Ադրբեջանի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի ուշագրավ միտքը
«Ադրբեջանի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Փարվին Միրզազադեն «բաց նամակ» է հղել իր հայ պաշտոնակից Էդմոն Մարուքյանին, որտեղ, թերևս, ամենաուշագրավ միտքն այն է, որ Ադրբեջանը ԱՊՀ-ին «անդամակցել է 1991թ․ հունվարի 1-ի դրությամբ Ադրբ․ ԽՍՀ վարչական սահմաններով, որոնք ներառնում են նաև նախկին ԼՂԻՄ տարածքը»։ Սա, ամենայն հավանականությամբ,  պետական-պաշտոնական նարատիվ է, ինչի առթիվ հարկ է երկու դիտարկում անել։
Նախ, Բաքուն կամա, թե ակամա ընդունում է «Պետական
անկախության վերականգնման մասին» 1991թ․ հոկտեմբերի 18-ի սահմանադրական ակտի ոչ լեգիտիմությունը, քանի որ վերջինս անկախ պետականության հիմք է ընդունում 1918-20 թվականներին գոյություն ունեցած Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության իրավահաջորդությունը, իսկ պետական այդ կազմավորումը միջազգայնորեն և հարևան պետությունների՝ Իրանի, Վրաստանի և Հայաստանի, կողմից ճանաչված ու փոխադարձաբար համաձայնեցված սահմաններ չի ունեցել։ Ստացվում է, որ Ադրբեջանը անկախ է հռչակվել որպես ԱԴՀ, բայց միջազգայնորեն ճանաչվել իբրև Ադրբ․ ԽՍՀ իրավահաջորդ։ Ինչը և խոստովանում է Փարվին Միրզազադեն։
Երկրորդ, եթե Ադրբեջանը հիմք է ընդունում 1991թ․ հունվարի 1-ի դրությամբ Ադրբ․ ԽՍՀ ունեցած վարչական սահմանները, ուրեմն ճանաչում է այդ պահին և մինչև ԽՍՀՄ իրավական փլուզումը գոյություն ունեցած վարչատարածքային իրողությունները։ Այս  դեպքում խոսք չի կարող լինել «նախկին ԼՂԻՄ-ի» մասին։ 1991թ․ հունվարի 1-ին ԼՂԻՄ-ը կար, ուներ իր տարածքը և վարչական սահմանները։ Ադրբեջանը, սակայն, 1991թ․ նոյեմբերի 25-ին, ի խախտումն ԽՍՀՄ սահմանադրության, ընդունել է «ԼՂԻՄ-ը լուծարելու մասին» օրենք, որը երեք օր անց՝ 1991թ․ նոյեմբերի 28-ին ԽՍՀՄ սահմանադրական հսկողության կոմիտեի կողմից ճանաչվել է ԽՍՀՄ սահմանադրությանը հակասող և իրավական ուժ չունեցող։
Հետևում է երկու եզրահանգում․
-եթե տարածքի առումով Ադրբեջանը Ադրբ․ ԽՍՀ իրավահաջորդն է, ապա խոսքը ոչ թե «նախկին», այլ ԽՍՀՄ փլուզման պահի դրությամբ իրավական առումով գոյություն ունեցող ԼՂԻՄ տարածքի մասին է, որ վարչականորեն առանձնացված է Ադրբ․ ԽՍՀ-ից
-հայ-ադրբեջանական սահմանազատումը 1991թ․ հունվարի 1-ի վարչատարածքային իրողություններով իրականացնելու դեպքում Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի սուվերեն տարածքից, վերականգնվի  ԼՂԻՄ-ի տարածքը և վարչականորեն զատվի Ադրբեջանից։

Vahram Atanesyan, a former member of the Artsakh National Assembly, analyst, wrote on his Facebook page.
Parvin Mirzazadeh, ambassador on special assignment of the MFA of Azerbaijan, sent an "open letter" to his Armenian counterpart Edmon Marukyan, where, perhaps, the most remarkable idea is that Azerbaijan "joined the CIS in 1991". As of January 1, Azerbaijan with the administrative borders of the SSR, which also include the former Nagorno-Karabakh region." This is most likely a state-official narrative, on which two observations should be made.
First of all, Baku willingly or unwillingly accepts the 1991 "On Restoration of State Independence". The illegitimacy of the constitutional act of October 18, because the latter accepts the succession of the democratic republic of Azerbaijan that existed in 1918-20 as the basis of independent statehood, and that state formation does not have internationally recognized and mutually agreed upon borders by the neighboring states, Iran, Georgia, and Armenia. had It turns out that Azerbaijan was declared independent as Azerbaijan, but internationally recognized as Azerbaijan. SSR successor. What Parvin Mirzazade admits.
Secondly, if Azerbaijan takes the basis of the 1991 As of January 1, Azerbaijan the administrative borders of the SSR, therefore, recognize the administrative territorial realities that existed at that time and before the legal collapse of the USSR. In this case, there can be no question of "former Nagorno-Karabakh". In 1991 On January 1, Nagorno-Karabakh existed, had its territory and administrative borders. Azerbaijan, however, in 1991 On November 25, in violation of the USSR constitution, he adopted the law "On liquidation of the Nagorno-Karabakh Republic", which three days later, in 1991. on November 28, it was recognized by the USSR Constitutional Control Committee as contradicting the USSR Constitution and having no legal force.
Two conclusions follow.
-if in terms of territory Azerbaijan is the successor of the SSR, then we are not talking about the "former", but the legally existing Nagorno-Karabakh region at the time of the collapse of the USSR, which is administratively separated from the Soviet Union. from the SSR
- Armenian-Azerbaijani border demarcation in 1991. in case of implementing the administrative and territorial realities of January 1, the armed forces of Azerbaijan should be withdrawn from the sovereign territory of Armenia, the territory of Nagorno-Karabakh should be restored and administratively separated from Azerbaijan.