Առաջարկների թվում եղե՞լ է ԵՄ մոնիտորինգի առաքելությունը չերկարաձգելը
«Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը գնում է Բաքու, հետո, երբ Ադրբեջանը Ֆրանսիայի մասնակցության պատճառաբանությամբ հրաժարվում է Բրյուսելի հանդիպումից, Կլաարը որոշում է հրապարակել Բաքու այցից իր եզրահանգումը, թե՝ Ալիևը հավատարիմ է բրյուսելյան ձևաչափին:
Օրեր անց Կլաարը գալիս է Երևան, այստեղից մեկնում Ստամբուլ, հետո հայտարարում, որ Թուրքիան ունի լավ առաջարկներ: Այդ առաջարկների թվում եղե՞լ է ԵՄ մոնիտորինգի առաքելությունը չերկարաձգելը: Չեմ կարող ասել, բայց անկասկած է, որ այդ առաքելությունը Ֆրանսիայի «բոնուսն» էր պրահյան քառակողմ հանդիպումից, որը, փաստորեն, ԵՄ-ն ետ է վերցնում:
Ըստ ամենայնի, Անկարան այդ հարցում նախընտրեց պայմանավորվել Բրյուսելի, քան Փարիզի հետ՝ չնայած, գուցե, Ֆրանսիայի ակնկալիքին, որ Կովկասի ուղղությամբ ինտենսիվացումը Անկարային կմղի միջերկրծովյան ուղղությամբ պայմանավորվածությունների:
Իսկ Բրյուսելին Էրդողանն, ըստ ամենայնի, լավ առաջարկներ արել է Թուրքմենստան այցից առաջ, որտեղ այդ երկրի ու Ադրբեջանի նախագահների հետ քննարկելու է գազային եռակողմ գործակցության հարց: Իսկ առանց դրա շատ բարդ կլինի արդյունավետ լցնել ԵՄ-Ադրբեջան էներգետիկ համաձայնագիրը, որը կնքվեց 2022 թվականի հուլիսին՝ Բաքվում»:

Was the proposal not to extend the EU monitoring mission?
"The special representative of the European Union, Toivo Klaar, goes to Baku after Azerbaijan refuses the meeting in Brussels due to the participation of France; Klaar decides to publish his conclusion from the visit to Baku, whether Aliyev is loyal to the Brussels format.
A few days later, Klaar arrives in Yerevan; from here, he leaves for Istanbul, then announces that Turkey has reasonable offers. Did the proposals include not renewing the EU monitoring mission? I can't say, but there is no doubt that the mission was France's "bonus" from the Prague quadrilateral meeting, which the EU is taking back.
Ankara preferred to agree with Brussels rather than Paris in this matter, despite, perhaps, France's expectation that the intensification in the direction of the Caucasus would push Ankara to agreements in the order of the Mediterranean.
And to Brussels, according to everything, Erdogan made good proposals before he visited Turkmenistan, where he will discuss the issue of trilateral gas cooperation with the presidents of that country and Azerbaijan. And without it, it will be tough to effectively fulfill the EU-Azerbaijan energy agreement, which was signed in Baku in July 2022."