Մինսկի խմբի ոչնչացման օպերացիան բխում է Բաքվի և Մոսկվայի շահերից
«ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ նշանակելը պաշտոնական Բաքվի քիմքին չի նստում: Ակնհայտ է, որ այս հարցում Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը համախոհ են. այսինքն` այս երկու երկրների շահերից չի բխում Մինսկի խմբի գոյությունը:
Իլհամ Ալիևն ու իր վարչակարգը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատը թուլացնել-ոչնչացնելու խնդիր են ունեցել դեռևս 2000-ականներից: Սրա մասին վկայող փաստերի պակաս չկա: Ռուսաստանը, որը միշտ է ցանկացել միանձնյա հարցեր լուծել հետխորհրդային տարածքում, սակայն տարբեր պատճառներով «հանդուրժել» է Արևմուտքի ներկայությունը ԼՂ կարգավորման գործընթացում, արդեն Լավրովի պլան անվանված փաստաթղթի հայտնվելուց հետո, ՄԽ համանախագահությունը երկրորդական է դիտարկել, իսկ 2016-ի Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո` ըստ էության արհամարհել ՄԽ համանախագահությունը:
2020-ի աղետալի պատերազմից հետո այս երկու երկրներն այլևս ուղիղ կերպով են «թոշակի ուղարկել» Մինսկի խումբը: Ալիևը բազմիցս է հայտարարել, թե` Ղարաբաղյան կոնֆլիկտ այլևս չկա, ուստի չկա նաև Մինսկի խումբը: Ռուսաստանը, այդ երկրի ԱԳՆ-ի մակարդակում խոսել է այն մասին, թե ռուսատյաց կենտրոնների հետ անիմաստ է որևէ ֆորմատով խոսելը, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի պարագայում: Հիշեցնենք` Միրզոյան-Լավրով համատեղ ասուլիսը Մոսկվայում, որի ընթացքում ՀՀ արտգործնախարարը հրապարակայնորեն հակադրվեց ՌԴ գործընկերոջը` ասելով, որ Մինսկի խմբի ֆորմատի վերաբերյալ ինքն այլ ազդակներ է ստանում Արևմուտքից:
Այսպիսով՝ ակհայտ է, որ Մինսկի խմբի ոչնչացման օպերացիան բխում է Բաքվի և Մոսկվայի շահերից: Անկարան, որն ի դեպ նույնպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է (չշփոթել համանախագահության հետ), չնայած այս հարցում քչախոս է, բայց կարծես դեմ չէ ռուս-թուրքական տիրույթում պայմանավորվածություններով շարունակել արցախյան խոսակցությունը: Եվ ինչո՞ւ պիտի դեմ լինի, եթե խնդիրը հնարավոր լիներ կարգավորել ՄԽ շրջանակներում, ռուս-թուրքական ռազմաբազայի գոյությունն Աղդամում անհնար կլիներ:
Ակնհայտ է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գոյությունն այս պահին առավելապես բխում է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի շահերից: Այն, որ Վաշինգտոնն այլևս ուղիղ կերպով վերահաստատում է իր ներգրավվածությունն Արցախյան կարգավորման գործընթացում հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, իրավիճակ փոխելու բացառիկ հնարավորություն կարող է լինել: Այն, որ այս նշանակման վերաբերյալ Բաքվի մեծամիտ հայտարարություններն արվում են առավելապես ռուսներին ծախելու համար` նույնպես տեսանելի է: Մնում է հասկանալ, թե ինչպես են դիրքավորվելու այս հարցում Հայաստանն ու Արցախը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Միացյալ Նահանգները ներկայացնող պաշտոնյան պետքարտուղարության կարիերային դիվանագետ է: Ֆիլ Ռիքերը լավ գիտի Հարավային Կովկասը և արդեն իսկ անձնական դրական ներգրավվածություն է ունեցել հետպատերազմական շրջանում: Հենց նրա ջանքերով բանակցվեց մեր 15 ռազմագերիների վերադարձը Վրաստանի տարածքով, ինչի դիմաց ադրբեջանական կողմին փոխանցվեցին ականապատված տարածքների որոշ քարտեզներ: Կարելի է ենթադրել, որ ամերիկյան կողմը փորձելու է Արցախյան կարգավորման ներկայիս փուլում ակտիվորեն ներգրավել նաև Վրաստանը՝ հաշվի առնելով, որ Ռիքերն ԱՄՆ-ի շահերն է ներկայացնելու նաև ռուս-վրացական ժնևյան գործընթացում:
Ստեղծված իրավիճակում Մինսկի խմբի հնարավոր վերագործարկման հարցում թերևս առավել կարևոր է լինելու Ֆրանսիայի դիրքորոշումը, իհարկե, եթե պաշտոնական Փարիզն առաջիկայում այս ուղղությամբ ջանքեր ներդնի: Անկախ ամեն ինչից պետք է արձանագրել, որ ԱՄՆ-ն ոչ միայն չի հրաժարվում մեր տարածաշրջանի ամենակնճռոտ հարցերում ներգրավված լինելուց, այլև խաղի մեջ է մտնում ակտիվ ներկայությամբ, ինչից Հայաստանն ու Արցախը կարող են և պետք է օգտվեն:
Աներկբա է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախյան կարգավորման գործընթացում խոշոր խաղացողների հավասարակշռության լրջագույն փոփոխություն է տեղի ունեցել: Այս փոփոխությունը, մեղմ ասած, հայերի օգտին չէ: Այո՛, հայ դիվանագիտությունը կրկին լարախաղացի դիրքում է, ուստի անգամ այսքան թուլացած Հայաստանի նոր տեղի և դերի հարցում գրագետ առաջ շարժվելը թիվ մեկ հրամայականը պիտի լինի»:

The operation to nullify the Minsk Group stems from the interests of Baku and Moscow
