Բռնեք Ալիևի լեզվից. Վահրամ Աթանեսյան
«Հայաստան-Ադրբեջան սահման ԵԱՀԿ դիտորդական խումբ ուղարկելու որոշման առթիվ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մի հայտարարություն է տարածել, որի հիմնական ասելիքն այն է, որ ԵԱՀԿ մարմիններում որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, և քանի որ Բաքուն նման առաքելության համաձայնություն չի տվել, ապա դա ընդամենը որոշակի խմբի նախաձեռնություն է։
Այո, ԵԱՀԿ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, այդպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը 1992թ. մարտի 24-ին անդամ բոլոր պետությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից, ճանաչվել է սուբյեկտ, նրա ընտրված ներկայացուցիչները՝ բանակցող կողմ։ Այդ որոշումը ոչ ոք չի բեկանել։ Եվ ի՞նչ իրավունքով է Ալիևն ասում «չկա Լեռնային Ղարաբաղ, չկա ԼՂ խնդիր» և «չկա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահություն». ահա այս հարցը ԵԱՀԿ մարմիններում պետք է քննարկվի ոչ միայն և ոչ այնքան Հայաստանի, որքան՝ հենց Ստեփանակերտի նախաձեռնությամբ, որը ԵԱՀԿ գործող նախագահի գրասենյակի հետ դիվանագիտական լեգիտիմ հարաբերությունների երեսնամյա փորձ և այն շարունակելու միջազգային լիարժեք մանդատ ունի»։

Hold Aliyev's tongue
"Regarding the decision to send an OSCE observation group to the Armenia-Azerbaijani border, the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan issued a statement, the main point of which is that decisions in the OSCE bodies are made by consensus, and since Baku did not agree to such a mission, then it is just an initiative of a particular group.
Yes, OSCE decisions are made by consensus, so Nagorno-Karabakh was recognized as a subject by all member states, including Azerbaijan, on March 24, 1992, and its elected representatives are a negotiating party. No one overturned that decision. And by what right does Aliyev say "there is no Nagorno Karabakh, there is no Nagorno Karabakh problem" and "there is no co-chairmanship of the OSCE Minsk Group?" this issue should be discussed in the OSCE bodies not only and not so much by Armenia, but by the initiative of Stepanakert itself, which has a thirty-year experience of legitimate diplomatic relations with the Office of the OSCE Chairman-in-Office and a full international mandate to continue it.