Երկիր է մտել ավելի քան 5 անգամ ավելի շատ փող, քան՝ 2020թ.-ին
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«2020-2022թթ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված և ՀՀ-ից ֆիզիկական անձանց կողմից արտերկիր իրականացված փոխանցումների տարբերությունը (զուտ ներհոսք).
2020թ. +192 մլն դոլար
2021թ. +383 մլն դոլար
2022թ. +979 մլն դոլար
Այսպիսով, այս տարվա առաջին կիսամյակում միայն այս եղանակով երկիր է մտել ավելի քան 5 անգամ ավելի շատ փող, քան 2020թ.ին և 2.6 անգամ շատ փող, քան 2021թ.-ին:
Բացի այդ, մի կողմից վերոնշյալը պատճառաբանում է դրամի արժևորումը, մյուս կողմից ոչ միայն ապացուցում է, որ հիմնազուրկ են երկրից կապիտալի փախուստի մասին խոսքերը, այլև ապացուցում է հակառակը, երկիր կա կապիտալի լուրջ ներհոսք»:

More than 5 times more money entered the country than in 2020
Gevorg Papoyan, Chairman of the Standing Committee on Financial, Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly, wrote on his Facebook page.
"2020-2022 In January-June, the difference between transfers received from abroad in the name of individuals through RA banks and transfers made abroad by individuals from RA (net inflow):
2020 +192 million dollars
2021 +383 million dollars
2022 +979 million dollars
Thus, in the first half of this year, more than 5 times more money than in 2020 and 2.6 times more money than in 2021 entered the country in this way alone.
In addition, on the one hand, the above is the reason for dram appreciation; on the other hand, it not only proves that the words about capital flight from the country are groundless but also proves the opposite, there is a severe inflow of capital into the country."