Ներկայանալով որպես ռուսական ծրագիր` Վարդանյանը մեր դեմ է տրամադրել մնացյալ աշխարհին. Արցախի առողջապահության նախկին նախարար
Արցախի առողջապահության նախկին նախարար Միքայել Հայրիյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախը և արցախցին փորձադաշտ չէ ինքնաներկայացման և խաղերի համար։ Արցախցիները արժանապատիվ մարդիկ են, մի խաղացեք նրանց զգացմունքներով։
Ընդամենը ամիսներ առաջ Ռուբեն Վարդանյանը ցուցադրաբար հրաժարվեց Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիությունից և եկավ Արցախ՝ «մեզ փրկելու» նպատակով։ Առանց հնարավոր ռիսկերն ու խնդիրները գնահատելու, առանց աշխարհաքաղաքական որևէ կենտրոնից աջակցության, հավանաբար որոշակի ուժերի սպասարկելու և հեռագնա այլ նպատակներով Ռ.Վարդանյանը տեղափոխվել է Արցախ ու կարգվել մեզ որպես «երկրորդ նախագահ»։ Ընդամենը երեք ամիս անց մենք համոզվեցինք հետևյալում.
1.Ռուբեն Վարդանյանը ռուսական ծրագիր չէ, որովհետեւ ռուսական ծրագիրը չէր կարող ուղղված լինել Արցախը կործանելուն.
2. Ներկայանալով որպես ռուսական ծրագիր, Ռ.Վարդանյանը մեր դեմ է տրամադրել մնացյալ աշխարհին.
3. Մի քանի հրապարակային խոսքով Ռ.Վարդանյանը քարուքանդ է արել Արցախի համեստ տնտեսությունը, պետական համակարգը, թուլացրել բոլորին գրեթե դիմադրողականության անկման աստիճանի (թե ում է ձեռնտու այս վիճակը, ակնհայտ է)։ Այս պահին մեր երկրի կրած վնասները միլիոնավոր դոլարի են հասնում։
4. Ունենք պետական պաշտոնյա, ով պիտի գոնե չխոսի, որպեսզի չունենանք ավելի վատ վիճակ.
5. Արցախի պաշտոնյան իր հրապարակային խոսքով օրակարգ է մտցրել Արցախը լքելու կամ Ադրբեջանի տիրապետության տակ ապրելու  թեզեր (այդ և հիպոթետիկ այլ տարբերակները արցախցիները բոլորից լավ գիտեն), որոնք արցախցիները երբեք չեն էլ քննարկել։
6. Ունենք պետական նախարար, ում պաշտպանության հիմնական թեզը Ադրբեջանի կողմից ընդունված չլինելու կեղծ պատրվակն է։ Դրանից լավ պաշտպանության միջո՞ց»:

Posing as a Russian program, Vardanyan has exposed the rest of the world against us. Former Minister of Health of Artsakh
Former Artsakh Health Minister Mikayel Hayriyan wrote on his Facebook page. "Artsakh and the people of Artsakh are not a testing ground for self-presentation and games. Artsakh people are decent people and don't play with their feelings.
Just months ago, Ruben Vardan publicly renounced his Russian Federation citizenshiption and came to Artsakh to "save us." Without assessing the possible risks and problems, without support from any geopolitical center, probably to serve specific forces and other far-reaching purposes, R. Vardanyan moved to Artsakh and was appointed as our "second president." After only three months, we were convinced of the following.
1. Ruben Vardanyan is not a Russian plan because the Russian program could not be aimed at destroying Artsakh.
2. Presenting himself as a Russian program, R. Vardanyan has exposed the rest of the world against us.
3. With a few public words, R. Vardanyan destroyed the modest economy of Artsakh and the state system and weakened everyone almost to the point of resistance decline (it is obvious who benefited from this situation). Currently, the damages suffered by our country have reached millions of dollars.
4. We have a government official who should at least not speak so that we can avoid a worse situation.
5. In his public speech, the official of Artsakh put on the agenda the theses of leaving Artsakh or living under the rule of Azerbaijan (the people of Artsakh know these and other hypothetical options better than anyone), which the people of Artsakh have never even discussed.
6. We have a state minister whose central defense thesis is the false excuse of not being accepted by Azerbaijan. A better defense than that?'