Անվտանգության կանոնների կարևորությունը. պետք չի շեղվել հիմնական խնդրից
«Սուրմալույի ողբերգական դեպքերը լուրջ քննարկման ու դասերի քաղման կարիք ունեն: Բայց, ցավոք սրտի, շատերը ամեն կերպ փոխում են քննարկման թեման:
Մեկը հայտարարում է, թե իսլամիստներն են պայթեցրել: Մյուսը՝ թե բա ռուսներն են պայթեցրել, որ գցեն «Սասնա ծռերի» վրա: Որոշ ռուսներ, իրենց հերթին, իրոք հաջողացնում են մեղքը գցեն «Սասնա ծռերի» վրա: Հետո մի քանի փողով գրողներ-խոսացողներ պատմում են, թե Խաչատուր Սուքիասյանն է պայթեցրել, որ «Սուրմալուի» բիզնեսը խլի:
Հետո գալիս են նրանք, ովքեր ասում են, թե ամբողջ խնդիրը հրավառությունների չարգելումն է: Արանքում հայտնվում են մարդիկ, ովքեր պնդում են, որ սա Աստծո պատիժն է կրոնական տոները չհարգելու համար:
Եվ այս ամբողջ աղմուկում կորում է անվտանգության կանոնների կարևորության ու դրանց անտեսման քննարկումը: Պետք չի շեղվել հիմնական խնդրից: Հիմնական խնդիրը Սուրմալույում (և ամբողջ Հայաստանում) բոլոր տեսակի տեխնիկական ու հակահրդեհային անվտանգության կանոնների տոտալ մոռացությունն է:
Եթե շեղվում ենք այդ խնդիրից, ապա ոչ միայն արդարացնում ենք տեղի ունեցածի իրական մեղավորներին, այլև չենք բացում անվտանգության կանոնների նկատմամբ հանրային վերաբերմունքի փոփոխության ու դրա շուրջ պետական քաղաքականության վերանայման խոսակցությունը:
Հետևապես պետք չի քաղաքական ու տնտեսական շահերի սպասարկման, ախմախության ու պատասխանատվությունից խուսափման նպատակով շեղել հանրությանը կարևորագույն այս դասի քաղումից»:

Важность правил безопасности. Не нужно отклоняться от основной проблемы
«Трагические события Сурмалу нуждаются в серьезном обсуждении и извлечении уроков. Но, к сожалению, многие люди всячески меняют тему обсуждения.
Один говорят, что его взорвали исламисты. Другие что взорвали его русские, чтобы подставить "Сасна црер". Некоторые россияне, со своей стороны, действительно ухитряются свалить вину на «Сасна црер». Потом за пару монет писатели-ораторы рассказывают, как Хачатур Сукиасян взорвал, чтобы отобрать бизнес у директора «Сурмалу».
Потом приходят те, кто говорит, что вся проблема не в запрете фейерверков. Среди них есть люди, утверждающие, что это Божья кара за несоблюдение религиозных праздников.
И во всем этом шуме теряется дискуссия о важности правил безопасности и пренебрежении ими. Не нужно отходить от основного вопроса. Главная проблема в Сурмалу (да и во всей Армении) — полное забвение всевозможных технических и пожарных правил безопасности.
Если мы отклонимся от этой проблемы, мы не только оправдаем истинных виновников произошедшего, но и не заведем разговор об изменении отношения общества к правилам безопасности и пересмотре государственной политики вокруг этого.
Поэтому не стоит отвлекать общественность от усвоения этого важного урока в целях служения политическим и экономическим интересам, глупости и ухода от ответственности».