«Եթե Հայաստանը խորհրդարան ունենար». Արման Բաբաջանյան
Եթե Հայաստանը խորհրդարան ունենար, ու մի հրաշքով էդ խորհրդարանը արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով ունենար, կկանչեր ԱԳ նախարարին և կհետաքրքրվեր, թե ճգնաժամից ի վեր ինչ հանձնարարականներ են իջեցվել արտերկրում և միջազգային կազմակերպություններում առաքելություն իրականացնող դիվանագիտական ներկայացուցչություններին։
Առաքելություն իրականացնող երկրում ով ինչ հանդիպում, քննարկում, հարցազրույց է տվել իր ռեզիդենտ երկրում։
Ու կարող էր պարզվել, որ Հայաստանը բազմաթիվ երկրներում նույնիսկ դեսպան չունի, բայց Հայաստանի հարկատուները շարունակում են լիքը պարազիտների և նրանց ընտանիքների ծախսերը հոգալ արտերկրում։
Բայց, ավաղ, քանի որ Հայաստանը չունի ոչ խորհրդարան, ոչ խորհրդարանում համապատասխան բարեկամական խմբեր, ոչ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով, որի նախագահը Բալիում ռուս դիջեյներին ավելի է նախընտրում Հայաստանի խորհրդարանում իր գործընկերների հետ աշխատանքից, արդյունքն էլ պիտի հենց այպիսին լինի։
Եթե Հայաստանը խորհրդարան ունենար, և խորհրդարանում համապատասխան պրոֆիլային հանձնաժողովներ լինեին, այսօր արդեն ԱԺ-ում քննարկում կլիներ, թե ինչու Հայաստանը որևէ մակարդակով չի մասնակցում այսօր Դավոսում մեկնարկող տնտեսական համաժողովին։
Եթե Հայաստանը խորհրդարան ունենար, և խորհրդարանն էլ խոսնակ, Մարիա Զախարովան վաղուց չէր համարձակվի ուզածը բարբաջել Հայաստանի, նրա իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների հասցեին։
Բայց չենք հուսալքվում։ Հայաստանը ունենալու է խորհրդարան, որակյալ խորհրդարանական մարմիններ, բարեկամական խմբեր։
Հայաստանն ունենալու է այնպիսի գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ, որոնք առանց տատամսելու ներկայանալու են խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովներին և պատասխանատվությամբ հաշվետվություն են ներկայացնելու արված և սպասվող աշխատանքների մասին։

"For 36 days, the Lachin corridor has been closed.
If Armenia had a parliament, and by some miracle that parliament had a foreign relations committee, it would have called the Foreign Minister and asked what instructions have been given to the diplomatic missions abroad and in international organizations since the crisis.
Who has met, discussed, and interviewed in the country of residence in the land of mission implementation?
And it could turn out that Armenia still needs an ambassador in many countries. Still, the taxpayers of Armenia continue to cover the expenses of many parasites and their families abroad.
But, alas, since Armenia has no parliament, no appropriate friendly groups in the parliament, and no foreign relations committee, and whose president prefers Russian DJs in Bali to work with his colleagues in the Armenian parliament, the result will be just like this.
If Armenia had a parliament and there were relevant profile committees, there would be a discussion in the National Assembly today as to why Armenia is not participating at any level in the economic forum starting today in Davos.
If Armenia had a parliament and the parliament also had a speaker, Maria Zakharova would not have dared to say what she wanted to Armenia to the various representatives of its government.
But we do not despair. Armenia will have a parliament, quality parliamentary bodies, and friendly groups.
Armenia will have representatives of the executive power who will, without hesitation, appear before the relevant committees of the parliament and will responsibly report on the work done and expected.