Հայաստանի կոչը Ալիևին՝ հրաժարվել վրեժխնդրությունից և մտածել խաղաղ ապագայի մասին, ամենատպավորիչն էր. Բաբաջանյան
«Վերջապես Երևանում եմ և կարող եմ Մյունխենի հայտնի հյուրանոցի դահլիճում գտնվող ականատեսի վկայությամբ պատմել Փաշինյան-Ղարիբաշվիլի-Ալիև պանելային քննարկման վերաբերյալ իմ տպավորությունը։
Հարավկովկասյան երկրների առաջնորդների համատեղ քննարկմանը նախորդել էին մի քանի առանցքային քննարկումներ՝ նվիրված եվրոպական անվտանգությանն ու համատեղ անելիքներին, որտեղ կենտրոնական և հիմնական դերը և թիրախը վերապահված էր Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի սանձազերծած պատերազմին։
Շատ կարևոր է, որ հենց այս պանելի մասին գնահատականները ևս բխեն ընդհանուր քննարկվող առարկայի և սուր ու անզիջում ելույթների համատեքստից։ Հնարավոր չէ անաչառ գնահատական տալ այս քննարկմանը՝ առանց հաշվի առնելու, թե ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը, ՆԱՏՕ-ի գլխ․ քարտուղար Յան Ստոլտենբերգը և ԱՄՆ Պետքարտուղար Բլինքերնը բառացիորեն մեկ ժամ, կամ դրանից ավելի քիչ առաջ այդ նույն շենքում և սրահում ինչ հայտարարություններ են արել։
Այս ելույթներից կարելի է եզրակացնել Մյունխենյան անվտանգության 59-րդ համաժողովի հիմնական ուղերձը, որը տրամագծորեն մերժվեց Ալիևի կողմից։
Ալիևի խոսքն ամբողջությամբ  պատերազմի պրոպագանդա էր, ու թեև Երևանը լավագույնս չմատնանշեց  ընդդեմ Արցախի և Հայաստանի Բաքվի ու ընդդեմ Ուկրաինայի Մոսկվայի միջազգային կարգն ու իրավունքը ոտնակոխ անելով չսադրված (unprovoked) պատերազմների նմանությունները, բայց Երևանի փոխարեն դա արեց ինքը Ալիևը, հատկապես, երբ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը որպես կապիտուլյացիայի ակտ վկայաբերեց։
Ռուսաստանը ցանկանում է կապիտուլյացիայի ենթարկել Ուկրաինային մի չսադրված պատերազմում, և այս կարևոր արձանագրումն արվում է բոլոր կարևոր բանախոսների կողմից: Այս համատեքստում խոսել միջազգային իրավունքին և կարգին դեմ գնալով Հայաստանին ուժով կապիտուլյացիայի ենթարկելու մասին ու դա ներկայացնել որպես նվաճում, սա չի կարող ընկալում գտնել եվրոպական որևէ հարթակում։
Ալիևը հասկացել էր մյունխենյան տրենդը. նա Փաշինյանի՝ ժողովրդավարության և խաղաղության մասին հայտարարությունները  հակադրում էր օկուպացիայի դեմ պայքարով՝ Զելենսկու հռետորաբանությամբ, որպեսզի ավելի ընկալելի լինի ունկնդիրների համար։ Սա ինքնին նշանակում է, որ Ալիևը օդի պես կարիք ունի այսպիսի հարթակներում, եվրոպացիների մոտ ապացուցելու, որ Ուկրաինայի օրինակով Ադրբեջանը ևս, պայքարի այլ ճանապարհ չտեսնելով, ուժող պայքարում է օկուպացիայի դեմ:
Այստեղ, իհարկե, արժեր շատ կարճ ակնարկել 2022-ի սեպտեմբերյան չսադրված հարձակումը որպես լայնածավալ ագրեսիա Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա, որն ամբողջությամբ տարբեր է դարձնում Ադրբեջանի և Ուկրաինայի քեյսերը։
Հայաստանի ղեկավարի՝ Մյունխենում, այդ դահլիճում, այդ պանելում գտնվելն ինքնին խոսում է, որ Հայաստանը կապիտուլյացիայի չի ենթարկվել, ավելին, Ալիևի՝ Մյունխենում գտնվելն ու Բլինքենի միջնորդությամբ եռակողմ հանդիպմանը մասնակցելը վկայում է, որ ոչ մի կապիտուլյացիա տեղի չի ունեցել։
Գուցեև եղել է Ադրբեջանի և երրորդ երկրների մտադրությունը 2020-ի պատերազմը դարձնել Հայաստանի վերջնական կապիտուլյացիա և ջախջախում, բայց ակնհայտ է, որ Հայաստանը այդ արհավիրքից հետո ոչ միայն իր պետականությունն է պահպանել, թե բանակն է փորձում ոտքի կանգնեցնել, և թե սուվերեն որոշում է կարողացել ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով եվրոպացի դիտորդներ տեղակայելու վերաբերյալ։
Պանելային քննարկման ժամանակ Հայաստանի կոչը Ալիևին՝ հրաժարվել վրեժխնդրությունից և մտածել խաղաղ ապագայի մասին, ամենատպավորիչն էր և դահլիճում ու միջանցքներում քննարկվող հիմնական ուղերձը։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովին չի կարելի պատերազմի պրոպագանդա անել, կապիտուլյացիայի մասին խոսել, այն էլ մի երկրի մասին, որի հետ հավաքական Արևմուտքը կոնսենսուս ունի աշխատելու, սերտորեն համագործակցելու։ Հայաստանը այստեղ սպասված ներկայություն է:
Այս պանելում Ալիևը հաղթանակ չի տարել, պանելը չի եղել հաղթելու և պարտվելու մասին, բայց հաշվի առնելով 2020-ի Փաշինյան-Ալիև դեբատի դառը հիշողությունը, որից ութ ամիս անց տեղի ունեցավ 2020-ի ավերիչ 44-օրյա պատերազմը, սա իսկապես կարևոր հաղթահարում և ճեղքում էր»։

