Ադրբեջանը պլանավորում է հերթական սահմանային սադրանքը. Մարուքյան
«Վերջին շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի ՊՆ-ն գրեթե ամեն օր կեղծ հայտարարություններ է տարածում, թե իբր հայկական ուժերը կրակել են շփման գծի տարբեր ուղղություններով, իսկ իրենք քայլեր են ձեռնարկել, ինչից հետո կրակը լռեցվել է:
Բնականաբար, հայկական համապատասխան գերատեսչությունները հերքում են այդ լուրերը՝ նշելով, որ հայկական կողմի որևէ զինվորական օղակ կրակ չի բացել Ադրբեջանի ուղղությամբ:
Շատերն են հարցնում, թե ինչու է Ադրբեջանն այս ապատեղեկատվությունը կազմակերպված և հետևողականորեն իրականացնում։ Բոլորս գիտենք, որ երբ Ադրբեջանը պլանավորում է հերթական սահմանային սադրանքը, դա իրականացնելուց առաջ կազմակերպում է այդ սադրանքի տեղեկատվական լեգիտիմացման կեղծ հենքը:
Միջազգային հանրության բոլոր դերակատարները, որոնք հետաքրքրված են հայ֊ադրբեջանական խաղաղության գործընթացով և ԼՂ հակամարտության կարգավորմամբ, պետք է շատ ուշադիր հետևեն և հստակ գիտակցեն, որ հերթական անգամ Ադրբեջանը սադրանքի նախապատրաստական գործընթաց է սկսել։

Азербайджан планирует очередную пограничную провокацию. Марукян
«В течение последней недели министерство обороны Азербайджана практически каждый день распространяет ложные заявления, будто бы армянские силы ведут огонь в разных направлениях линии соприкосновения, а сами они предпринимают шаги, чтобы якобы заглушить огонь.
Естественно, соответствующие армянские ведомства опровергают эти слухи, отмечая, что ни одна воинская часть армянской стороны не открывала огня в направлении Азербайджана.
Многие спрашивают, почему Азербайджан организует и последовательно внедряет эту дезинформацию. Все мы знаем, что когда Азербайджан планирует очередную пограничную провокацию, перед ее осуществлением организуется лживая основа информационной легитимации этой провокации.
Все акторы международного сообщества, заинтересованные в армяно-азербайджанском мирном процессе и урегулировании нагорно-карабахского конфликта, должны очень внимательно следить и четко осознавать, что Азербайджан в очередной раз начал подготовительный процесс провокаций.
В этой ситуации целенаправленный международный ответ может предотвратить подготовку этой новой провокации».