Վերահաստատում եմ, որ Շուշիի վերջին օրերի փաստացի հրամանատարը Սեյրան Օհանյանն էր. Սերժ-Վարագ Սիսեռյան
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Սերժ-Վարագ Սիսեռյանը, անդրադառնալով Սեյրան Օհանյանի 168.am-ին տված հարցազրույցին, «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Ամենայն հարգանքով Սեյրան Օհանյանի անցած ճանապարհի նկատմամբ՝ ստիպված եմ արձագանքել 168.am-ին տված նրա հարցազրույցին։
1. Վերահաստատում եմ, որ Շուշիի վերջին օրերի փաստացի հրամանատարը Սեյրան Օհանյանն էր, որը փաստացի համակարգում էր տեղի պաշտպանությունը։ Դա կարող են վկայել բոլորը, ովքեր այդ ժամանակ գտնվել են Շուշիում կամ տեղյակ են ինքնապաշտպանության կազմակերպման մանրամասներին։
2. Անշուշտ, Օհանյանի անձնական որոշումն էր գտնվել Շուշիում կամ դուրս գալ քաղաքից, ինչը այնքան հարցական չէր, որքան ստորաբաժանումներին այդ մասին չտեղեկացնելը։ Խնդիրը, հետևաբար այն է, որ նա քաղաքը լքեց առանց Շուշիում գտնվող ստորաբաժանումներին զգուշացնելու, ինչի արդյունքում՝ ստորաբաժանումների կապը հրամանատարության հետ շատ տարօրինակ ձևով կտրվեց։
3. Իմ բերած ստորաբաժանումը Քարին տակի կամավորականների ստորաբաժանումն էր։ Սեյրան Օհանյանն այդ ստորաբաժանմանը հանձնարարեց բարձրանալ և զբաղեցնել դեպի Քարին տակ նայող դիրքերը՝ կանխելու համար հակառակորդի շարժը։ Ստորաբաժանման հետ դիրքեր եմ բարձրացել նաև ես: Հարց է ծագում՝ եթե նա չգիտեր, թե ի՞նչ ստորաբաժանում էր, ապա ինչո՞ւ նրանց վստահեց այդ դիրքերի պաշտպանությունը: Ավելին այդ ո՞ր լիազորության շրջանակում է նման բան հանձնարարել, ի՞նչ իրավունք ուներ։
4. Ես Սեյրան Օհանյանի հետ երբեք չեմ հանդիպել։ Ընդամենը ունեցել ենք մի քանի րոպեանոց 1-2 հեռախոսազրույց։
5. «Ինքը ո՞նց է հայտնվել Շուշիում» հարցին ի պատասխան` վստահ ասում եմ, որ Շուշիում հայտնվել եմ որպես կամավոր։
6. Պնդում եմ, որ իմ արտահայտած բոլոր մտքերը համապատասխանում են իրականությանը։ Ինքս պատրաստ եմ ներկայանալ ԱԺ Քննիչ հանձնաժողով ու վկայություն տալ, նաև` Սեյրան Օհանյանի ներկայությամբ»։

Об этом на своей странице в Facebook написал руководитель аппарата бывшего вице-премьер-министра РА Тиграна Авиняна Серж-Вараг Сисерян, комментируя интервью Сейрана Оганяна сайту 168.am.
«При всем уважении к пройденному пути Сейрана Оганяна, вынужден ответить на его интервью 168.am.
1. Подтверждаю, что де-факто командующим Шуши в последние дни был Сейран Оганян, фактически координировавший местную оборону. Это могут подтвердить все, кто был в это время в Шуши или знает подробности организации самообороны.
2. Конечно, это было личным решением Оганяна находиться в Шуши или покинуть город, и речь шла о том, что он не информировал об этом подразделения. Проблема, таким образом, в том, что он покинул город, не предупредив подразделения в Шуши, в результате чего связь подразделений с командованием оборвалась очень странным образом
3. Подразделение, в которое входил я, было добровольческим подразделением "Карин так". Сейран Оганян дал указание этому подразделению подняться и занять позиции напротив позиций, чтобы воспрепятствовать продвижению противника. Я вместе с подразделением также поднялся на позиции! Возникает вопрос: если он не знал, что это за подразделение, то почему поручил им оборону тех позиций? Более того, в рамках каких полномочий он дал подобный приказ, какое право он имел?
4. Я никогда не встречался с Сейраном Оганяном. У нас было всего 1-2 телефонных разговора по несколько минут.
5. В ответ на вопрос «Как он оказался в Шуши?», я с уверенностью говорю, что оказался в Шуши добровольцем
6. Я настаиваю на том, чтобы все высказанные мной мысли соответствуют действительности. Я готов предстать перед Следственным комитетом НС и дать показания, в том числе в присутствии Сейрана Оганяна».