Armenia's call to Aliyev to give up revenge and think about a peaceful future was the most impressive; Babajanyan
"I am finally in Yerevan, and I can tell my impression about the Pashinyan-Gharibashvili-Aliev panel discussion with the testimony of an eyewitness in the hall of a famous hotel in Munich.
The joint discussion of the leaders of the South Caucasus countries was preceded by several critical meetings dedicated to European security and collaborative activities. The central role and target were assigned to the war unleashed by Russia against Ukraine.
It is essential that the evaluations of this panel also come from the context of the general subject being discussed and the sharp and uncompromising speeches. It is impossible to make an impartial assessment of this discussion without considering the statements made by US Vice President Kamala Harris, NATO Secretary General Jan Stoltenberg, and US Secretary of State Blinkern an hour or less ago in that same building and hall.
From these speeches, one can conclude the central message of the 59th Munich Security Conference, which Aliyev flatly rejected.
Aliyev's speech was all war propaganda, and although Yerevan did not do its best to point out the similarities of Baku's unprovoked wars against Artsakh and Armenia and Moscow's against Ukraine, violating the international order and law, Aliyev himself did it instead of Yerevan, especially when the November 9 document was certified as an act of capitulation.
Russia wants to capitulate Ukraine in an unprovoked war, and all the essential speakers are making this vital record. In this context, talking about the capitulation of Armenia by force, going against international law and order, and presenting it as an achievement, cannot find acceptance on any European platform.
Aliyev understood the Munich trend; he contrasted Pashinyan's statements about democracy and peace with the struggle against the occupation with Zelensky's rhetoric so that it would be more understandable for the listeners. This means that Aliyev needs air to prove to the Europeans on such platforms that, following the example of Ukraine, Azerbaijan, too, seeing no other way to fight, is vigorously fighting against the occupation.
Here, of course, it was worth briefly mentioning the unprovoked attack of September 2022 as a large-scale aggression on the sovereign territory of Armenia, which makes the cases of Azerbaijan and Ukraine completely different.
The presence of the head of Armenia in Munich, in that hall, in that panel speaks for itself that Armenia has not capitulated. Moreover, Aliyev's fact in Munich and participation in the tripartite meeting through the mediation of Blinken prove that no capitulation has taken place.
It may have been the intention of Azerbaijan and third countries to make the war of 2020 the final capitulation and defeat of Armenia. Still, it is evident that Armenia not only preserved its statehood after that disaster but that the army is trying to stand up and that Armenia was able to accept a sovereign decision. And about deploying European observers along the Azerbaijani border.
Armenia's call to Aliyev to give up revenge and think about a peaceful future was the most impressive and the main message discussed in the hall and corridors during the panel discussion.
At the Munich Security Conference, it is not allowed to make war propaganda to talk about capitulation, especially about a country with which the collective West has a consensus to work and cooperate closely. Armenia is an expected presence here.
Aliyev did not win this panel, the panel was not about winning and losing, but given the bitter memory of the 2020 Pashinyan-Aliev debate, eight months after which the devastating 44-day war of 2020 took place, this was a significant breakthrough. ".