Թող յուրաքանչյուր կուսակցություն գրի և հրապարակի հայ-ադրբեջանական և ԼՂ կարգավորման պայմանագրի իր տարբերակը
ԼՂՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Ես ինչքան հիշողությունս օգնության եմ կանչում, գոնե 2004թ․ Վարշավայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո նվաստացած, խաղաղություն մուրացող կամ ԼՂ անկախությունը ճանաչելու պատրաստ Իլհամ Ալիև չեմ հիշում։ Մարդն ի սկզբանե ասել է՝ կամավոր չվերադարձնեն ԼՂ շուրջ տարածքները, կվերցնենք ուժով։ Իրականությունը շրջափոխելու ի՞նչ կարիք կա։ Հայաստանը և Արցախը պետք է համախոհ կանխեին նոր պատերազմը։ Չե՞նք արել, ուրեմն պատասխանատու ենք բոլորս։ Այդ թվում՝ Ֆիզուլի-Հադրութ ճանապարհի խաչմերուկին մի հազար դոլար արժեցող «սահմանասյուն» տեղադրողներս։ Ուզու՞մ եք՝ Նիկոլ Փաշինյանին խարույկ բարձրացրեք կամ խաչը տվեք ուսերին, գանակոծելով բարձրացրեք Եռաբլուր։ Իրականության մեջ ոչինչ չի փոխվելու։ Միայն հերոսացնելու եք Փաշինյանին, որովհետև մեր ժողովուրդը քաղաքակրթական բարդույթ ունի՝ պանծացնում է նախկինում ձախողվածներին և ատում ներկայի գործիչներին։ Սուրեն Սուրենյանը մի հստակ առաջարկություն է արել՝ թող յուրաքանչյուր կուսակցություն գրի և հրապարակի հայ-ադրբեջանական և ԼՂ կարգավորման պայմանագրի իր տարբերակը։ Ո՞վ է համարձակվելու «Գողգոթա բարձրանալ»։ Թե չէ մամուլը գրում է, որ երեկվա ասուլիսով Փաշինյանը «հրաժարվեց Կարսի, Արարատ լեռան և Նախիջեւանի նկատմամբ Հայաստանի իրավունքից»։ Մոսկվայում «կլուբի մեյմուն» աշխատող «քաղաքագետի» դիտարկում է»։

Let each party write and publish its own version of the Armenian-Azerbaijani and Nagorno-Karabakh settlement agreement
"As much as I recall my memory, I don't remember Ilham Aliyev being humiliated, begging for peace, or ready to recognize the independence of Nagorno-Karabakh after the meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan in Warsaw in 2004. The man said from the beginning: if they don't return the territories around Nagorno-Karabakh voluntarily, we will take them by force. What is the need to change reality? Armenia and Artsakh should jointly prevent a new war. We didn't do it, so are we all responsible? Among them were those who installed a "border post" worth a thousand dollars at the intersection of the Fizuli-Hadrut road. Do you want to raise Nikol Pashinyan on a bonfire or put the cross on his shoulders and lift him to Yrablur? Nothing will change in reality. You will only glorify Pashinyan because our people have a cultural complex; they despise those who failed in the past and hate the figures of the present. Suren Surenyan made a clear proposal: let each party write and publish its version of the Armenian-Azerbaijani and Nagorno-Karabakh settlement agreement. Who will dare to "climb Calvary?" Otherwise, the press writes that with yesterday's press conference, Pashinyan "relinquished Armenia's right to Kars, Mount Ararat, and Nakhichevan." Observation of a "political scientist" working as a "club monkey" in Moscow."