Տգիտությունը, պարազիտությունը, ապիկարությունը, ապաշնորհությունը սահմաններ չի ճանաչում
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ղեկավար, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրում է.
«Տգիտությունը, պարազիտությունը, ապիկարությունը, ապաշնորհությունը սահմաններ չի ճանաչում․ Ի՞նչ անել
Այսօր հայտնի դարձավ, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը որոշել է շարունակել խորհրդարանական աշխատանքների բոյկոտը։ Հայաստանի առջև ծառացած ահռելի մարտահրավերների խորապատկերում խորանում է խորհրդարանական ընդդիմության ճգնաժամը, ընդդիմության լեգիտիմության բացակայության, կամ լեգիտիմ ընդդիմության բացակայության ճգնաժամը:
Նախկին կառավարող համակարգ-խորհրդարանական ընդդիմության ԱԺ աշխատանքները բոյկոտելու գաղափարի հանդեպ հանրության վերաբերմունքը կամ տոտալ անտարբերությունը իր հերթին ավելացնում է վտանգները։
Ընդ որում, նախկին կառավարող համակարգ-խորհրդարանական ընդդիմության լեգիտիմության բացակայությունն ինքնաբերաբար լեգիտիմ է դարձնում ներկայիս կառավարող մեծամասնությանը՝ որոշակիորեն անգամ անկախ այդ կառավարման արդյունավետությունից: Առանցքային արդյունք դիտվում է այն, որ թույլ չտրվի նախկին համակարգի վերադարձ իշխանության:
Մինչդեռ, դա Հայաստանի համար չափազանց անհամարժեք և փոքր խնդիր է՝ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրողությունների և դրանցից բխող մարտահրավերների համատեքստում: Եվ այստեղ է, որ առկա է խորքային քաղաքական ճգնաժամը՝ Հայաստանում որակապես և բովանդակային առումով իրապես այլընտրանքային ընդդիմության բացակայությունը, որի առկայությունը ոչ թե «կարդարացնի» գործող քաղաքական իշխանությանը, այլ կդնի առավել բարձր և լրջմիտ պատասխանատվության տակ:
Այդպիսի ընդդիմության բացակայությունն է ներկայումս Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամի բուն պատճառը կամ արմատը, որի հաղթահարումը օբյեկտիվորեն պահանջում է իհարկե տևական ժամանակ, սակայն դրանով հանդերձ առավել հրամայական է դարձնում հաղթահարման ուղիների փնտրտուքի կամ մշակման ուղղությամբ արդեն այսօր շոշափելի աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Այս օրակարգը պետք է դառնա արտախորհրդարանական ուժերի գլխավոր անելիքը։ Անհրաժեշտ է, որ այդ ուղղությամբ համակարգված և համադրված աշխատանք տանեն այն ուժերը, որոնք ունեն համապատասխան ներուժ և ռեսուրս»։

Об этом на своей странице в Facebook пишет глава партии «За Республику», бывший депутат Национального собрания Арман Бабаджанян.
«Невежество, тунеядство, неумелость, некомпетентность не знает границ. Что делать...
Сегодня стало известно, что парламентская оппозиция решила продолжить бойкот парламентских работ. Кризис парламентской оппозиции, кризис нелегитимности оппозиции или отсутствие легитимной оппозиции углубляются в контексте огромных вызовов, стоящих перед Арменией.
Отношение общественности или полное безразличие к идее бойкота работы Национального собрания прежней системы правления - парламентской оппозиции, в свою очередь, увеличивает опасность.
Более того, нелегитимность прежней системы власти - парламентской оппозиции автоматически делает легитимным нынешнее правящее большинство, в определенной степени даже вне зависимости от эффективности этой власти. Ключевым результатом является предотвращение возвращения прежней системы к власти.
Между тем, для Армении это крайне неадекватная и маленькая проблема в контексте нынешних геополитических реалий и вытекающих из них вызовов. И здесь налицо глубокий политический кризис, отсутствие в Армении действительно альтернативной по качеству и содержанию оппозиции, наличие которой не будет «оправдывать» нынешнюю политическую власть, а поставит ее под более высокую и серьезную ответственность.
Отсутствие такой оппозиции является первопричиной или корнем политического кризиса в Армении, преодоление которого объективно требует длительного времени, но в то же время вызывает необходимость ощутимой работы в направлении нахождения или развития пути ее преодоления еще более настоятельны сегодня.
Эта повестка должна стать главной задачей внепарламентских сил. Необходимо, чтобы те силы, которые обладают соответствующим потенциалом и ресурсами, вели слаженную работу на этом направлении.