Հրավառությունների ազատ կազմակերպման արգելքը պիտի սահմանվի. Տիգրան Ավինյան
«Դեռևս 2020թ. քննարկում էինք հրավառությունների կազմակերպման կարգի խստացման հարցը։ 2021թ. նախաձեռնությունը ստացավ կառավարության համաձայնությունը և ուղարկվեց Ազգային ժողով։ Հասկանալով հանդերձ գործարարների տնտեսական շահերը՝ կարծում եմ, որ, այնուամենայնիվ, հրագործական արտադրանքի ազատ վաճառքը պետք է արգելվի, ինչպես նախատեսված էր մեր առաջարկած կարգավորմամբ։
Նախագծով՝ հրավառությունները թույլատրվելու էին միայն պետական ու համայնքային միջոցառումների դեպքում, հրագործական արտադրանքի ազատ վաճառքն արգելվում էր։ Դրանց ազատ կիրառումը ոչ միայն խախտում է հասարակական կյանքը, մարդկանց անդորրը, այլև հաճախ հանգեցնում ֆիզիկական վնասվածքների։ Նույնիսկ այս օրերին է շարունակվում դրանց օգտագործումը՝ հարուցելով մեր համաքաղաքացիների զայրույթը։
Համոզված եմ, որ հրավառությունների՝ ազատ կազմակերպման արգելքը պիտի սահմանվի, և հորդորում եմ ԱԺ-ի մեր գործընկերներին ձեռնամուխ լինել այդ նախաձեռնության կյանքի կոչմանը։

The ban on the free organization of fireworks must be established. Tigran Avinyan
"Still in 2020, we were discussing the issue of tightening the procedure for organizing fireworks. In 2021 the initiative received the government's approval and was sent to the National Assembly. While understanding the economic interests of business people, I believe that, nevertheless, the free sale of fire products should be prohibited, as was envisaged by our proposed regulation.
According to the draft, fireworks would be allowed only in case of state and community events, and the free sale of fireworks was prohibited. Their free use violates public life and people's peace and often leads to physical injuries. Even these days, their use continues, provoking the anger of our fellow citizens.
I am sure that the ban on the free organization of fireworks should be established, and I urge our colleagues in the National Assembly to start implementing this initiative.