«Ադրբեջանցիները գործում են ռուսների հետ համաձայնեցված». Ռոբերտ Անանյան
«Ռուս խաղաղապահների և անցակետ տեղադրող ադրբեջանցիների բանակցությունները կավարտվեն այնպիսի արդյունքներով, ինչպես 2020-ի դեկտեմբերին՝ Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի գրավման ժամանակ։
Ադրբեջանը ռուսների աչքի առաջ գրավեց այդ գյուղերը, գերեվարեց հայ զինծառայողների։ Նրանց կանխարգելելու փոխարեն Ռուսաստանի խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղի քարտեզից դուրս թողեցին Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը։ Ռուսները չեն աջակցում, որ Ադրբեջանը վերադարձնի բոլոր հայ ռազմագերիների, ինչն անել պարտավոր են։
Ռուսները հիմա նույնպես կգործեն այնպես, ինչպես 2022-ի մարտին, երբ Ադրբեջանը ՌԴ խաղաղապահների աչքի առաջ գրավեց Քարագլուխ բարձունքը, Փառուխ գյուղը ենթարկվեց էթնիկ զտման։
Ռուսները չխանգարեցին Ադրբեջանին 2022-ի օգոստոսին, երբ ադրբեջանցիները գրավեցին Մարտակերտի ուղղությամբ Գըրըղգըզ բարձունքը, տվյալ լեռնաշղթայի մի քանի այլ բարձունքներ։
«Ռուսաստանցի խաղաղապահների տեղակայման գոտում գործող անօրինական կազմավորումների զինաթափումը պետք է պարտադիր բնույթ կրի», - նշված էր Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ։
Այսինքն՝ Ադրբեջանը բաց հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի խաղաղապահների աչքի առաջ սպանելու է Լեռնային Ղարաբաղի հայ զինծառայողներին, բայց ռուսները չկանխեցին հետագա բռնությունները։
Ռուսաստանը չի կանխի Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումն այնպես, ինչպես 4 ամիս շարունակ բանակցեց Ադրբեջանի հետ, բայց Լաչինի միջանցքը չբացվեց։
Ռուսաստանը չի կանխարգելի միջանցքում անցակետի տեղադրումը, ինչպես 2023-ի մարտին չկանխարգելեց Լեռնային Ղարաբաղ-Հայաստան միջանցքի գրունտային հատվածի բարձունքների գրավումը Ադրբեջանի կողմից։
Ռուսները մինչև այսօր բանակցում են բարձունքներ գրաված Ադրբեջանի բանակի հետ, բայց ադրբեջանցիները չնահանջեցին։ Ճանապարհը մնաց Ադրբեջանի տեսադաշտում։
Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրման մասին Ադրբեջանը հայտնել է Ռուսաստանի խաղաղապահներին, Աղդամում տեղակայված ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնին։
Ռուսաստանը չի կանխարգելում ադրբեջանցիների քայլերը։ Այսինքն, ադրբեջանցիները գործում են ռուսների հետ համաձայնեցված։ Ռուսաստանը ունեցել է ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ Ադրբեջանի այս գործողությունները թույլ չտալու, բայց հրաժարվել է խաղաղապահի իր դերը կատարել։ Եթե ունակ չեն կատարել իրենց պարտականությունները, թող հայտարարեն այդ մասին, դիմեն ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդ, որպեսզի Արցախի անվտանգության ապահովման միջազգային ուժ ներգրավվի։ Ռուսաստանը դա չի անի, քանի որ տառապում է միակը լինելու հիվանդությամբ։ Դա մեզ համար արժենում է կյանքեր, տարածքներ։
Շարունակելը չտեսնել, թե ինչով է զբաղված Ռուսաստանը Արցախում, ի՞նչ ախտորոշում ունի։ Երբ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Պուտինը հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք է ըստ միջազգային նորմերի, Հայաստանում և Արցախում շատերը էլի չլսելու տվեցին։ Երբ այդ մասին հարց էինք տալիս Արցախի իշխանության ներկայացուցիչներին, Հայաստանի քաղաքական ուժերին, նրանք մեղադրում էին մեզ՝ խոսքը կոնտեքստից կտրելու մեջ։
Բանը հասավ նրան, որ հանրահայտ քաղաքական որոշ մեկնաբաններ Պուտինին մեկնաբանում էին այնպես, թե դե Ռուսաստանը Ուկրաինայի դեմ պատերազմով մարտահրավեր է նետել միջազգային իրավունքին։ Այսինքն, երբ Պուտինը ասում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք է ըստ միջազգային նորմերի, նա կարող է և այստեղ մարտահրավեր նետել միջազգային իրավունքին։ Տեսնում ենք, թե ինչպես է մարտահրավեր նետում Ադրբեջանին։
Շարունակեցիք խաբել մարդկանց, մինչև Լավրովը որոշեց նկարագրել, թե ըստ Ռուսաստանի, Լեռնային Ղարաբաղն ինչպիսի՞ մեխանիզմներով և մոդելով պետք է գտնվի Ադրբեջանի կազմում։ Բայց մեր պրոռուսական ուժերը շարունակում են խաբել մարդկանց, թե Ռուսաստանը չի տա Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին։
Ադրբեջանի՝ անցակետ դնելը ևս Ռուսաստանը չի կանխարգելելու։ Իսկ դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը սուվերենություն է տարածում Արցախի վրա։ Առանց Ադրբեջանի թույլտվության ոչ ոք չի կարողանա մտնել Արցախ։ Սա բոլորովին նոր վիճակ է՝ լի վտանգներով։ Քանի դեռ Ռուսաստանի այս պահվածքը հանդուրժում են Հայաստանում և Արցախում, գուշակեք, թե հետագա վատթարացումներն ինչպիսի տեսք են ունենալու։ Եթե անվտանգության մեխանիզմները մեծ մասշտաբով չգործեն, էթնիկ զտում է սպասվում։
Հուշեմ՝ Արցախի ամբողջական ենթակայեցում Ադրբեջանին։ Ռուսաստանը՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման պարտականություններ իրականացնող, արդեն հայտարարել է, որ խնդիր չունի նաև դրա հետ։ Նորից լսեք Լավրովին»։

"The negotiations between the Russian peacekeepers and the Azerbaijanis setting up the checkpoint will end with such results as in December 2020, during the capture of Khtsaberd and Hin Tagher villages.
