Հօդս ցնդեց հայ արևմտամետների շրջանառած այն միֆը
Քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Սուրենյանցը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրում է.
«Արդյո՞ք Փաշինյանն ընդդիմանում է միայն Բաքվի օրակարգին, թե՞ նաև ռուսական վերահսկողությանը
«Արտատարածքային միջանցքի մասին խոսք չի կարող լինել»,- ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Օվերչուկը: Հօդս ցնդեց հայ արևմտամետների շրջանառած այն միֆը, թե իբրև Ռուսաստանն է միջանցք պարտադրում Հայաստանին:
Առիթ ունեցել եմ ասելու, որ միջանցքային օրակարգի հարցում Բաքուն դաշնակիցներ չունի:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում խոսք է գնում Ադրբեջանի հիմնական հատվածը Նախիջևանի կապող ճանապարհի մասին՝ ռուսական սահմանապահ ծառայության վերահսկողությամբ:
Բանակցային ճանապարհով Բաքուն ավելին ստանալ չի կարող(դա հաստատում է նաև Օվերչուկը): Բայց արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանը հիմա ընդդիմանում է միայն Բաքվի օրակարգին, թե՞ նաև ռուսական վերահսկողությանը: Եթե երկրորդ տարբերակն է, դա արկածախնդրություն է, որը ճանապարհ է բացում ադրբեջանական ագրեսիայի համար»:

The myth circulated by pro-Western Armenians was dispelled
Political scientist and leader of the "Democratic Alternative" party Suren Surenyants writes on his Facebook page.
"Does Pashinyan oppose only Baku's agenda or Russian control as well?
"There can be no question of an extraterritorial corridor," Russian Deputy Prime Minister Overchuk said. The myth circulated by pro-Western Armenians that Russia is imposing a corridor on Armenia was dispelled.
I have had to say that Baku has no allies regarding the corridor plan.
Point 9 of the tripartite statement of November 9 mentions the road connecting the central part of Azerbaijan to Nakhichevan is under the control of the Russian border guard service.
Baku cannot get more through negotiations (Overchuk also confirms this). But is Nikol Pashinyan opposing only Baku's agenda or Russian control? If it is the second option, it is an adventure that paves the way for Azerbaijani aggression."