ԱՄՆ-ն գտնվելու է բանակցային սեղանին՝ որպես բալանսավորող միջնորդ
«Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի բանակցությունները Վաշինգտոնում տևելու են մի քանի օր։ Չափազանց կարևոր է, որ ինտենսիվ բանակցություններ են սկսվում՝ օրեր տևողությամբ։ Բայց առավել կարևոր է, որ ԱՄՆ-ն գտնվելու է բանակցային սեղանին՝ որպես բալանսավորող միջնորդ։
ԱՄՆ-ի ներկայությունը ինտենսիվ բանակցությանը մի քանի անգամ կբարձրացնի բանակցության արդյունավետությունը։ Ադրբեջանը 2020 թվականի պատերազմի հաղթանակի էյֆորիայի ներքո է գտնվում, և ուզում է ստանալ զիջումներ, որոնք կատարելու դեպքում սպառնալիքներ կստեղծվեն Հայաստանի պետականությանը։ Երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը մենակ են հայտնվում բանակցության սեղանի շուրջ, Ռուսաստանի և Թուրքիայի աջակցությունն ունեցող Ադրբեջանը ռազմական շանտաժի, սպառնալիքի լեզվով է խոսում։ ԱՄՆ-ն կբալանսավորի, և հուսանք՝ առավել կմոտեցնի հավասարակշռված խաղաղությունը։ ԱՄՆ-ն սեփական ծրագիրը չունի՝ խաղաղության հասնելու, կողմերը պետք է գան համաձայնության, բայց ԱՄՆ-ի ներկայությունն ինքնին ծանրակշիռ գործոն է։
Հիշեցի Քեմփ Դեյվիդի եգիպտա-իսրայելական համաձայնությունները։ Եվ հարց է առաջանում՝ կհաջողվի՞ ԱՄՆ-ին կրկնել Քեմփ Դեյվիդի հաջողությունը, և հակամարտող կողմերին հաշտեցնել՝ երկարաժամկետ բանակցությունների արդյունքում։ Քեմփ Դեյվիդյան համաձայնագրերը պատմական խաղաղության համաձայնագրեր էին, որոնք ստորագրել էին Եգիպտոսի և Իսրայելի ղեկավարներ Անվար Սադաթը և Մենախեմ Բեգինը՝ 1978 թվականի սեպտեմբերի 17-ին: ԱՄՆ Մերիլենդ նահանգի Քեմփ Դեյվիդում տեղի ունեցան հանդիպումներ՝ համաձայնագրերի շուրջ բանակցելու համար: ԱՄՆ-ից մասնակցում էր նախագահ Ջիմի Քարտերը։ Երկարատև կոնֆլիկտը հանգուցալուծվեց խաղաղությամբ։ Բայց մինչև Քեմփ Դեյվիդի համաձայնագրերի կնքումը, երկարատև արյունալի պատերազմներ էին Իսրայելի և Եգիպտոսի միջև։
1967 թվականին Իսրայելը վեց օր շարունակ պատերազմեց Եգիպտոսում, Սիրիայում և Հորդանանում: Իսրայելը հաղթեց պատերազմում, վերահսկողություն հաստատեց Գազայի հատվածում և Սինայի թերակղզում: 1970 թվականին Անվար Սադաթը դարձավ Եգիպտոսի նախագահ: Նա ցանկանում էր վերականգնել վերահսկողությունը Սինայի վրա և դադարեցնել պատերազմը Իսրայելի հետ: 1973-ին Եգիպտոսը հարձակվեց Իսրայելի վրա և փորձեց հետ գրավել Սինայի թերակղզին։ Իսրայելը հաղթեց պատերազմում, բայց իր համարձակ ռազմական հարձակման համար Սադաթը քաղաքական հեղինակություն ձեռք բերեց տարածաշրջանում:
1978 թվականին նախագահ Քարտերը ԱՄՆ հրավիրեց Եգիպտոսի և Իսրայելի ղեկավարներին: Նրանք գաղտնի հանդիպեցին Մերիլենդ նահանգի Քեմփ Դեյվիդի նախագահական նստավայրում: Բանակցությունները լարված էին: Դրանք տևեցին 13 օր: Նախագահ Քարտերը կարևոր դեր է խաղացել բանակցությունների ընթացքում երկու կողմերի հետ խոսելու գործում: 1978 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Եգիպտոսը և Իսրայելը համաձայնության եկան և ստորագրեցին համաձայնագրերը: Պայմանագրերը հիմք են դրել երկու երկրների և Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատման համար: Սինան վերադարձվեց Եգիպտոսին։ Կնքվեց խաղաղության պայմանագիր, հաստատվեցին դիվանագիտական ​հարաբերություններ Եգիպտոսի և Իսրայելի միջև։ Սուեզի ջրանցքը բացվեց իսրայելական նավերի համար:
