Ո՞րն է չափումը, որ թույլ է տալիս խոսել Սոչիում Ռուսաստանի ձախողման կամ չձախողման մասին
«Երբ խոսվում է Սոչիում Ռուսաստանի ձախողման մասին, առաջանում է հարց՝ իսկ ի՞նչ պետք է լիներ, որպեսզի չխոսվեր ձախողման մասին: Օրինակ, մենք ի՞նչ արդյունք էինք պատկերացնում, որ չասեինք, թե Ռուսաստանը ձախողվեց Սոչիում: Սա ասում եմ, եթե իրավիճակը դիտարկենք համակրանք-հակակրանքի կամ ճաշակի ու ցանկությունների դաշտից դուրս:
Ինչ, Երևանն ու Բաքուն պետք է խաղաղության պայմանագի՞ր կնքեին Սոչիում կամ հայտարարեին կնքելու կոնկրետ ամսաթի՞վ, թե՞ Ալիևը պետք է հայտարարեր, որ ճանաչում է Արցախը, կամ ավելացնեին ռուսական խաղաղապահ առաքելության ժամկետը: Ո՞րն է չափումը, որ թույլ է տալիս խոսել ձախողման մասին, կամ թույլ կտար խոսել չձախողման մասին:
Ըստ իս՝ Սոչիում Ռուսաստանը լուծեց այն հարցը, ինչի լուծմամբ է զբաղված 2020-ի պատերազմից հետո ընդհանրապես՝ իր տեղն ու դերը ֆիքսելու:
Ավելին անել Մոսկվան փորձում էր 44-օրյա պատերազմից առաջ, բայց նրան դա թույլ չտվեցին և ստիպեցին «կիսել» Կովկասը Թուրքիայի հետ՝ զգալի տեղ տալով նաև Իսրայելին: Նոյեմբերի 9-ից հետո Ռուսաստանը չի փորձում ավելին, քան եղածը պահելը: Սոչին այդ շարքի մի մաս էր և ձախողում էր այնքան, որքան ձախողում էր 44-օրյա պատերազմն ընդհանրապես:
Իսկ ես մշտապես նշել եմ, որ այդ պատերազմը համարում եմ Ռուսաստանի ձախողում և պարտություն, որը արտահայտվում է այլ չափումներով, քան կարող էր արտահայտվել հայկական կողմի պարտությունը: Ռուսաստանը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով կորցրել է հայ-ադրբեջանական հակամարտության աշխարհաքաղաքական համատեքստի «մեխը»՝ Իրանի հյուսիսային սահմանին հարող տարածքների վերահսկողությունը:
Բնական է, որ այդ տրամաչափի խաղացողը չի խոստովանելու, որ պարտված ու ձախողված կողմ է: Հետևաբար, պետք է առավելագույնն անել՝ տարածելու համար, որ այն, ինչ եղել է, եղել է հենց իրենց ուզածով ու պլանավորածով: Ուժային կենտրոնների համար «մահացու» է թույլ տալ ընդհանուր մտայնություն՝ իրենց թուլության կամ առավել ևս պարտվածության հարցում:
«Լավրովյան պլան» ասվածը, որի հետ մենք ասոցացնում ենք 44-օրյա պատերազմը, միտված էր հենց Իրանի հյուսիսային սահմանամերձ գոտում ռուսական խաղաղապահություն հաջողելուն: Մինչդեռ, պատերազմը ձախողել է հենց դա, այդ գոտին գրավել են Թուրքիան ու Իսրայելը: Երբ Շոյգուն հայտարարում է, թե Թուրքիայի հետ «բարդ օպերացիա» են իրականացրել Ղարաբաղում, նկատի ունի հենց այն, որ կարողացել են գոնե Ստեփանակերտն ու դրանից վերևը պահել իրենց համար:
Ի՞նչ էր անելու Մոսկվան, եթե Էրդողանը չհամաձայներ կանգնել Շուշիում: Մտնելու էր Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ պատերազմի մե՞ջ: Ինչպե՞ս պատահեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրելուց ժամեր առաջ խոցվեց ռուսական ուղղաթիռը:
Կրկնեմ, ինչ ասել եմ բազմիցս. սա Ռուսաստանի «անմեղության» կամ մեր տղաների արյունից անմասն լինելու մասին չէ, պարզապես մենք պետք է փորձենք տեղի ունեցողը գնահատել հնարավորինս հանգամանալից, որովհետև գնահատականները չպետք է լինեն նպատակ, դրանք պետք է լինեն իրավիճակը ախտորոշելու և մեր հետագա անելիքը մշակելու միջոց: Դրա համար է, որ «ռուս-թուրքական դաշինք» դեկլարատիվ գնահատականները որքան «սիրտ են հովացնում», նույնքան կարող են գործնականում միտք «բթացնել»՝ մեզ անընդհատ պահելով դեկլարատիվ և կարծր սխեմաների մեջ, երբ դրանք, մեղմ ասած, միարժեք ու միաշերտ չեն:
Ըստ այդմ, Ռուսաստանը Շուշիում չէ, որ ձախողվել է: Ռուսաստանի «հանգուցային ձախողումը» 2020-ի հուլիսին էր՝ Բաքվում, որտեղ չկարողացան Ալիևին անկյուն մղել այնքան, որ նա մնա «լավրովյան պլանի» ծիրում: Ստացվեց հակառակը՝ Բաքվում չեզոքացվեց Ռուսաստանի գլխավոր «դեսպանը»՝ Մամեդյարովը:
Սոչիում Պուտինը հայտարարում է, որ խնդիր չունի արևմտյան նախաձեռնությունների դեմ, եթե դրանք նպաստում են խաղաղությանը: Միաժամանակ ասում է, որ չի ստացվի Ռուսաստանին դուրս թողնել խաղից: Գործնականում, Մոսկվան, կարծես թե, անցում է կատարում այն ռեժիմին, որում էր ԱՄՆ-ն Քի Վեսթից հետո՝ խանգարել ռուսներին: Հիմա ռուսներն են անցնում ամերիկացիներին խանգարելու ռեժիմին, այսինքն՝ խանգարել այնտեղ, որտեղ կտեսնեն որևէ վճռորոշ բեկման հնարավորություն, որովհետև, ընդհանուր առմամբ, դեմ էլ չեն լինի զիջել նախաձեռնությունը, եթե դա կթուլացնի ապակայունացման ռիսկը, որն իրենց համար կարող է լինել իսկապես մահացու՝ անխուսափելիորեն դարձյալ մեր հաշվին:
Մենք, որպես հանրություն, կարող ենք շարունակել մեր «բալետը»՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի կամ Իրանի ուղղությամբ, սպասելով որևէ «չարիքի» մոտալուտ կործանման (ամեն մեկն ունի չարիքի իր որոշումը), քանի որ ժամանակն ու կյանքը ցույց են տվել, որ այլ բանի գործնականում ունակ էլ չենք, այլապես այդ ունակությունը մինչ այժմ դրսևորված կլիներ շատ թե քիչ կայացած որևէ ինստիտուցիոնալ իրողությամբ՝ լիներ պետական, թե հանրային դաշտում:
Մինչդեռ, դա է այսօր մեր գլխավոր մարտահրավերը՝ գտնել բազմազանության և տարբերությունների ինստիտուցիոնալ կապիտալիզացիայի որակներ, որպեսզի այդ մեխանիզմով «երկրպագուի» դերից գանք քաղաքական մասնակցի կարգավիճակի»:

