Բարձրանում է «Պոլիտեխնիկական համալսարանի» պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի աշխատավարձը (Լուսանկար)
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրում է,
«Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստում հաստատեցինք պրոֆեսոր, գիտությունների դոկտորի և պրոֆեսոր, գիտությունների թեկնածուի տարակարգերի համար մեկ ակադեմիական ժամի աշխատավարձի բարձրացումը:
Որոշման համաձայն՝ պրոֆեսոր, գիտությունների դոկտորի մեկ ակադեմիական ժամի աշխատավարձը բարձրանում է 75.1%-ով՝, իսկ պրոֆեսոր, գիտությունների թեկնածուի մեկ ակադեմիական ժամի աշխատավարձը՝ 95.5%-ով։ Արդյուքնում՝ երկու տարակարգերի համար էլ 1 դրույք (720 ժամ) ծանրաբեռնվածության դեպքում աշխատավարձը կկազմի 540.000 ՀՀ դրամ, իսկ 1.5 դրույք (1080 ժամ) ծանրաբեռնվածության դեպքում՝ 810.000 ՀՀ դրամ:
Կարևոր եմ համարում նշել, որ օրերս ՀԱՊՀ գիտական խորհուրդը հաստատել է ՀԱՊՀ աշխատակիցներին գիտական հրապարակումների համար վճարվող լրավճարների հաշվարկման և վճարման կարգը, որի միջոցով ազդեցության գործակից ունեցող հանդեսներում հրատարակված մասնագիտական հոդվածների համար կտրամադրվի 150-350 հազար ՀՀ դրամ պարգևավճար։
Ինչպես նաև հաստատվել է ներբուհական գիտական դրամաշնորհների տրամադրման կարգը, որի ֆինանսական չափը, Հոգաբարձուների խորհրդի համապատասխան որոշմամբ, սահմանվել էր 50 մլն ՀՀ դրամ։ Այս ծրագիրը իրականացվելու է առաջին անգամ:
Փոխկապակցված որոշումների այս շղթան գիտության զարգացման, առաջմղման, միջազգայնացման և բուհի վարկանշավորման հայտնի համակարգերում հասանելիության և տեսանելիության բարձրացման հայեցակարգային ամբողջություն է:

Бывший вице-премьер-министр РА, председатель попечительского совета фонда «Национального политехнического университета Армении» Тигран Авинян пишет на своей странице в Facebook:
На заседании попечительского совета Фонда «Национального политехнического университета Армении» мы утвердили увеличение оплаты одного академического часа для таких категорий, как профессор - доктор наук, профессор - кандидат наук.
Согласно решению оклад профессора - доктора наук, за один академический час увеличивается на 75,1%, а оклад профессора - кандидата наук - за один академический час - на 95,5%. В результате для обеих категорий заработная плата составит 540 000 драмов при нагрузке 1 ставка (720 часов), а при нагрузке 1,5 ставки (1080 часов) 810 000 драмов.
Считаю необходимым отметить, что Ученый совет НПУА недавно утвердил порядок расчета и выплаты премий, выплачиваемых сотрудникам НПУА за научные публикации, в соответствии с которым за профессиональные статьи с высоким импакт-фактором, опубликованные в журналах, будет предусмотрена премия в размере 150-350 тысяч драмов РА.
Как было утверждено, порядок предоставления внутриуниверситетских научных грантов, финансовый размер которых соответствующим решением Попечительского совета был установлен в размере 50 млн драмов. Эта программа будет реализована впервые.
Эта цепочка взаимосвязанных решений представляет собой концептуальный подход к развитию науки, продвижения, интернационализации, доступности и заметности в известных рейтинговых системах университетов.