Ինչո՞ւ է Կրեմլը շահագրգռված Ռուբեն Վարդանյանի պաշտոնանկության հարցում
Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ռուբեն Վարդանյանի արագ պաշտոնանկության կրեմլյան գերշահագրգռությունը, շտապողականությունն ու արագացումը
Ահա թե ՄԱԿ-ի արդարադատութան միջազգային դատարանի որոշումն ինչպես է բոլորին "գործի դրել" ու շտապեցնում....
-Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության անմիջական մասնակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպում է կայացել։
-Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Լեռնային Ղարաբաղի սպառողների էլեկտրամատակարարումը և գազամատակարարումը վերականգնելու վերաբերյալ:
-Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը շարունակում է բանակցությունները Լաչինի միջանցքով ավտոմոբիլային տրանսպորտի անարգել երթևեկությունը վերսկսելու վերաբերյալ:
Ռուսները արտակարգ հասկացել են, որ Ադրբեջանը ստիպված է կատարել ՄԱԿ-ի դատարանի որոշումը, և արագ կազմակերպել են կողմերի միջև հանդիպում: Եթե Ադրբեջանը կատարեր դատարանի վճիռը, հեռանար ճանապարհից, իսկ միջանցքը չբացվեր, ՄԱԿ-ում կդրվեր ռուսների փոխարինելու հարցը:
Այս խնդրով Ստեփանակերտ-Բաքու բանակցություններն արագ կազմակերպելու ու Արևմուտքից առաջ ընկնելու համար Մոսկվայից ստիպված էին հեռացնել իրենց դրած խոչննդոտին՝ Ռուբեն Վարդանյանին: Եթե Վարդանյանը մնար այս օրերին, Ալիևը չէր կարողանալու բանակցեել ռուսական ֆորմատում ու բացել միջանցքը... Ալիևի դեմքը փրկել էր պետք ու Մոսկվան զոհաբերեց իր իսկ դրած խոչընդոտին...
Հետագայում Ալիևը Արցախի ներկայացուցիչների հետ այս հանդիպումները կփորձի Արևմուտքի վրա ծախել իբրև միջազգայնորեն տեսանելի երկխոսություն, ինչին Բլինկենը չի հավատա,
ՄԱԿ-ին էլ կներկայացնի որպես դատարանի որոշման կատարման քայլեր, ինչ-որ մի ժամանակ կրկին չբացելով, մեղքը ռուսների վրա բարդելով, բայց իմիտացիա անելով, թե ինքը չխոչընդոտելու քալլեր է արել, ինչպես նշված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ...»:

Why is the Kremlin interested in the dismissal of Ruben Vardanyan?
Styopa Safaryan wrote on her Facebook page. "Kremlin super-interest, haste, and acceleration of the quick dismissal of Ruben Vardanyan
This is how the decision of the International Court of Justice of the United Nations "put everyone into action" and hastened...
- A meeting of the representatives of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan was held with the direct participation of the command of the Russian peacekeeping force.
-During the meeting, agreements were reached regarding the restoration of electricity and gas supply to the consumers of Nagorno Karabakh.
- The command of the Russian peacekeeping force continues negotiations on resuming the unhindered traffic of motor vehicles through the Lachin Corridor.
The Russians immediately understood that Azerbaijan had to comply with the decision of the UN court and quickly organized a meeting between the parties. If Azerbaijan would abide by the court's decision, leave the road, and the corridor would not be opened, the question of replacing the Russians would be raised in the UN.
To quickly organize the Stepanakert-Baku negotiations on this issue and to be ahead of the West, they had to remove Ruben Vardanyan from Moscow. If Vardanyan had stayed these days, Aliyev would not have been able to negotiate in the Russian format and open the corridor... Aliyev's face had to be saved, and Moscow sacrificed itself to the obstacle it had set...
Later, Aliyev will try to sell these meetings with Artsakh representatives to the West as an internationally visible dialogue, which Blinken will not believe.
He will also present to the UN as steps to implement the court's decision, not opening it again for some time, blaming the Russians, but pretending that he made calls not to interfere, as stated in the November 9 statement..."