Դա տեղի ունեցավ ո՛չ միայն ԱՄՆ-ի կարգավորիչ դերի շնորհիվ, այլ նաև՝ քանի որ ԽՍՀՄ-ի ազդեցությունը չեզոքացվեց պրոցեսի վրա։ Ադրբեջանն ու Հայաստանն ավելի մեծ շանս ունեն՝ հասնել խաղաղության, երբ չկա Ռուսաստանը բանակցություններում։ Պուտինի ռեժիմը արյան, պատերազմի, կոնֆլիկտների գեներատոր է, և հայ-ադրբեջանական խաղաղություն կլինի, եթե պրոցեսից բացակայում է Մոսկվան։ Կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ն կարող է դառնալ թե՛ խաղաղության երաշխավորը, թե՛ անվտանգության որոշակի կոմպոնենտ, կառուցակարգ ձևակերպի Արցախում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի ներկա իմպոտենտությունը և դրանից բխող ծանր հետևանքները, որոնց առերեսվում ենք, օրինակ՝ անցակետի տեղադրումով։ Ապագան ցույց կտա։
Թե՛ Անվար Սադաթը, թե՛ Մենախեմ Բեգինն արժանացան Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի 1978 թվականին: Այնուամենայնիվ, Մերձավոր Արևելքի մնացած արաբական երկրները գոհ չէին Եգիպտոսից: Եգիպտոսը վտարվեց Արաբական լիգայից։ Նրան դատապարտեցին Իսրայելի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար: 1981 թվականի հոկտեմբերի 6-ին իսլամական ծայրահեղականների կողմից Անվար Սադաթը սպանվեց խաղաղ համաձայնագրերում իր մասնակցության համար: Եգիպտոսի նախագահն իր կյանքով վճարեց, բայց խաղաղություն բերեց եգիպտացիներին։
Ես կարծում եմ, որ պետությունների ղեկավարները պետք է ունենան խոհեմություն, և անելով անհնարինը՝ խաղաղություն բերեն իրենց ժողովուրդներին։ Կոնֆլիկտները, իհարկե, տարբեր են։ Եգիպտոսի և Իսրայելի հաջողությունը պարտադիր չէ, որ կրկնվի, ու Ադրբեջանի և Հայաստանի պարագայում նույնպես ստացվի խաղաղություն։ Բայց պետք է փորձել։ Պատերազմի տարբերակը միշտ կա։ Միայն հավասարակշռված խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարող է հարատև լինել։ Ուժերի հարաբերակցությունը ստատիկ մեծություն չէ։ Միայն win-win բանաձևով է հնարավոր ունենալ խաղաղություն։ Մեկ կողմի լիարժեք հաղթանակի և մյուսի՝ ջախջախման հաշվին չի լինելու խաղաղություն։ Չի կարող թույլի հաշվին հասնել խաղաղության։ Եթե կողմերը փորձեցին կապիտուլյացիայի տրամաբանությամբ գործել, կպարտվեն երկուսն էլ։ Այսօր Հայաստանն է պարտված կողմ, վաղը կարող է Ադրբեջանը լինել։
Կարելի է հազար փաստարկ բերել, թե ինչու չի ստացվելու խաղաղություն Ադրբեջանի հետ։ Թերահավատությունը Բաքվի նկատմամբ գալիս է օբյեկտիվ իրականությունից, պատերազմական շարունակվող հանցագործություններից։ Հազար պատճառ էլ ես կարող եմ բերել՝ խաղաղության անհնարինությունը հիմնավորող, բայց պատերազմները մի օր ավարտվում են, և հուսանք՝ մոտենում ենք այդ օրվան։ Կարող եք չհամաձայնվել։ Ես էլ շատ լավատես չեմ, և չգիտեմ՝ նոր պատերազմո՞վ, թե խաղաղությամբ կավարտվի այս պրոցեսը։ Սակայն գիտեմ, որ ժողովուրդները երբեք չեն խմում պատերազմի կենացը, այլ՝ խաղաղության։ Ինձ համար կա անառարկելի ճշմարտություն՝ երկրների առաջնորդներից պահանջվում է աննախադեպ բարձր կամք, խելամտություն, հեռատեսություն։
Այս նկարները պատահաբար հայտնաբերեցի։ Հետաքրքիր էր՝ դրանց նմանությունը։ Այս մի ընդհանրությունը այսօրվա հայ-ադրբեջանական պրոցեսի և եգիպտա-իսրայելական հաշտության միջև արդեն կա։ Կտեսնենք, կյանքը ցույց կտա»։

The US will be at the negotiating table as a balancing broker
"The negotiations between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan and Jeihun Bayramov, will last several days in Washington. Intensive negotiations must begin, staying for days. But it is more important for the USA to be a balancing mediator at the negotiating table.
