Ընդգծվել է Թեհրանի սկզբունքային դիրքորոշումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության կապակցությամբ
«ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի՝ Իրան այցելության ընթացքում հանդիպեցինք Իրանի մեջլիսի փոխնախագահ Ալիռեզա Մեսրիին, արտաքին գործերի նախարար Հոսեին Ամիր-Աբդոլլահիանին, մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանին և խմբի անդամներին, տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Մոհամմադ Ռեզա Փուրէբրահիմիին, գյուղատնտեսության հանձնաժողովի նախագահ Մոհամմադ Ջավադ Ասքարիին, արդյունաբերության, առևտրի և հանքերի նախարար Ռեզա Ֆաթեմի Ամինին և մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Էբրահիմ Ազիզիին:
Ալիռեզա Մեսրիի, Հոսեին Ամիր-Աբդոլլահիանի, Էբրահիմ Ազիզիի և Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի հետ հանդիպումներում ընդգծվել է Իրանի սկզբունքային դիրքորոշումը՝ կապված Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության անխուսափելի անհրաժեշտության և Ադրբեջանի ձեռնարկած ռազմական վերջին ագրեսին դատապարտելու մասին: Անդրադարձ է կատարվել միջազգային հարթակներում համագործակցության խորացման, Իրանի հետ ռազմավարական երկխոսության զարգացման և տնտեսական համագործակցության խորացման հարցերին:
Տնտեսական ոլորտի պատասխանատուների հետ քննարկել ենք երկկողմ օրակարգի բազմաթիվ հարցեր, ինչպիսիք են Հայաստան-Իրան երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը, Սյունիքի մարզում իրանական ներդրումների մեծացման հնարավորությունը, գազ-էլեկտրաէներգիա ծրագրի ժամկետների երկարաձգումը և ծավալների մեծացումը, էներգակիրների ներկրման հնարավորությունը, «Պարսից ծոց-Սև ծով» տրանսպորտային միջանցքի շուրջ համաձայնագրի կնքման հարցերը, «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի կառուցման գործում իրանական կազմակերպությունների ներգրավման հարցերը, բեռնափոխադրումների ժամանակ տուքերի վերացման հնարավորությունը, ուղևորափոխադրումների դյուրինացումը, առևտրաշրջանառությունը առաջիկայում 1 մլրդ դոլար հասցնելը, գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցությունը, համատեղ արտադրությունների կազմակերպումը, հանքարդյունաբերության ոլորտում համատեղ ծրագերի իրականացումը, պարենային անվտանգության հարցերը և այլն։

The moral position of Tehran regarding the territorial integrity of RA was emphasized
Gevorg Papoyan, deputy of the RA National Assembly and head of the Armenia-Iran friendship group, wrote on his Facebook page:
"During the visit to Iran of the Armenia-Iran friendship group of the Armenian National Assembly, we met with Alireza Mesri, the vice-chairman of the Iranian Mejlis, Hossein Amir-Abdollahian, the Minister of Foreign Affairs, Seyed Mehdi Farshadan, the chairman of the Iran-Armenia friendship group of the Mejlis, and the members of the group, Mohammad Reza Purebrahimi, the chairman of the economic committee, the agriculture committee President Mohammad Javad Askari, Minister of Industry, Trade and Mines Reza Fatemi Amin and Vice Chairman of the National Security and Foreign Affairs Committee of the Majlis Ebrahim Azizi.
In the meetings with Alireza Mesri, Hossein Amir-Abdollahian, Ebrahim Azizi, and Seyed Mehdi Farshadan, Iran's principled position regarding the inevitable need to protect Armenia's internationally recognized borders and territorial integrity and to condemn the recent military aggression undertaken by Azerbaijan was emphasized. The issues of deepening cooperation on international platforms, developing strategic dialogue with Iran, and deepening economic cooperation were addressed.
We have discussed many issues of the bilateral agenda with the officials of the economic sphere, such as the construction of the third Armenia-Iran power transmission line, the possibility of increasing Iranian investments in the Syunik region, the extension of the terms of the gas-electricity project and the increase in volumes, the possibility of importing energy carriers, the "Persian Gulf-Black Sea" transport network. The issues of agreeing on the corridor, the problems of involving Iranian organizations in the construction of the "North-South" road corridor, the possibility of eliminating bottlenecks during cargo transportation, the facilitation of passenger transportation, increasing the trade turnover to 1 billion dollars shortly, cooperation in the field of agriculture, the organization of joint productions, the implementation of collaborative projects in the field of mining, food security issues, etc.