Չեղարկվել է դեպի ՌԴ այցս՝ պայմանավորված «Սուրմալու»-ում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններով. ԱԻ նախարար
ՀՀ ԱԻ նախարար Արմեն Փամբուխչյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«2022 թվականի օգոստոսի 17-20-ը պետք է մասնակցեի Ռուսաստանի Դաշնությունում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների` արտակարգ իրավիճակների հարցերով համակարգող խորհրդի 13-րդ նիստին և 3-րդ միջազգային հրշեջ-փրկարարական համաժողովին:
Պայմանավորված «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններով չեղարկվել է այցս։ Հայաստանի կողմից իմ փոխարեն մասնակցել է ՌԴ-ում ՀՀ ԱԻՆ ներկայացուցիչ, փ/ծ գնդապետ Արտակ Ղազարյանը»։

My visit to Russia was canceled due to the tragic events in "Surmalu." Minister of AI
"On August 17-20, 2022, I was supposed to participate in the 13th session of the Emergency Situations Coordinating Council of the Collective Security Treaty Organization member states and the 3rd International Fire and Rescue Conference in the Russian Federation.
My scheduled visit was canceled due to the tragic events in the "Surmalu" shopping center. On behalf of Armenia, the representative of the RA Ministry of Emergency Situations in Russia, Colonel Artak Ghazaryan, participated instead of me."