ՀՅԴ պարոնները չեն կարողանում դիմանալ շոու անելու գայթակղությանը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Երեկ Կիպրոսի ՀՅԴ կենտրոնական կոմիտեն հայտարարություն էր տարածել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի` Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովին մասնակցության կապակցությամբ։ Հայտարարության մեջ ձեզ բոլորիդ հայտնի մեղադրանքներն ու պիտակավորումներն էին։ Դա խնդիր չէ։  Կիպրոսը ազատ երկիր է, ինչպես նաև Հայաստանը` 2018 թվականի մայիսի 8֊ից ի վեր։
Սակայն այս պարոնները չեն կարողանում դիմանալ շոու անելու գայթակղությանը։  Այսօր` օդանավակայան մեկնելուց առաջ, նախաճաշելիս, սեղանիս մոտեցան երեք մարդ, որոնցից մեկը տեսախցիկով, և առանց բարևելու, առանց ներկայանալու սկսեցին իրենց շոուն։ Մնացածը կտեսնեք իրենց կողմից նկարահանած տեսանյութում։ Հուսամ` այս անգամ չեն խմբագրի։
Լավ, բայց ինչո՞ւ այս ամենը չանել քաղաքակիրթ ձևով, ինչո՞ւ գաղտագողի, առանց թույլտվության ներթափանցել հյուրանոցի ճաշարան և դարանակալ հանցագործի պես գործել։ Չհասկացա՞ն, որ այս գործելաոճը նողկալի է, և մերժվում է հայ ազգի կողմից։
Ինչևէ. ամենահաճելին` նվեր ստացա իմ սիրելի Արցախի ևս մեկ դրոշ։ Շնորհակալ լինելով`  ստիպված էի պարոններին տեղեկացնել, որ Արցախի դրոշը իմ գրասեղանից անբաժան է»։

Об этом на своей странице в Facebook написал главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
"Вчера Центральный комитет АРФД Кипра распространил заявление относительно участия главного уполномоченного по делам диаспоры во Всемирной конференции кипрской диаспоры. Обвинения и ярлыки, которые вы все знаете, были и в этом заявлении. Но вопрос не в этом. Кипр – свободная страна, как и Армения, с 8 мая 2018 года.
Однако эти господа не могут устоять перед искушением устроить шоу. Сегодня, перед отъездом в аэропорт, во время завтрака ко мне подошли три человека, один из них с камерой, не поздоровавшись и не представившись и начали свое шоу. Остальное вы увидите в снятом ими видео. Я надеюсь, что они не будут редактировать его в этот раз.
Хорошо, но почему бы не сделать все это цивилизованно, зачем пробираться в ресторан отеля без разрешения и вести себя как преступник из засады? Разве они не понимали, что такой способ работы омерзителен и неприемлем для армянского народа?
Тем не менее, самое приятное: я получил в подарок очередной флаг моего любимого Арцаха. Будучи благодарным, я должен был сообщить господам, что флаг Арцаха неотделим от моего кабинета».