Արցախցիները ոչ մի հանրահավաք, ակցիա չարեցին այն ժամանակ, երբ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքն էր հարձակման ենթարկվել. Արման Բաբաջանյան
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ղեկավար Արման Բաբաջանյանը «ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Սոչիում Փաշինյան-Պուտին-Ալիև հանդիպման նախօրեին, Ստեփանակերտում համաարցախյան հանրահավաք է՝ հաջակցություն այսպես կոչված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ռուսական կամ մոսկովյան տարբերակի:
Արցախում ռուս խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար գեներալ- մայոր Անդրեյ Վոլկովն է հանրահավաքի նախաձեռնողը ու հրահանգողը՝ ըստ որի, եթե Հայաստանը հրաժարվի կարգավորման ռուսական տարբերակից խաղաղապահ առաքելությունը լքելու է Արցախը:
Չեմ ուզում առհասարակ քննարկել ռուսական խաղաղապահների ներկայությամբ այս տարի գարնանը Փարուխի շուրջ իրադարձությունների, ադրբեջանցիների կողմից այլ ռազմավարական բարձունքներում դիրքավորվելու գործում նույն ռուս խաղաղապահության դերակատարությունը:
Չգիտեմ, ինչու, արցախցիները ոչ մի հանրահավաք, ակցիա չարեցին այն ժամանակ, երբ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքն էր հարձակման ենթարկվել և Հայաստանն իր գոյության ճակատագրական հանգրվանում էր:
Արցախցիներին սխալմամբ թվում է կամ նրանց չարամտորեն համոզել են, որ իրենք որևէ դեր, դերակատարում չպետք է ունենան կարգավորման գործընթացում:
Ստեփանակերտը պետք է ոչ թե Երևանի առաջ պահանջներ դնի, այլ ինքը պետք է դիմի միջազգային հանրությանը, որ այսուհետ Երևանը չի ներկայացնում Արցախին:
Նրանք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից պետք է պահանջեն այցելել ոչ թե Երևան, այլ Ստեփանակերտ:
Արցախը պետք է օրնիբուն սկսի աշխատել իր սուբյեկտայնության վերականգման ուղղությամբ:
Ռուսների փեշերից անվերջ կախվելու փոխարեն ինտենսիվ պետք է շփվել, աշխատել միջազգային կազմակերպությունների, տարբեր երկրների մայրաքաղաքների հետ:
Զուգահեռաբար պետք է ամենայն պատասխանատվությամբ միջազգային մեխանիզմների և երաշխիքների ներդրմամբ պատրաստվել Բաքվի հետ դժվարագույն խոսակցության, բանակցությունների:
Սա է Արցախը փրկելու Արցախը հայկական պահելու գուցե բարդ, երկար, բայց միակ ճանապարհը:
Ուզենք կամ ոչ, ռուսական խաղաղապահությունը ժամանակավոր ներկայություն է Արցախում:
Այսօր, առավել ևս, ռուսական խաղաղապահ ներկայության էֆեկտիվությունը կասկած է հարուցում, պետք է մտածել երկարաժամկետ միջազգային, իրական անվտանգային մեխանիզմների ներդրման մասին:
Որքան էլ բարդ ու դժվար է, բայց պետք է հասկանալ՝ մաքուր հայ-ռուսական հարաբերություն վաղուց գոյություն չունի: Արդեն տևական ժամանակ է հայ-ռուսական հարբերություններում ներկա են Անկարան և Բաքուն և մենք չենք կարող դա հաշվի չառնել որևէ խնդիր պլանավորելիս:
Ձեր հանրահավաքները արժեք կունենային եթե դրանք աջակցություն գտնեին Հայաստանում, ուղղված լինեին Հայրենիքի հզորացմանը, հայ ժողովրդի միանականությանը և Հայաստանի հարատևությանը»:

Арцахцы не проводили ни митингов, ни акций, когда было совершено нападение на суверенную территорию Армении. Арман Бабаджанян
Об этом на своей странице в Facebook написал глава партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян.
«Накануне встречи Пашинян-Путин-Алиев в Сочи в Степанакерте прошел всеарцахский митинг в поддержку так называемого российского или московского варианта мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Командующий российскими миротворческими войсками в Арцахе генерал-майор Андрей Волков инициировал и поручил проведение митинга, согласно которому, если Армения откажется от российского варианта урегулирования, миротворческая миссия покинет Арцах.
Я не хочу даже обсуждать события вокруг Паруха этой весной в присутствии российских миротворцев, роль тех же российских миротворцев в позиционировании азербайджанцев на других стратегических высотах.
Не знаю почему, народ Арцаха не проводил ни митингов, ни акций, когда суверенная территория Армении подвергалась нападению и Армения находилась на критическом этапе своего существования.
Народ Арцаха кажется ошибочно или злонамеренно убеждён, что он не должен играть никакой роли в процессе урегулирования.
Степанакерт не должен предъявлять требования Еревану, а должен апеллировать к международному сообществу, так как Ереван отныне не представляет Арцах.
Они должны потребовать, чтобы сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили Степанакерт, а не Ереван.
Арцах должен немедленно начать работу по восстановлению своей субъектности.
Вместо того, чтобы бесконечно висеть на подоле у ​​россиян, нам следует интенсивно общаться и работать с международными организациями и столицами разных стран.
В то же время необходимо с полной ответственностью готовиться к непростым переговорам и переговорам с Баку, применяя международные механизмы и гарантии.
Это, пожалуй, трудный, долгий, но единственный путь спасти Арцах и сохранить Арцах армянским.
Нравится вам это или нет, но российские миротворцы — это временное присутствие в Арцахе.
Сегодня тем более эффективность российского миротворческого присутствия вызывает сомнения, необходимо думать о введении долгосрочных международных, реальных механизмов безопасности.
Как бы это ни было сложно и сложно, надо понимать, что чисто армяно-российских отношений давно не существует. Анкара и Баку давно присутствуют в армяно-российских отношениях, и мы не можем не учитывать это при планировании любого вопроса.
Ваши митинги имели бы ценность, если бы нашли поддержку в Армении, были направлены на укрепление Родины, единство армянского народа и устойчивость Армении».