Ադրբեջանում և Հայաստանում ոչ ոք չի համարձակվում ասել ճշմարտությունը. Վահրամ Աթանեսյան
«Ադրբեջանում եւ Հայաստանում ոչ ոք չի համարձակվում ասել ճշմարտությունը․ առանց սկզբունքային քաղաքական համաձայնության հայ-ադրբեջանական կարգավորման կամ «խաղաղության» պայմանագիր անհնար է ստորագրել։
Որովհետեւ Հայաստանի սահմանադրության իմաստով Արցախը (նախկին ԼՂԻՄ-ը) Հայաստան է եւ վերջ,- իսկ Ադրբեջանի սահմանադրությունը ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղ՝ որպես ինքնավարություն կամ վարչա-տարածքային սուբյեկտ չի ճանաչում, այլեւ Սյունիքը, Գեղարքունիքի, Եղեգնաձորի մարզի որոշ տարածքներ, նույնիսկ Երասխավանը եւ Վեդին համարում է «ադրբեջանական»։ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը կգնա՞ն սահմանադրական փոփոխությունների։
Նման մի «պայմանավորվածության» կողմերը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները, հանգել էին ԽՍՀՄ փլուզման նախաշեմին՝ ստորագրելով Ժելեզնովոդսկի կոմյունիկեն, բայց դա մնաց թղթի վրա։ Հայաստանը ՀԽՍՀ իրավահաջորդն է, Ադրբեջանը՝ 1918-20 թ․թ․ գոյություն ունեցած Դեմոկրատական հանրապետության։
Թնջուկը կարող է «հատվել սրով» կամ լուծվել միջազգային դատական ատյանում, որ պետք է պատասխանի մի հարցի․ «Ո՞րն է այսօրվա անկախ Ադրբեջանի տարածքը»։ Եթե դա Ադր․ԽՍՀ տարածքն է, ապա Լեռնային Ղարաբաղը նրա «անբաժանելի» մասը չէ, այլ՝ «բաղկացուցիչ»։
Իսկ երեկվա «բաղկացուցիչն» այսօր կարող է այդպիսին չլինել։ Դա անգամ ԽՍՀՄ սահմանադրությունն էր ասում՝ միութենական հանրապետությանն արգելելով ինքնուրույն լուծել իր կազմում գտնվող ինքնավար պետականության լինել-չլինելու հարցը։ Բայց մենք այս ուղղությամբ քայլ անու՞մ ենք, արե՞լ ենք։

В Азербайджане и Армении никто не осмеливается говорить правду. Ваграм Атанесян
Бывший депутат НС Нагорного Карабаха, публицист Ваграм Атанесян написал на своей странице в Facebook:
«В Азербайджане и Армении никто не смеет говорить правду подписание армяно-азербайджанского урегулирования или «мирного» соглашения без политического соглашения ,невозможно в принципе.
Потому что по конституции Армении Арцах (бывший НКАО) это Армения и точка, а конституция Азербайджана не только не признает Нагорный Карабах в качестве автономии или административно-территориального образования, но и считает Сюник, некоторые районы Гегаркуникской, Ехегнадзорской марз, даже Ерасхаван и Веди, "азербайджанскими". Пойдут ли Армения и Азербайджан на конституционные изменения?
Сторонники такого «договора», в том числе и представители Нагорного Карабаха, подошли к порогу распада СССР, подписав Железноводское коммюнике, но оно так и осталось на бумаге. Армения является правопреемницей СССР, тогда как Азербайджан когда существующей Демократической Республики 1918-20 гг.
Гордиев узел можно «разрубить мечом» или урегулировать в международном суде, который должен ответить на вопрос: «Какова территория сегодняшнего независимого Азербайджана?» Если это территория АДР ССР, то Нагорный Карабах является не "неотъемлемой" ее частью, а "составной".
И вчерашняя «составляющая» может не быть таковой сегодня. Даже конституция СССР говорила об этом, запрещая союзной республике самостоятельно решать вопрос о наличии или отсутствии в ее составе автономного государства. Но делаем ли мы шаг в этом направлении?