Հրավառությունների ազատ կազմակերպման արգելքը պիտի սահմանվի. Տիգրան Ավինյան
«Դեռևս 2020թ. քննարկում էինք հրավառությունների կազմակերպման կարգի խստացման հարցը։ 2021թ. նախաձեռնությունը ստացավ կառավարության համաձայնությունը և ուղարկվեց Ազգային ժողով։ Հասկանալով հանդերձ գործարարների տնտեսական շահերը՝ կարծում եմ, որ, այնուամենայնիվ, հրագործական արտադրանքի ազատ վաճառքը պետք է արգելվի, ինչպես նախատեսված էր մեր առաջարկած կարգավորմամբ։
Նախագծով՝ հրավառությունները թույլատրվելու էին միայն պետական ու համայնքային միջոցառումների դեպքում, հրագործական արտադրանքի ազատ վաճառքն արգելվում էր։ Դրանց ազատ կիրառումը ոչ միայն խախտում է հասարակական կյանքը, մարդկանց անդորրը, այլև հաճախ հանգեցնում ֆիզիկական վնասվածքների։ Նույնիսկ այս օրերին է շարունակվում դրանց օգտագործումը՝ հարուցելով մեր համաքաղաքացիների զայրույթը։
Համոզված եմ, որ հրավառությունների՝ ազատ կազմակերպման արգելքը պիտի սահմանվի, և հորդորում եմ ԱԺ-ի մեր գործընկերներին ձեռնամուխ լինել այդ նախաձեռնության կյանքի կոչմանը։

Об этом на своей странице в Facebook написал бывший вице-премьер-министр РА Тигран Авинян
«Еще в 2020 г. мы обсуждали вопрос ужесточения порядка проведения фейерверков. В 2021 г. инициатива получила одобрение правительства и была направлена в Национальное собрание. Понимая экономические интересы предпринимателей, тем не менее, я считаю, что свободная продажа пиротехнической продукции должна быть запрещена, как это и было предусмотрено предложенным нами постановлением.
Согласно проекту, фейерверки разрешались только в случае проведения государственных и общественных мероприятий, свободная продажа фейерверков запрещалась. Их свободное использование не только нарушает общественную жизнь, покой людей, но и нередко приводит к телесным повреждениям. Их использование все еще продолжается, вызывая гнев наших сограждан.
Уверен, что запрет на свободную организацию фейерверков должен быть установлен, и призываю наших коллег в Национальном собрании приступить к реализации этой инициативы.