The presence of the USA in the intensive negotiation will increase the effectiveness of the talks several times. Azerbaijan is under the euphoria of the victory of the 2020 war and wants to get concessions, which, if fulfilled, will threaten the statehood of Armenia. When Armenia and Azerbaijan appear alone at the negotiation table, Azerbaijan, supported by Russia and Turkey, speaks the language of military blackmail and threats. The US will balance and hopefully bring a balanced peace closer. The USA does not have its plan to achieve peace, the parties must agree, but the presence of the USA is a weighty factor in itself.
I remembered the Egyptian-Israeli agreements of Camp David. And the question arises whether the USA will be able to repeat the success of Camp David and reconcile the conflicting parties as a result of long-term negotiations. The Camp David Accords were historic peace agreements signed by Egyptian and Israeli leaders Anwar Sadat and Menachem Begin on September 17, 1978. Meetings were held at Camp David, Maryland, USA, to negotiate agreements. President Jimmy Carter from the USA participated. The protracted conflict ended in peace. But before the Camp David agreements were signed, there were long bloody wars between Israel and Egypt.
In 1967, Israel fought a six-day war in Egypt, Syria, and Jordan. Israel won the battle and gained control over the Gaza Strip and the Sinai Peninsula. In 1970, Anwar Sadat became president of Egypt. He wanted to regain control of the Sinai and end the war with Israel. In 1973, Egypt attacked Israel and tried to take back the Sinai Peninsula. Israel won the battle, but Sadat gained political prestige in the region for his bold military offensive.
In 1978, President Carter invited the leaders of Egypt and Israel to the United States. They met in secret at the presidential compound at Camp David, Maryland. The negotiations were tense. They lasted 13 days. President Carter was instrumental in speaking to both sides during the talks. On September 17, 1978, Egypt and Israel agreed and signed the deal. The treaties laid the foundation for peace between the two countries and the Middle East. Sinai was returned to Egypt. A peace treaty was signed, and diplomatic relations between Egypt and Israel were established. The Suez Canal was opened to Israeli ships.
This happened not only due to the regulatory role of the USA but also because the influence of the USSR on the process was neutralized. Azerbaijan and Armenia have a greater chance to achieve peace when Russia is not in the negotiations. Putin's regime is a generator of blood, war, and conflicts, and there will be Armenian-Azerbaijani peace if Moscow is absent from the process. The USA can become both the guarantor of peace and a certain component of security, formulating a framework in Artsakh, taking into account Russia's current impotence and the severe consequences that we face, for example, by setting up a checkpoint. The future will show.
Both Anwar Sadat and Menachem Begin won the Nobel Peace Prize in 1978. However, the rest of the Arab countries in the Middle East were not happy with Egypt. Egypt was expelled from the Arab League. He was condemned for signing a peace treaty with Israel. On October 6, 1981, Anwar Sadat was assassinated by Islamic extremists for his participation in the peace accords. The president of Egypt paid with his life, but he brought peace to the Egyptians.
The heads of state should have prudence and bring peace to their people by doing the impossible. Conflicts, of course, are different. The success of Egypt and Israel will not necessarily be repeated, and peace will also be achieved in the case of Azerbaijan and Armenia. But you have to try. There is always the option of war. Only balanced peace between Armenia and Azerbaijan can be lasting. The power ratio is not a static quantity. It is possible to have peace only with a win-win formula. There will be no peace at the expense of the complete victory of one side and the defeat of the other. Peace cannot be achieved at the expense of the weak. If the parties tried to act according to the logic of capitulation, both would lose. Today, Armenia is the defeated party; tomorrow, it may be Azerbaijan.
One can make a thousand arguments about why peace with Azerbaijan will not be achieved. Skepticism towards Baku comes from objective reality,
from ongoing war crimes. I can give a thousand reasons justifying the impossibility of peace, but wars end one day, and hopefully, we are getting closer to that day. You can disagree. I'm not very optimistic either, and I don't know whether this process will end with a new war or peace. However, I know that people never drink the toast of war but peace. For me, there is an indisputable truth: countries' leaders require an unprecedented high will, intelligence, and foresight.
I discovered these pictures by accident. Their similarity was interesting. This commonality between today's Armenian-Azerbaijani process and Egyptian-Israeli reconciliation already exists. We will see; life will show."