Մոսկվան չի ներում Երևանին. Բաբաջանյան
«Ուկրաինական ճակատում օրավուր թուլացող, միջազգային մեկուսացման սեղմվող օղակում հայտնված Ռուսաստանը շարունակում է անկանոն շարժումներ անել:
Նախօրեին Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վոլոդինի՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակի ներկայությամբ արված սպառնալից հայտարարությունները վկայում են, որ Մոսկվան անհաշտ է, չի համակերպվում այն ակներև փաստի հետ, որ Ռուսաստանի գործուն, ակտիվ մասնակցությամբ, Հայաստանի հետ ամենևին ոչ դաշնակցային վարքագծի պատճառով հասունացել է մի իրավիճակ, որտեղ Հայաստանը պարտավոր է փորձել ապահովագրել հայկական շահը հնարավոր անխուսափելի տրանսֆորմացիայի պարագայում՝ ըստ այդմ ձգտելով Բաքվից հետ չմնալ եվրոպական, տրանսատլանտյան ուղղությամբ աշխատանքում այն դեպքի/երի համար, երբ ռուսական միջնորդությունը կհայտնվի լիակատար ճգնաժամում՝ վերջնական ֆիասկո ապրելով:
Մոսկվային միշտ հարմար է եղել հայ-ռուսական վասալային հարաբերությունները, և հիմա բնականորեն Մոսկվան չի կարող ներել Երևանին, քանի որ Մոսկվայի անգործունակության, միջնորդական անարդյունավետության պայմաններում օբյեկտիվորեն փորձում է գտնել Հայաստան-Արցախ անվտանգության և շահերի պաշտպանության, իրավունքների օրակարգայնացման հավելյալ մեխանիզմներ:
Մոսկվան չի ներում Երևանին, որովհետև համարձակվել է 44-օրյա պատերազմից հետո ոչ միայն անկախ գոյությունը շարունակել, այլև հետագա լարումների, ագրեսիայի ժամանակ աջակցության հարցում դաշնակից Ռուսաստանից և ՀԱՊԿ-ի մյուս գործընկերներից մերժվելուց հետո հետևողականորեն քայլեր է ձեռնարկել հայկական շահերը պաշտպանելու ուղղությամբ այն երկրների, ուժային կենտրոնների և կազմակերպությունների հետ, որոնք ձեռք են մեկնել հայ ժողովրդին:
Վոլոդինը պետք է հոխորտա և սլաքներն ուղղի ոչ թե պաշտոնական Երևանի, այլ դեպի ռուս-թուրքական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների, և աշխարհաքաղաքական իրողությունների արդյունքում ավելի մեծ կարևորություն ստացած Բաքվի ուղղությամբ, ով էլ հենց բացել է հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործընթացում Եվրամիության ներգրավվածության ճանապարհը:
Չնայած քաղաքական դերակատարներիս բացասական արձագանքին՝ Հայաստանը ընդունելի է համարել Ռուսաստանի պլանը՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի մասով, որտեղ եղել է Արցախի կարգավիճակի հարցը անորոշ հեռանկարի թողնելու արձանագրում: Ադրբեջանն է եղել հրապարակայնորեն մերժողը:
Ադրբեջանը մերժել է ռուսական պլանը, ինչը գործնականում բացել է ԵՄ ներգրավվածության ճանապարհ, որի արդյունքում ստացել է իր համար ավելի նպատակահարմար, Երևանի համար գուցե խնդրահարույց առաջարկ, որը, սակայն, որոշակի երաշխիքների մեխանիզմ ունի հիմքում:
Հայաստանը մինչ օրս արել է ամեն ինչ, որպեսզի իրավիճակը դուրս չգա նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված ստատուս քվոյից, որովհետև որքան էլ համարենք, որ այդ հայտարարարությունը մեզ համար անընդունելի է, միևնույն է՝ հենց եռակողմ փաստաթղթերում է, որ Բաքուն ունի Լեռնային Ղարաբաղի գոյությունը ճանաչող ստորագրություն:
Մոսկվան շատ լավ գիտի, որ եռակողմ՝ ռուսական ձևաչափը պահպանելու խնդիրը Հայաստանինը չէ:
Հայաստանն այդպիսի կարողություն չունի, որովհետև դա իր ուժերից վեր խնդիր է: Եթե այդ խնդիրը չի կարող լուծել Մոսկվան, ապա Երևանը որեւէ կերպ չունի այդտեղ լուծում ապահովելու հնարավորություն:
Բաքուն Ռուսաստանի «քթից բռնած»՝ օգտվում է այն հանգամանքից, որ ուկրաինական պատերազմի խնդիրները բարձրացրել են Թուրքիայի և Ադրբեջանը նշանակությունը թե Ռուսաստանի, թե Արևմուտքի համար:
Արևմուտքն էլ Հրվ. Կովկասում թուլացող Ռուսաստանի առաջացրած անվտանգային փոսերը փորձում է լցնել, պատրաստ է ընդհուպ խրախուսել իրավիճակը Ռուսաստանի վերահսկողությունից դուրս բերելու՝ Բաքվի ցանկացած գործողություն»:

Moscow does not forgive Yerevan. Babajanyan
"Russia, which is weakening daily on the Ukrainian front and is in the tightening ring of international isolation, continues to make irregular movements.
Yesterday, the threatening statements made by the Speaker of the State Duma of Russia Volodin in the presence of the Speaker of the Parliament of Azerbaijan proved that Moscow is irreconcilable and does not accept the obvious fact that due to the active and vital participation of Russia, due to its non-allied behavior with Armenia, a situation has matured where Armenia is obliged to try to ensure the Armenian interest in case of possible inevitable transformation, thus striving to keep up with Baku in the European, transatlantic work for the case/s when the Russian mediation appears in a complete crisis, experiencing a final fiasco.
Moscow has always been comfortable with Armenian-Russian vassal relations. Now, naturally, Moscow cannot forgive Yerevan because it is objectively trying to find additional mechanisms for the security and protection of the interests and rights of Armenia-Artsakh in the conditions of Moscow's incompetence and ineffective mediation.
Moscow does not forgive Yerevan because it dared not only to continue its independent existence after the 44-day war but also after being rejected by its ally Russia and other CSTO partners for support during further tensions and aggression; it consistently took steps to protect Armenian interests from those countries, power centers and with organizations that reached out to the Armenian people.
Volodin should point his arrows not at official Yerevan but at Baku, which has gained greater importance due to Russian-Turkish strategic alliance relations and geopolitical realities and has opened the way for the European Union's involvement in the process of settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict.
Despite the adverse reaction of our political actors, Armenia considered Russia's plan acceptable in terms of the Armenian-Azerbaijani peace agreement, where there was a record of leaving the issue of the status of Artsakh in an uncertain perspective. Azerbaijan was the one who publicly refused.
Azerbaijan rejected the Russian plan, which practically opened the way for EU involvement. As a result, it received a more suitable proposal, perhaps problematic for Yerevan, which, however, has a mechanism of specific guarantees.
Until now, Armenia has done everything to prevent the situation from leaving the status quo confirmed by the November 9 statement because no matter how much we consider that statement unacceptable for us, it is still in the tripartite documents that Baku has a signature recognizing the existence of Nagorno Karabakh.
Moscow knows very well that the problem of maintaining the Russian tripartite format is not Armenia's.
Armenia does not have such an ability because it is a problem beyond its capabilities. If Moscow cannot solve this problem, then Yerevan has no way to provide a solution there.
Baku, holding Russia by the nose, takes advantage of the fact that the problems of the Ukrainian war have increased the importance of Turkey and Azerbaijan for Russia and the West.
The West is also trying to fill the security holes created by a weakening Russia in the South Caucasus, and is ready to encourage any action by Baku to take the situation out of Russia's control."