What measure allows us to discuss Russia's failure or non-failure in Sochi?
"When people talk about Russia's failure in Sochi, the question arises: what should have happened, so there was no talk of failure? For example, what outcome did we envision if we didn't say that Russia failed in Sochi? I say this if we consider the situation outside the field of likes and dislikes or tastes and desires.
Should Yerevan and Baku sign a peace treaty in Sochi or announce a specific date for signing it, or should Aliyev announce that he recognizes Artsakh or extend the term of the Russian peacekeeping mission? What measure allows us to talk about failure or would let us speak about non-failure?
In Sochi, Russia solved the issue it was dealing with after the 2020 war to fix its place and role.
Moscow tried to do more before the 44-day war, but it was not allowed to do so and was forced to "share" the Caucasus with Turkey, giving a significant place to Israel as well. After November 9, Russia is not trying to do more than maintain the status quo. Sochi was part of that series and was a failure as much as the 44-day war was a failure.
And I have always stated that I consider that war to be Russia's failure and defeat, expressed in different dimensions than the defeat of the Armenian side could be said. As a result of the 44-day war, Russia lost the "nail" of the geopolitical context of the Armenian-Azerbaijani conflict, the control of the territories adjacent to the northern border of Iran.
Naturally, a player of that caliber will not admit that he is a defeated and failed side. Therefore, one should do their best to spread the word about what happened exactly as they wanted and planned. It is "fatal" for power centers to allow a typical mentality of their weakness or defeat.
The so-called "Lavrov plan," with which we associate the 44-day war, was aimed at the success of Russian peacekeeping in the northern border zone of Iran. Meanwhile, the war failed precisely; Turkey and Israel occupied that zone. When Shoigu declares that they carried out a "complex operation" with Turkey in Karabakh, he means they could keep at least Stepanakert and above for themselves.
What would Moscow do if Erdogan did not agree to stand in Shushi? Would he go to war with Azerbaijan and Turkey? How was a Russian helicopter shot down hours before the November 9 declaration was signed?
I will repeat what I have said many times. This is not about Russia's "innocence" or the bloodlessness of our boys; it's just that we should try to assess what is happening as thoroughly as possible because assessments should not be a goal; they should be a way to diagnose the situation and work out what to do next. That is why the declarative evaluations of the "Russian-Turkish alliance" are as "heart-warming" as they can practically "dull" the mind, constantly keeping us in declarative and rigid schemes, when they are, to put it mildly, not single-valued and single-layered.
Accordingly, it is not Russia that failed in Shushi. Russia's "crucial failure" was in July 2020, in Baku, where they could not push Aliyev into a corner so that he would remain in the "Lavrov plan" fold. The opposite happened: the leading "ambassador" of Russia, Mammadyarov, was neutralized in Baku.
In Sochi, Putin says he has no problem opposing Western initiatives if they promote peace. At the same time, he says that it will not work to leave Russia out of the game. In effect, Moscow appears to be transitioning into the mode the US was in after Key West to disrupt the Russians. Now the Russians are going into a way of disrupting the Americans, that is, disrupting where they see the possibility of a decisive breakthrough because, in general, they would not mind ceding the initiative if it would reduce the risk of destabilization, which for them could be genuinely deadly, inevitably again at our expense.
We as a society can continue our "ballet" toward Russia, the US, India, or Iran, awaiting the imminent destruction of some "evil" (everyone has their definition of evil) because time and life have shown that we are not practically capable of anything else. Otherwise, this ability would have been demonstrated by now by some more or less established institutional reality, be it in the state or public sphere.
Meanwhile, this is our main challenge today: to find qualities of institutional capitalization of diversity and differences so that we can move from the role of "fan" to the status of the political participant through this mechanism.