Forbes-ը «Կովկասի բնության հրաշալիքների» ցանկում ներառել է «Խոսրովի անտառը» և «Դիլիջան» ազգային պարկը
ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում անդրադարձել է հեղինակովր Forbes պարբերականի հրապարակված հոդվածին, որտեղ պարբերականը «Կովկասի բնության հրաշալիքների» ցանկում ներառել է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը և «Դիլիջան» ազգային պարկը։
«Forbes ամսագիրը հոդված է հրապարակել եվրասիական Կովկասի հինգ հիասքանչ բնական հրաշալիքների մասին, որոնք պետք է այցելել։ Ամսագրում նշված է, որ այս եզակի տարածաշրջանը հարուստ հնարավորություններ ունի էկոտուրիզմի և բացօթյա արկածների զարգացման համար։ Կովկասի բնության հինգ հրաշալիքների թվում Forbes-ը առանձնացրել է նաև ՀՀ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներից  «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը և «Դիլիջան» ազգային պարկը։
Սա ևս մեկ առիթ է հիանալու  Հայաստանի բնության անզուգական միջավայրով։ Մեր երկրի արժեքավոր բնական միջավայրը ազգային հարստություն է, որին պետք է  խնամքով ու մեծ պատասխանատվությամբ վերաբերվել»։
Հոդվածում ասվում է, որ ողջ Կովկասյան լեռներում բացօթյա արկածների և էկոտուրիզմի հնարավորությունների պակաս չկա, որոնցից կարելի է օգտվել այս լեգենդար տարածաշրջան այցելելիս: Նշվում է, որ առաջին ազգային պարկը ստեղծվել է 1872 թվականին. Հայաստանի «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը մոտ 1500 հին է Յելոուսթոունից։ Հոդվածի հեղինակն ասում է, որ արգելոցը հարուստ է բուսական ու կենդանական աշխարհով։
Առանձին հիշատակվում է նաև «Դիլիջան» ազգային պարկը, որն իր մեջ ներառում է ընդարձակ անտառներ, տեղական կենդանական աշխարհ եւ դարավոր կառույցներ հենց Հայաստանի սրտում։

Министр окружающей среды РА Акоп Симидян на своей странице в «Facebook» сослался на опубликованную журналом Forbes статью, в которой издание включило государственный заповедник «Хосровский лес» и национальный парк «Дилижан» в список «чудес природы Кавказа».
«Журнал Forbes опубликовал статью о пяти замечательных природных чудесах Евразийского Кавказа, которые обязательно нужно посетить. Журнал отмечает, что этот уникальный регион имеет богатые возможности для развития экотуризма и активного отдыха. Среди пяти природных чудес Кавказа Forbes также выделил в качестве особо охраняемых природных территорий РА государственный заповедник «Хосровский лес» и национальный парк «Дилижан».
Это еще одна возможность полюбоваться уникальной природной средой Армении. Ценная природная среда нашей страны является национальным достоянием, к которому следует относиться бережно и с большой ответственностью».
В статье говорится, что в горах Кавказа нет недостатка в приключениях на свежем воздухе и возможностях экотуризма, которыми можно воспользоваться при посещении этого легендарного региона. Отмечено, что первый национальный парк был создан в 1872 году. Государственный заповедник «Хосровский лес» Армении примерно на 1500 лет старше Йеллоустона. Автор статьи говорит, что заповедник богат флорой и фауной.
Отдельного упоминания заслуживает также национальный парк «Дилижан», который включает в себя обширные леса, местную фауну и многовековые сооружения в самом сердце Армении.