Բլինքենի համար գործընթացը ունի կարիերայի ապագայի որոշակի արժեք. Բադալյան
«Էնթոնի Բլինքենը հայտնում է, որ գոհ է ձեռք բերված առաջընթացից և լավատես է: Դե, ըստ ամենայնի, նա մի բան գիտե և, անկասկած, գիտե հազար բան ավելի, քան մենք:
Բայց գոհ չլինելու պարագայում էլ հազիվ թե խոստովաներ, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարներին հավաքել, չորս օր պահել է Վաշինգտոնում ու որևէ արդյունք չի ստացել: Դա կլիներ պարզապես ձախողման խոստովանություն: Հետեւաբար, «ժանրի կանոնը» պահանջում է արձանագրել գոհունակություն և խոսել առաջընթացից:
Կրկնեմ, գուցե և այդպես է: Բայց երբ Վաշինգտոնում ավարտվում է բանակցությունը, Հայաստանի վարչապետը Պրահայում ասում է, որ «առ այս պահը» չկա համաձայնություն Ստեփանակերտ-Բաքու խոսակցության միջազգային մեխանիզմի, տարածքային ամբողջականության ճանաչման մեխանիզմի հարցերում, և չկա խաղաղության պայմանագրի իրագործման միջազգային երաշխիք:
Այդ ֆոնին, գոնե հրապարակային մակարդակում, ուշադրության միակ արժանի բանը, որ եղել է Վաշինգտոնում, բանակցային երրորդ օրը Միրզոյանի և Բայրամովի հանդիպումն էր Բայդենի խորհրդական Սալիվանի հետ:
Եթե տեղի է ունենում պետքարտուղարության բարձր հովանու ներքո բանակցային բազմօրյա գործընթաց, ի՞նչն է Սալիվանին մղում հանդիպել դրա մասնակիցների հետ: Թերևս այն, որ Սպիտակ տան և պետքարտուղարության միջև չկա գործընթացի վերաբերյալ միատարություն: Ընդ որում, դա միանգամայն նորմալ և օրինաչափ երևույթ է պետական կառավարման համակարգերի համար:
Եվ այստեղ էլ ուշադրության է արժանի այն, ինչ մեկ-երկու անգամ ասել է պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը, որ հայ-ադրբեջանական գործընթացը Բլինքենի համար «անձնական առաջնահերթություն» է: Հակված եմ մտածել, որ պետքարտուղար Բլինքենի համար գործընթացը ունի կարիերայի ապագայի որոշակի արժեք, օրինակ՝ կմնա՞ նա Բայդենի հետ երկրորդ ժամկետի, եթե, իհարկե, մնա Բայդենը, թե՞ ոչ:
Թվում է, որ հայ-ադրբեջանական հարցը իր տրամաչափով բոլորովին համարժեք չէ ԱՄՆ տրամաչափի և հորիզոնի հետ: Բայց այստեղ խնդիրը Նահանգների համար բոլորովին էլ հայ-ադրբեջանական կարգավորումը չէ, այլ այն ավելի խոշոր ճյուղավորումները, որոնց մեծ հանգույցում է այդ՝ առերևույթ փոքր տրամաչափի խնդիրը:
Եվ, այս տեսանկյունից էլ, չարժե բացառել, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի գոհունակությունն առնչվում է հենց այդ «ճյուղային» էֆեկտին, այլ ոչ անմիջական վաշինգտոնյան քննարկումներին»:

For Blinken, the process has a certain value for the future of the career, Badalyan
Anthony Blinken reports that he is pleased with the progress made and is optimistic. By all accounts, he knows one thing and no doubt knows a thousand more than we do.
But even if he were not satisfied, he would hardly admit that he gathered the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, kept them in Washington for four days, and did not get any results. That would be an admission of failure. Therefore, the "genre rule" requires recording satisfaction and discussing progress.
I repeat, maybe it is. But when the negotiation ended in Washington, the Prime Minister of Armenia said in Prague that "at this moment," there is no agreement on the international mechanism of the Stepanakert-Baku dialogue, the mechanism of recognition of territorial integrity, and there is no international guarantee of the implementation of the peace treaty.
Against that background, at least at the public level, the only thing worthy of attention that happened in Washington on the third day of negotiations was the meeting of Mirzoyan and Bayramov with Biden's adviser Sullivan.
If there is a multi-day negotiation process under the auspices of the State Department, what motivates Sullivan to meet with its participants? Perhaps there is no consensus on the process between the White House and the State Department. Moreover, it is a normal and legitimate phenomenon for state management systems.
And here, too, what the spokesman of the State Department, Ned Price, has said a couple of times, that the Armenian-Azerbaijani process is a "personal priority" for Blinken deserves attention. I think the process has some career value for Secretary Blinken, such as whether or not he will stick with Biden for a second term if, indeed, Biden does.
The caliber of the Armenian-Azerbaijani issue is not equivalent to the US caliber and horizon. But here, the problem for the States is not the Armenian-Azerbaijani settlement but the more enormous ramifications, in which the small-scale problem is at the center.
And, from this point of view, it should not be excluded that the satisfaction of the US Secretary of State is related to that "branch" effect, and not to direct Washington discussions."