Երկիր է մտել ավելի քան 5 անգամ ավելի շատ փող, քան՝ 2020թ.-ին
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«2020-2022թթ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված և ՀՀ-ից ֆիզիկական անձանց կողմից արտերկիր իրականացված փոխանցումների տարբերությունը (զուտ ներհոսք).
2020թ. +192 մլն դոլար
2021թ. +383 մլն դոլար
2022թ. +979 մլն դոլար
Այսպիսով, այս տարվա առաջին կիսամյակում միայն այս եղանակով երկիր է մտել ավելի քան 5 անգամ ավելի շատ փող, քան 2020թ.ին և 2.6 անգամ շատ փող, քան 2021թ.-ին:
Բացի այդ, մի կողմից վերոնշյալը պատճառաբանում է դրամի արժևորումը, մյուս կողմից ոչ միայն ապացուցում է, որ հիմնազուրկ են երկրից կապիտալի փախուստի մասին խոսքերը, այլև ապացուցում է հակառակը, երկիր կա կապիտալի լուրջ ներհոսք»:

Об этом на своей странице в Facebook написал председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС Геворг Папоян.
"В январе-июне 2020-2022 гг. разница между переводами, полученными из-за границы на имя физических лиц через банки РА, и переводами, осуществленными физическими лицами из РА за границу (чистый приток):
2020 +192 миллиона долларов
2021 году +383 млн долларов
2022 году +979 млн долларов
Итак, за первое полугодие только таким путем в страну поступило денег в 5 раз больше, чем в 2020 году, и в 2,6 раза больше, чем в 2021 году.
Кроме того, с одной стороны, вышеизложенное является причиной укрепления драма, с другой - не только доказывает беспочвенность слов о бегстве капитала из страны, но и доказывает обратное, имеет место серьезный приток капитала в страну»