"The appointment of US Secretary of State Anthony Blinken as the American co-chair of the OSCE Minsk Group does not sit well with official Baku. It is evident that Azerbaijan and Russia agree on this matter. that is, the existence of the Minsk Group is not in the interests of these two countries.
Ilham Aliyev and his regime have had the problem of weakening and destroying the format of the OSCE Minsk Group since the 2000s. There is no shortage of evidence to support this. Russia, which has always wanted to solve issues alone in the post-Soviet area, but for various reasons, "tolerated" the presence of the West in the Nagorno Karabakh settlement process, already after the appearance of the document called the Lavrov Plan, considered the MG co-chairmanship secondary, and after the April 2016 four-day war, essentially to despise the co-chairmanship of the Council of Ministers.
After the disastrous war of 2020, these two countries directly "retired" the Minsk Group. Aliyev has repeatedly stated that there is no more Karabakh conflict, so no Minsk group exists. Russia, at the level of that country's Foreign Ministry, has spoken about how it is pointless to talk with anti-Russian centers in any format, including in the case of Nagorno Karabakh. Note that: the Mirzoyan-Lavrov joint press conference in Moscow, during which the RA Foreign Minister publicly opposed his Russian counterpart, saying that he receives different signals from the West regarding the format of the Minsk Group.
Thus, it is evident that the operation to nullify the Minsk Group is in the interests of Baku and Moscow. Ankara, who is also a member of the OSCE Minsk Group (not to be confused with the co-chairmanship), seems not against continuing the Artsakh conversation despite being tight-lipped on this matter with agreements in the Russian-Turkish domain. And why should it be against it? If the issue could be resolved within the framework of the Council of Ministers, the existence of the Russian-Turkish military base in Aghdam would be impossible.
It is also evident that the existence of the OSCE Minsk Group at the moment is mainly in the interests of Armenia and the USA. The fact that Washington directly reaffirms its involvement in the Artsakh settlement process within the framework of the OSCE Minsk Group can be a unique opportunity to change the situation. Baku's arrogant statements regarding this appointment are made mainly to sell the Russians is also visible. How Armenia and Artsakh will position themselves in this matter remains to be understood.
The official representing the United States in the OSCE Minsk Group is a career diplomat of the State Department. Phil Ricker knows the South Caucasus well and has already had a positive personal involvement in the post-war period. Through his efforts, the return of our 15 prisoners of war through the territory of Georgia was negotiated. Some maps of mined areas were transferred to the Azerbaijani side. It can be assumed that the American side will try to actively involve Georgia in the current stage of the Artsakh settlement, taking into account that Ricker will represent the interests of the USA in the Russian-Georgian Geneva process.
In the current situation, perhaps France's position will be more critical regarding the possible reactivation of the Minsk Group, of course, if official Paris makes efforts in this direction shortly. Regardless of everything, it should be noted that the US not only does not refuse to be involved in the most delicate issues of our region but also enters the game with an active presence, which Armenia and Artsakh can and should take advantage of.
It is undeniable that after the 44-day war, there has been a severe change in the balance of significant players in the Artsakh settlement process. To put it mildly, this change is not in favor of Armenians. Yes, Armenian diplomacy is again in a tightrope walker position, therefore, moving forward competently even in the matter of the new place and role of Armenia, which is so weakened, should be the number one imperative."