Այս որոշմամբ միջազգային իրավական մակարդակում լեգիտիմ ճանաչվեց եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի պարտավորությունները
«Շուրջ երկու տարի է, ինչ Ադրբեջանը ջանք չի խնայում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կառուցակարգերի վերացման համար, սակայն, հակառակ Ադրբեջանի ջանքերի, այսօր ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը բավարարեց Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Հայաստանի դիմումը և այդ որոշմամբ, ըստ էության, նաև ավելի ամրացրեց և միջազգային իրավական մակարդակում լեգիտիմ ճանաչեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի պարտավորություններն ու դրանով սահմանված կառուցակարգերը։
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրվել են և պետք է շարունակեն գործել հետևյալ կառուցակարգերը․
1. Լեռնային Ղարաբաղ միավորի գոյություն.
այս մասով՝ Ադրբեջանն անդադար փորձում է հերքել ԼՂ միավորի գոյությունը, իսկ Ադրբեջանի նախագահը միջազգային բոլոր գործընկերներից պահանջում և խնդրում է, որ այլևս չօգտագործեն «Լեռնային Ղարաբաղ» ձևակերպումը։
2. Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի առկայությունը.
եռակողմ հայտարարության ստորագրումից օրեր անց Ադրբեջանը բազմաթիվ փորձեր է արել այդ իրողությունը վերացնելու ուղղությամբ։
3. Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվող Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմ.
եռակողմ հայտարարության ստորագրումից օրեր անց Ադրբեջանի նախաձեռնած բազմաթիվ սադրանքներ ուղղակի հարված են հասցրել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի գործունեությանը։
4. Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև Լաչինի միջանցքով գործող անխափան կապի՝ Ադրբեջանի երաշխավորությամբ և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողությամբ ապահովման պարտավորությունը.
այս մասով՝ արդեն շուրջ երկու ամիս Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը՝ կրկին փորձելով քանդել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված՝ Լաչինի միջանցքի ճարտարապետությունը։
5. Ռազմագերիների, պատանդների և անազատության մեջ պահվող այլ անձանց, ինչպես նաև զոհվածների մարմինների փոխանակում․
հայկական կողմն այս մասով իր պարտավորությունները պատշաճ կատարել է, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է հայ ռազմագերիներին և անազատության մեջ պահվող քաղաքացիական անձանց պահել գերության մեջ։
6. Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում.
30-ամյա շրջափակումը վերացնելուն միտված՝ Հայաստանի բոլոր ընդառաջ քայլերը մինչ օրս պատշաճ արձագանքի չեն արժանացել, և Հայաստանն այժմ էլ շարունակում է մնալ անօրինական շրջափակման մեջ»։

With this decision, Azerbaijan's obligations with the tripartite declaration were recognized as legitimate at the international legal level
23 February, 12:11Edmon Marukyan, RA ambassador with special assignments, wrote on his Facebook page.
"For almost two years, Azerbaijan has been working hard to eliminate the structures of the statement of November 9, 2020, but, contrary to Azerbaijan's efforts, today the UN International Court of Justice granted Armenia's request to apply an interim measure against Azerbaijan, and with that decision, in fact, also strengthened and recognized as legitimate at the international legal level the obligations of Azerbaijan and the structures defined by it the tripartite declaration of November 9, 2020.
According to the tripartite statement of November 9, 2020, the following structures were recorded and must continue to operate:
1. Existence of Nagorno Karabakh unit.
In this regard, Azerbaijan constantly tries to deny the existence of the Nagorno-Karabakh entity, and the President of Azerbaijan demands and asks all international partners not to use the wording "Nagorno-Karabakh" anymore.
2. Existence of a contact line in Nagorno-Karabakh.
Days after signing the tripartite statement, Azerbaijan made many attempts to eliminate that reality.
3. Russian peacekeeping troops stationed along the Nagorno-Karabakh contact line and the Lachin Corridor.
Days after the signing of the tripartite statement, numerous provocations initiated by Azerbaijan directly hit the activities of the Russian peacekeeping troops.
4. The obligation to ensure uninterrupted communication between Nagorno-Karabakh and Armenia through the Lachin Corridor under the guarantee of Azerbaijan and the supervision of the Russian peacekeeping force.
In this regard, Azerbaijan has closed the Lachin Corridor for almost two months, again trying to destroy the architecture of the Lachin Corridor recorded in the tripartite declaration of November 9.
5. Exchange of bodies of prisoners of war, hostages, and other persons kept in captivity, as well as victims.
The Armenian side has adequately fulfilled its obligations in this regard, and Azerbaijan continues to keep the Armenian prisoners of war and civilians in captivity.
6. Unblocking all economic and transport connections in the region.
Armenia's forward steps to eliminate the 30-year blockade have not received a proper response to date, and Armenia continues to be under an illegal siege."