Ռուբենի ներուժն ունեցող մարդը շատ բան ունի Հայրենիքին ծառայեցնելու. Արտակ Բեգլարյան
«Վերջին օրերին երկու անգամ հանդիպել եմ Ռուբեն Վարդանյանին՝ քննարկելու համագործակցության եզրերն ու ողջունելու նրա որոշումը Արցախ տեղափոխվելու վերաբերյալ:
Մեծ հարգանք ունենալով Ռուբեն Վարդանյանի հայրենանվեր գործունեության նկատմամբ՝ շատ ուրախ եմ նրա որոշման առթիվ՝ այն համարելով լրացուցիչ հնարավորություն Արցախի ներքին ու արտաքին բազում մարտահրավերների հաղթահարման համար: Կարծում եմ՝ դա օրինակելի քայլ է, և հատկապես մասնագիտական դաշտում կայացած յուրաքանչյուր հայ պետք է դիտարկի ու իրացնի Արցախին շարունակաբար աջակցելու բոլոր ձևերի, այդ թվում՝ Արցախում ապրելու և գործելու հնարավորությունը: Իսկ մենք պարտավոր ենք նպաստելու այդպիսի քայլերին և առկա ներուժի պատշաճ իրացմանը:
Նախքան Ռուբենի տեղափոխվելն այստեղ՝ նրա հետ որոշ ծրագրեր էինք իրականացնում Արցախում, իսկ տեղափոխումից հետո, համոզված եմ, ծրագրերի ծավալն ու արդյունքները բազմապատկվելու են: Ռուբենի ներուժն ունեցող մարդը շատ բան ունի Հայրենիքին ծառայեցնելու, հատկապես՝ նման դժվարին պայմաններում:
Կյանքն առաքելության ու ծառայության հնարավորություն ու պարտավորություն է, և ուրախ եմ, որ Ռուբենը չի անտեսում իր բաժին առաքելությունը»:

У человека с потенциалом Рубена есть много для служения Родине. Артак Бегларян
«За последние дни я дважды встречался с Рубеном Варданяном, чтобы обсудить грани сотрудничества и приветствовать его решение переехать в Арцах.
С большим уважением отношусь к патриотической деятельности Рубена Варданяна, очень рад его решению, считая его дополнительной возможностью преодолеть многие внутренние и внешние вызовы Арцаха. Я считаю, что это показательный шаг, и особенно каждый успешный в профессиональной сфере армянин должен рассмотреть и осознать возможность постоянной поддержки Арцаха всеми способами, в том числе жить и работать в Арцахе. И мы обязаны способствовать таким шагам и правильной реализации имеющегося потенциала.
До того, как Рубен переехал сюда, мы реализовали с ним несколько проектов в Арцахе, и после переезда, я уверен, масштабы и результаты проектов умножатся. Человеку с потенциалом Рубена есть чем послужить Родине, тем более в таких непростых условиях.
Жизнь — это возможность и обязанность для миссии и служения, и я рад, что Рубен не пренебрегает своей миссией».