5-րդ ալիքի եթերում ցուցադրվել է հրդեհի միայն «համր» տեսանյութը. Տիգրան Հակոբյան
Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
««5-րդ ԱԼԻՔԻ»-ի ԵԹԵՐՈՒՄ ՑՈՒՑԱԴՐՎԱԾ ԿԱԴՐԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«5-րդ ալիք»-ի եթերում ցուցադրված Ազատ գյուղի զորամասի կացարանի հրդեհի կարճ տեսանյութը լայն տարածվել է համացանցում եւ խիստ բացասական արձագանքի է արժանացել: Մարդիկ հատկապես զայրացած եւ վրդովված են հնչող հուսահատ, տառապանքով, ցավով լի մարդկանց ճիչերից: Այո, շատ ծանր է դա լսել, շատ-շատ ծանր…
Մի քանի լրատվամիջոց դիմել են ինձ պարզաբանումների համար, սոցցանցերում «ֆլեշմոբի» պես ինչ-որ ակցիա է սկսվել՛ Հանձնաժողովից եւ Հանձնաժողովի նախագահից պահանջում են գնահատական տալ, շտապ նիստ հրավիրել, եթերազրկել հեռուստատեսությունը, «պատժել դավաճաններին» եւ այլն:
Արձագանքում եմ: ՀՌՀ համապատասխան բաժիններին երեկ երեկոյան արդեն իջեցված էին հանձնարականներ մշտադիտարկել «5-րդ ալիք»-ի եթերը, նախապատրաստել իրավական գնահատականը: Ինձ մոտ հավաքված նախնական տվյալների համաձայն հեռուստատեսության եթերում եղել է միայն հեռվից նկարահանված հրդեհը, ճիչեր, ձայներ չեն հնչել, հրդեհի կադրերը ուղեկցվել են լրագրողի տեքստով հրդեհի մասին: Ձայները հնչել են YouTube-ում, եւ կադրերը ուղեկցվել են գրությունով, թե ով է նկարահանել հեռախոսով, եւ ում ձայներն են հչում:
Նախնական եզրակացությունս, կրկնեմ՛ նախնական, հետեւալն է:
1.Եթերում ցուցադրվել է հրդեհի «համր» տեսանյութը, որտեղ չկան այրվող մարմիններ, դաժան կադրեր, ոբղերգության բաց տեսարաններ, որոնք կարող են սոսկանք, սարսափ առաջացնել, ազդել անչափահասների ֆիզիկական եւ հոգեկան առողջության վրա: Վարչական վարույթ բացելու հիմքեր դեռ չենք տեսնում:
2.Օրենքով YouTube-յան հեռարձակումը ՀՌՀ կարգավորումից դուրս է, այս տիրույթում գործառույթ չունենք:
Ավելի մանրամասն այս խնդիրը կքննարկվի երկուշաբթի օրը: Նաեւ կարծում եմ, որ ճիշտ կլիներ հենց «5-րդ ալիք»-ն իր պարզաբանումները ներկայացներ, ներողություն հայցեր հանրությունից:
Բայց մի կարեւոր հանգամանքի մասին էլ գրեմ: Եթե հասարակ քաղաքացու ցասումը, հուզմունքները հասկանալի ենեւ ընդունելի, ապա լրագրողական հանրության ներկայացուցիչների արձագանքը (առանց փաստերը ստուգելու, խնդրի իրավական կողմը հասկանալու) տարօրինակ են եւ մտահոգիչ: Լրագրողը պետք է փաստերով խոսի, այլ ոչ թե ամբոխահաճո կոչեր հնչեցնի՛ եթերազրկել, պատժել, գնդակահարել..: Այդ ամենը ստեղծում է իմաստազուրկ «տեղեկատվական հեղեղներ», որոնց բացասական ազդեցության մասին ավելորդ է խոսել: Եւ իմ այս խորհուրդը վերաբերվում է հատկապես ազատական գաղափարներ դավանող մեդիահանրությանը:

Пятый канал показал только «немое» видео пожара. Тигран Акопян
Об этом на своей странице в Facebook написал председатель Национальной комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян.
О КАДРАХ, ПОКАЗАННЫХ НА
5 КАНАЛЕ, Короткое видео пожара казармы воинской части поселка Азат, которое было показано на 5 канале, получило широкое распространение в Интернете и вызвало крайне негативный отклик. Людей особенно злят и огорчают крики отчаявшихся, страдающих, переполненных болью людей. Да, это очень тяжело слышать, очень-очень тяжело...
Ко мне обратились несколько СМИ за разъяснениями, в соцсетях  началась акция типа "флешмоба" и они требуют от Комиссии и Председателя Комиссии дать оценку, созвать экстренное заседание, снять с эфира, "наказать предателей" и так далее.
Я отвечаю. Вчера вечером соответствующим подразделениям комиссии было поручено проконтролировать вещание «5 канала» и подготовить правовую оценку. По собранным мной предварительным данным, по телевидению были только кадры издалека, криков, звуков не было, кадры пожара сопровождались журналистским текстом о пожаре. Голоса были слышны на YouTube, а кадры сопровождались примечанием о том, кто снимал это на телефон и чьи голоса слышны.
Мой предварительный вывод, повторяю предварительный, следующий.
1. В эфире было показано «немое» видео пожара, где нет горящих тел, жестоких криков, открытых сцен нецензурной брани, которые могут вызвать страх, ужас, повлиять на физическое и психическое здоровье несовершеннолетних. Мы по-прежнему не видим оснований для открытия административного производства.
2. По закону вещание на YouTube не регулируется, у нас нет функции в этой сфере.
Более подробно этот вопрос будет обсуждаться в понедельник. Я также думаю, что было бы правильно, если бы «5 канал» представил свои разъяснения и извинился перед общественностью.
Но я также напишу о важном обстоятельстве. Если гнев и волнение рядового гражданина понятны и приемлемы, то реакция представителей журналистского сообщества (без проверки фактов, понимания правовой стороны проблемы) странная и тревожная. Журналист должен говорить фактами, а не угождать толпе призывами отменить эфир, наказать, расстрелять. Все это создает бессмысленные «информационные потоки», о негативном влиянии которых говорить излишне. И этот мой совет относится прежде всего к медиасообществу, исповедующему либеральные идеи.