Azerbaijan occupied those villages before the Russians and captured Armenian service members. Instead of preventing them, Russian peacekeepers left Khtsaberd and Hin Tagher villages out of the map of Nagorno-Karabakh. The Russians do not support Azerbaijan returning all Armenian prisoners of war, which they are obliged to do.
The Russians will act the same way as in March 2022, when Azerbaijan occupied the Karaglukh hill before the Russian peacekeepers, and the Parukh village was subjected to ethnic cleansing.
The Russians did not interfere with Azerbaijan in August 2022, when the Azerbaijanis occupied the Gerghyz Hill toward Martakert and several other heights of the given mountain range.
"The disarmament of the illegal formations operating in the zone of deployment of Russian peacekeepers should be mandatory," the statement of the Ministry of Defense of Azerbaijan stated.
In other words, Azerbaijan had openly announced that it would kill the Armenian service members of Nagorno-Karabakh in front of Russian peacekeepers. Still, the Russians did not prevent further violence.
Russia will not prevent Azerbaijan's establishment of a checkpoint, as it negotiated with Azerbaijan for 4 months, but the Lachin corridor still needs to be opened.
Russia will not prevent the installation of a checkpoint in the corridor, just as in March 2023, it did not prevent the capture of the heights of the ground section of the Nagorno-Karabakh-Armenia corridor by Azerbaijan.
The Russians were still negotiating with the Azerbaijani army, which occupied the heights, but the Azerbaijanis did not retreat. The road remained in Azerbaijan's sight.
Azerbaijan informed the Russian peacekeepers and the Russian-Turkish monitoring center in Aghdam about establishing the checkpoint in the Lachin corridor.
Russia does not prevent the steps of the Azerbaijanis. In other words, the Azerbaijanis act in coordination with the Russians. Russia had an OBLIGATION to prevent these actions of Azerbaijan but refused to fulfill its role as a peacekeeper. If they cannot perform their duties, let them announce it and apply to the UN Security Council so that an international force to ensure the security of Artsakh is involved. Russia will not do this because it suffers from the disease of being the only one. It costs us lives and territories.
What is the diagnosis of continuing not to see what Russia is doing in Artsakh? When, after November 9, 2020, Putin announced that Nagorno-Karabakh is Azerbaijan's territory according to international norms, many in Armenia and Artsakh refused to listen. When we asked the representatives of the Artsakh government, the political forces of Armenia, they accused us of taking the word out of context.
It got to the point that some famous political commentators interpreted Putin as if Russia challenged international law by waging war against Ukraine. In other words, when Putin says that Nagorno-Karabakh is the territory of Azerbaijan according to international norms, he can challenge international law here. We see how he challenges Azerbaijan.
You continued to deceive people until Lavrov decided to describe, according to Russia, by what mechanisms and model Nagorno-Karabakh should be part of Azerbaijan. But our pro-Russian forces continue to deceive people that Russia will not give Nagorno-Karabakh to Azerbaijan.
Azerbaijan will not prevent Russia from setting up a checkpoint either. And this means that Azerbaijan extends sovereignty over Artsakh. No one will be able to enter Artsakh without Azerbaijan's permission. This is an entirely new situation, full of dangers. As long as this behavior of Russia is tolerated in Armenia and Artsakh, guess what the further deterioration will look like. If security mechanisms do not operate on a large scale, ethnic cleansing is expected.
Reminder: complete subordination of Artsakh to Azerbaijan. As a security provider in Nagorno-Karabakh, Russia has already announced that it has no problem with that. Listen to Lavrov again."