Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կտրուկ աճել են
«ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2022 թվականի առաջին կիսամյակում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների (ՕՈՒՆ) զուտ հոսքերը կազմել են 76.55 մլրդ դրամ։
Զուտ հոսքերը հաշվետու ժամանակահատվածում օտարերկրյա ներդրումների գծով ստացումների և մարումների տարբերություններն են: Այսինքն՝ ՕՈՒՆ-ների համախառն ներհոսքը ավելի մեծ է։
Համեմատության համար նշեմ, որ 2021 թվականի առաջին կիսամյակում ՕՈՒՆ զուտ հոսքերը կազմել են 42.68 մլրդ դրամ։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ ՕՈՒՆ զուտ հոսքերի ծավալն աճել է 33.9 մլրդ դրամով կամ մոտ 80%-ով։
Հ.Գ. - Տվյալները վերցված են Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեից։  «Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին»»։

Foreign direct investments in Armenia have increased dramatically
"According to the statistical committee of RA, in the first half of 2022, the net flows of foreign direct investments (FDI) amounted to 76.55 billion drams.
Net flows are the difference between receipts and repayments of foreign investments during the reporting period. In other words, the total inflow of FDI is more significant.
For comparison, I should note that in the first half of 2021, FDI net flows amounted to 42.68 billion drams.
Compared to the same period of the previous year, the volume of FDI net flows increased by 33.9 billion drams or about 80%.
P.S. - The data are taken from the Statistical Committee of the Republic of Armenia. "Socio-economic situation of the Republic of Armenia in January-August 2022".