Փաստացի ազդարարվում է Խերսոնի ճակատամարտի մասին
«Փաստացի ազդարարվում է Խերսոնի ճակատամարտի մասին: Ռուսական կողմը էվակուացնում է քաղաքացիական բնակչությանն ու ղեկավարությանը՝ տեղափոխելով Դնեպրի ձախ ափ: Ուկրաինայի պատերազմում կռվող ռուսական զորքի նորանշանակ հրամանատար Սուրովիկինը նախօրեին հայտարարել էր, որ իրավիճակը Խերսոնի ուղղությամբ լարված է, և չէր բացառել նաև «բարդ որոշումների» անհրաժեշտությունը:
Թե ինչ է դա նշանակում, չի մանրամասնվել: Կարող է նշանակել թե՛ Խերսոնից նահանջի որոշում, թե՛ որոշում՝ կիրառել զինատեսակներ, որոնք արդեն «կարմիր գծից» այն կողմ են:
Ռուսական աղբյուրները առայժմ խոսում են այն մասին, որ Խերսոնից քաղաքացիական բնակչությունը հեռացնում են՝ քաղաքը «ամրոցի» վերածելու համար: Արդեն տեղեկություն եղավ, որ ուկրաինական զինուժը սկսել է գրոհը քաղաքի ուղղությամբ:
Այստեղ ուշադրության է արժանի այն, որ «Խերսոնի ճակատամարտ» ազդարարող տեղեկատվական նախաձեռնողականությամբ աչքի է ընկնում հենց ռուսական կողմը: Հենց իրենց լեզվով ասած՝ к чему бы это: Նախապատրաստվում է ինչ որ հնա՞րք, թե՞ նահանջ: Բոլոր դեպքերում, կարծես, հասունանում է «մսաղաց», որով այնուհետ կարող է բնորոշվել ամբողջ ուկրաինական պատերազմը:
Ուշադրության է արժանի Խերսոնի ռուսական ադմինիստրացիայի կառույցները Դնեպրի ձախ ափ տեղափոխելու հանգամանքը: Արդյո՞ք Դնեպրով գծվելու է «միջանկյալ սահման»:

The Battle of Kherson is announced
"The Battle of Kherson is announced. The Russian side is evacuating the civilian population and leadership to the left bank of the Dnieper. Surovikin, the newly appointed commander of the Russian army fighting in the war in Ukraine, announced yesterday that the situation in the direction of Kherson is tense and did not rule out the need for "difficult decisions."
What that means was not elaborated. It can mean either a decision to withdraw from Kherson or use weapons that are already beyond the "red line."
So far, Russian sources say that the civilian population is being removed from Kherson to turn the city into a "fortress." There was already informed that the Ukrainian military had started an attack on the town.
Here, it is worth noting that the Russian side stands out for its information initiative announcing the "Battle of Kherson." In their own language: what is it for? Is some event or retreat in the works? In all cases, it seems that a "meat grinder" is ripening, by which the entire Ukrainian war can be characterized.
The circumstance of moving the structures of the Russian administration of Kherson to the left bank of the Dnieper deserves attention. Will an "intermediate border" be drawn along the Dnieper?