«Չի կարելի թույլ տալ, որ ՀԱՊԿ զորավարժությունը տեղի ունենա Հայաստանի տարածքում». Արման Բաբաջանյան
«ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Հայաստանի տարածքում կանցկացվեն ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորամիավորումների «Անխորտակելի եղբայրություն-2023» համատեղ զորավարժությունը։ Ավելորդ է նույնիսկ հիշեցնել, որ խոսքը մի ռազմաքաղաքական դաշինքի մասին է, որը չի ճանաչում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, որը և որի բոլոր անդամներն ավելի շատ դաշնակից են հակառակորդ Ադրբեջանի, քան անդամ Հայաստանի հետ, որը մինչ օրս քաղաքական գնահատական չի տվել Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիային։
Հայաստանի նկատմամբ Ռուսաստանի վարքագիծը ոչ թե դաշնակցի վարքագիծ է, սերիական բնույթի սեռական հանցագործի, որին իր զոհի անօգնականությունն է՛լ ավելի է մոտիվացնում։
Ռուսներն ու ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի անվտանգային հարցերը ոչ միայն չեն լուծելու, այլ դրանք ավելի են սրելու։ Այդ պատրանքին տրվելը Հայաստանից թանկարժեք ժամանակ է խլում, որն այլապես պետք է ուղղել կրիտիկական կարողությունների ձեռքբերմանը։
Պատրանք է ակնկալելը, որ ՀԱՊԿ-ը ադրբեջանական զորքերի ներխուժման խնդիրը կլուծի Հայաստանի համար առավել նպաստավոր ելքով, ուստի այս զորավարժությունները պետք է բոյկոտել, չի կարելի որևէ դեպքում թույլ տալ, որ այն տեղի ունենա Հայաստանի տարածքում, քանի դեռ մի շարք կարևոր՝ վերոնշյալ իրողությունների վերաբերյալ Հայաստանը չի որոշակիացրել ՀԱՊԿ-ի դիրքորոշումը»:

«Министерство обороны Российской Федерации сообщило, что на территории Армении пройдут совместные учения «Нерушимое братство-2023» миротворческих воинских частей ОДКБ. Излишне даже напоминать, что речь идет о военно-политическом союзе, не признающем территориальную целостность Армении, все члены которого более союзны с соперником Азербайджаном, чем с членом Арменией, не давшим политической оценки агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении.
Россия ведет себя по отношению к Армении не как союзник, а как серийный сексуальный маньяк, еще больше мотивированный беспомощностью своей жертвы.
Русские и ОДКБ не только не решат проблемы безопасности Армении, но и усугубят их. Поддавшись этой иллюзии, у Армении отнимается драгоценное время, которое в противном случае следовало бы потратить на приобретение важнейших возможностей.
Иллюзия ожидать, что ОДКБ решит проблему вторжения азербайджанских войск с наиболее благоприятным исходом для Армении, поэтому следует бойкотировать эти военные учения, ни в коем случае нельзя допускать их проведения на территории Армении , пока ряд важных фактов, касающихся вышеперечисленных реалий, не будет соблюдён Арменией в позиции ОДКБ».