Դոլարի արժեզրկումը հարվածում է ոչ միայն արտահանող բիզնեսին, այլև՝ բնակչության շատ ավելի լայն խավերի
«Կենտրոնական բանկը հրաժարվում է դրամն արհեստականորեն արժեզրկել` նկատելով, որ միայն արտահանողներին աջակցելու համար չարժե գնալ նման գնաճային ռիսկի։ Սա ճշմարտություն է, բայց՝ ճշմարտության միայն մի մասը։
Դոլարի արժեզրկումը հարվածում է ոչ միայն արտահանող բիզնեսին, այլև՝ բնակչության շատ ավելի լայն խավերի։ Նախ, դա ցավեցնում է դրսի հետ աշխատող և դրսից դոլարային միջոցներ հայթայթող բիզնեսին, որը Հայաստանում քիչ չէ` ՏՏ-ից մինչև աութսորս անող այլ ընկերություններ, բարեգործականներ և այլն։ Դոլարի արժեզրկումը ցավոտ հարված է դրսի ներդրողների համար, որոնք այս օրերին սկսում են մտածել՝ արժե՞ շարունակել, թե՞ պետք է սառեցնել իրենց պրոյեկտները։ Նրանք այժմ աղքատացել են 17-20%-ով։ Բայց սա էլ ամենը չէ։
Դոլարի արժեզրկումը մեծ հարված է դոլարով տրանսֆերտներ ստացողներին։ Հազարավոր քաղաքացիներ փաստացի աղքատացել են 17-20%-ով։
Ես սրա լուծումը չունեմ, բայց դրա համար Հայաստանում կան կառույցներ, որոնք քաղաքացու հարկերից աշխատավարձ են ստանում, որոնց քաղաքացիներն ընդունել են աշխատանքի՝ էս հարցերը լուծելու համար։ Դոլարը սենց չոքած պահելով, արտահանումը սպանելով, ներդրումները սեղմելով, իսկ, մյուս կողմից, բանկերին հարստացնելով՝ հարցը ոչ մի կերպ չի լուծվում»։

Об этом на своей странице в Facebook написал журналист Аршалуйс Мхдесян.
«Центробанк отказывается от искусственной девальвации драма, отмечая, что не стоит идти на такой инфляционный риск только для того, чтобы поддержать экспортеров. Это правда, точнее только часть правды.
Девальвация доллара затрагивает не только экспортный бизнес, но и гораздо более широкие слои населения. В первую очередь это вредит бизнесу, работающему за границей, привлекающему доллары из-за рубежа, которых в Армении немало, от ИТ-компаний до других аутсорсинговых компаний, благотворительных организаций и т.д. Девальвация доллара — болезненный удар для иностранных инвесторов, которые в эти дни начинают задумываться, стоит ли продолжать или же стоит заморозить свои проекты. Сейчас они на 17-20% беднее. Но это еще не все.
Девальвация доллара — это большой удар по тем, кто получает денежные переводы в долларах. Тысячи граждан фактически обеднели на 17-20%.
У меня нет решения этого, но для этого в Армении есть структуры, которые получают зарплату из налогов граждан, которых граждане наняли для решения этих вопросов. Удерживая доллар на таком низком уровне, убивая экспорт, выжимая инвестиции и, с другой стороны, обогащая банки, вопрос никак не решается».