Հայաստանի անելիքների օրակարգի աղավաղումն ու այդ ֆոնին ռուսական քաղաքականության հետևանքները
«Եթե 10 տարի առաջ Հայաստանում շատ ավելի շոշափելի հասարակական-քաղաքական ընդվզում լիներ թյուրք-եվրասիական օղակի դեմ, թերևս կլիներ իրադարձությունների զարգացման վրա Հայաստանի և Արցախի շահի տեսանկյունից արդյունավետ ազդելու հնարավորություն:
Մինչդեռ, կար ընդամենը 20-30 «մարգինալների» բողոք, իսկ մնացյալ շերտերը գործնականում սպասում էին, որ Սերժ Սարգսյանի պատասխանատվությամբ հագցնելով այդ օղակը Հայաստանին՝ հետո Ռուսաստանը կազատվի նաև Սերժ Սարգսյանից և իր հանդեպ ամենալոյալ ուժին կկարգի Հայաստանի իշխանություն: Իհարկե, այդ ամենի վճռորոշ փուլի վերջում ռուսական քարոզչական ապոլոգետներից մեկը տվեց լավագույն գնահատականը՝ ասելով, թե այդպիսի հույս փայփայողները Հայաստանում զբաղված են կլոունադայով: Բայց դա ասվեց, երբ Ռուսաստանին այլևս պետք չէր այդ «կլոունադան», իսկ մինչ այդ ոչ միայն լուռ հետևում էին դրան, այլև հմտորեն խթանում և խրախուսում:
Հարց է առաջանում՝ ու՞ր էին այսօր այդ ամենի դեմ «ոտի ելած» շերտերի մեծամասնությունը, ինչու՞ էին լուռ այն ժամանակ, երբ իրավիճակը հատում էր «անշրջելիության» կետը: Ինչու՞ չկար ներկայիս ծավալի գոնե 15-20%-ի չափ բողոք, ընդդիմախոսություն, քննադատություն և այլն, սկսած Ադրբեջանին ռուսական միլիարդավոր դոլարների սպառազինության վաճառքի հարցից, մինչև եվրասիա-թյուրքական նախագծի պարտադրում:
Հակված եմ մտածել, որ չկար այսօրվա 15-20%-ը (տոկոսի չափը իմ սուբյեկտիվ դիտարկումն է, որը հիմնված չէ որևէ մեթոդական հետազոտության վրա), որովհետև այն ժամանակ դա պետք չէր, առաջին հերթին, Ռուսաստանին:
Այլ է իրավիճակը այսօր: Այսօր դա նախ Ռուսաստանին է պետք՝ մի շարք խնդիրներ լուծելու համար։ Դա, եթե ներկայացնեմ ամփոփ, տեղի ունեցողի հարցում Հայաստանի անելիքների օրակարգի աղավաղումն ու այդ ֆոնին ռուսական քաղաքականության հետևանքով առկա անվտանգության միջավայրի պատասխանատվությունը Հայաստանի վրա թողնելու խնդիրն է. բերել Հայաստանը «ճակատային» դիմակայության, որտեղ նա չունի հաջողության ռեսուրս և ամբողջապես մնում է աշխարհաքաղաքական «բախտի» հույսին, ինչը արդեն խիստ հարաբերական գործոնների տիրույթ է, առավել ևս՝ այսօր»:

The distortion of Armenia's agenda and the consequences of Russian policy against that background
"If ten years ago there was a much more tangible social-political uprising against the Turkic-Eurasian circle in Armenia, perhaps there would have been an opportunity to effectively influence the development of events from the point of view of the interests of Armenia and Artsakh.
Meanwhile, there were only 20-30 "marginal" complaints, and the rest of the layers practically expected that by making Armenia responsible for Serzh Sargsyan, Russia would also get rid of Serzh Sargsyan and give the power of Armenia to the most loyal force. Of course, at the end of the crucial stage, one of the Russian propaganda apologists gave the best assessment, saying that those who cherish such hope are busy clowning around in Armenia. But this was said when Russia no longer needed this "clowning around," and until then, it was silently followed and skillfully promoted and encouraged.
The question arises: where were the majority of the strata that "raised the grass" against all this today? Why were they silent when the situation crossed the point of "irreversibility"? Why was there no protest, opposition, criticism, etc., of at least 15-20% of the current volume, starting from the sale of billions of dollars of Russian arms to Azerbaijan to the imposition of the Eurasian-Turkish project?
I tend to think that today's 15-20% was not there (the percentage is my subjective observation, not based on any systematic research) because Russia first did not need it then.
The situation is different today. Today, Russia needs it first to solve several problems. If I summarize what is happening, the distortion of Armenia's plan and the problem of leaving the responsibility of the security environment as a result of Russian policy on Armenia has brought Armenia to a "frontal" confrontation, where it has no resources for success and relies entirely on geopolitical "luck." which is already a domain of highly relative factors, even more so today."