՍՀ տարածքն է, ապա Լեռնային Ղարաբաղը նրա «անբաժանելի» մասը չէ, այլ՝ «բաղկացուցիչ»։
Իսկ երեկվա «բաղկացուցիչն» այսօր կարող է այդպիսին չլինել։ Դա անգամ ԽՍՀՄ սահմանադրությունն էր ասում՝ միութենական հանրապետությանն արգելելով ինքնուրույն լուծել իր կազմում գտնվող ինքնավար պետականության լինել-չլինելու հարցը։ Բայց մենք այս ուղղությամբ քայլ անու՞մ ենք, արե՞լ ենք։

Nobody dares to tell the truth in Azerbaijan and Armenia; Vahram Atanesyan
Vahram Atanesyan, former deputy of the Nagorno-Karabakh Central Committee, and publicist, wrote on his Facebook page:
"No one dares to tell the truth in Azerbaijan and Armenia. It is impossible to sign an Armenian-Azerbaijani settlement or "peace" agreement without a political agreement in principle.
Because according to the Armenian constitution, Artsakh (formerly Nagorno-Karabakh) is Armenia, and that's it. Azerbaijan's body not only does not recognize Nagorno-Karabakh as an autonomous or administrative-territorial entity but also considers Syunik, some areas of Gegharkunik, the Yeghegnadzor region, even Yeraskhavan, and Vedi Azerbaijani. Will Armenia and Azerbaijan go for constitutional changes?
The parties to such an "agreement," including the representatives of Nagorno-Karabakh, reached the threshold of the collapse of the USSR by signing the Zheleznovodsk Communiqué, but it remained on paper. Armenia was the successor of the USSR, and Azerbaijan was the successor of the Democratic Republic in 1918-20.
An anthill can be "cut with a sword" or settled in an international court that must answer a question: "What is the territory of today's independent Azerbaijan?" If it is the territory of the ADR SSR, then Nagorno-Karabakh is not an "integral" part of it but a "constituent."
And the "constituent" of yesterday may not be such today. Even the constitution of the USSR said prohibited the union republic from solving the question of the existence independently or not of an autonomous state within it. But are we taking a step in this direction, have we?