Ադրբեջանն այլևս չի կարող որևէ տարածքային պահանջ ներկայացնել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ
«Վարչապետ Փաշինյանի, նախագահ Ալիևի, նախագահ Մակրոնի և նախագահ Միշելի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին կայացած հանդիպման արձանագրումներն են.
1. Ադրբեջանը համաձայնել է համագործակցել ԵՄ քաղաքացիական առաքելության հետ, որը կլինի սահմանի երկայնքով։ Հետևաբար Ադրբեջանի ապագա ագրեսսիան մոնիթորինգի կենթարկվի տեղում, ավելին նաև կարձանագրվի Հայաստանի սուվերեն տարածքի արդեն, իսկ օկուպացված հատվածը:
Հիշեցնեմ, որ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեֆ Բորելը 2022թ. հոկտեմբերի 5-ին հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն ցանկանում էր դիտորդական առաքելություն ուղարկել շփման գոտի, սակայն Ադրբեջանի դեմ լինելու պատճառով առաքելությունն այդպես էլ չուղարկվեց։
2. Ադրբեջանը համաձայնել է Հայաստանը ճանաչել ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Ալմա-Աթայի Հռչակագրի համաձայն, որից հետո դելիմիտացիայի գործընթացում Ադրբեջանը այլևս չի կարող որևէ տարածքային պահանջ ներկայացնել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, ինչը նշանակում է նաև, որ պետք է Ադրբեջանական զինված ուժերը դուրս գան մինչ այս պահը օկուպացված տարածքներից»։

Azerbaijan can no longer present any territorial claim to the sovereign territory of Armenia
"The minutes of the meeting between Prime Minister Pashinyan, President Aliyev, President Macron, and President Michel on October 6, 2022, are:
1. Azerbaijan has agreed to cooperate with the EU civilian mission, which will be along the border. Therefore, the future aggression of Azerbaijan will be monitored on the spot. Moreover, the already occupied part of the sovereign territory of Armenia will be recorded.
On October 5, 2022, the EU's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Joseph Borrell, announced that the EU wanted to send an observation mission to the contact zone. Still, due to opposition to Azerbaijan, the task was never sent.
2. Azerbaijan agreed to recognize Armenia by the UN Charter and the Alma-Ata Declaration, after which Azerbaijan can no longer submit any territorial claims to the sovereign territory of Armenia during the delimitation process, which also means that the Azerbaijani armed forces must withdraw before this from the currently occupied territories."