Գյումրու դրամատիկական թատրոնի՝ տարիներով ձգձգվող խնդիրը լուծում ստացավ. Բաղդասարյան
Շրակի նախկին մարզպետ, վարչապետի խորհրդական Նազելի Բաղդասարյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջով տեղեկացրել է, որ գործադիրն այսօրվա նիստում Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի պատուհանների փոխարինման համար հատկացրել է շուրջ 34 մլն դրամ։
«Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի՝ տարիներով ձգձգվող խնդիրը լուծում ստացավ․ գործադիրն այսօրվա նիստում թատրոնի պատուհանների փոխարինման համար հատկացրել է շուրջ 34 մլն դրամ։
Գյումրու սրտում գտնվող կառույցի համար սա կենսական կարևորության հարց էր, որը քննարկել էինք թատրոնի տնօրինության հետ դեռևս նախորդ տարի։ Կառավարությունը ականջալուր եղավ մեր բարձրացրած հարցին, և Շիրակի մարզպետարանի ու ՏԿԵՆ-ի հետևողականության արդյունքում կարողացանք լուծում գտնել։ Բոլոր շահագրգիռ անձանց ներգրավվածությունը չափազանց կարևոր էր։
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում Հակոբ Հակոբյանի՝ ազգային արժեք ճանաչված «Սարերում» որմնանկարը, որը տեղադրված է թատրոնի ճեմասրահում, կտեղափովի այլ ապահով վայր։

Бывший губернатор Шрака, советник премьер-министра Назели Багдасарян сообщила на своей странице в Facebook, что на сегодняшнем заседании исполнительная власть выделила около 34 млн драмов на замену окон Гюмрийского государственного драматического театра имени Вардана Ачемяна.
«Проблема Гюмрийского государственного драматического театра имени Вардана Ачемяна, которая длилась годами, решена. На сегодняшнем заседании исполнительная власть выделила на замену окон в театре около 34 млн. драмов.
Это был вопрос жизненной важности для сооружения, расположенного в самом центре Гюмри, который мы обсуждали с руководством театра в прошлом году. Правительство выслушало поднятый нами вопрос, и в результате согласованности Ширакского областного цен и Министерства территориального управления мы смогли найти решение. Участие всех заинтересованных сторон было чрезвычайно важным.
Я искренне надеюсь, что в ближайшем будущем фреска Акопа Акопяна в «Горах», признанная национальным достоянием, которая установлена в фойе театра, будет перенесена в другое безопасное место.