Արցախում Մոսկվան ադրբեջանցիներին սադրանքների կդրդի
«Միրզոյանի հետ ասուլիսի ժամանակ Լավրովը պնդում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չեղարկվել է, քանի որ Արևմուտքը չի ուզում Մոսկվայի հետ գործ ունենա: Հաջորդ օրը ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահը ժամանում է Երևան և պնդում, որ Մինսկի խումբը լավ էլ կա ու գործում է: Փաստացի, Մոսկվային են հեռացրել արցախյան կարգավորման դիվանագիտական հարթակից, ոչ թե հարթակն են փակել, և դա արել է Արևմուտքը, ոչ թե՝ Ալիևը, ինչպես պնդում էին Մոսկվայի գործակալները Հայաստանում:
Ըստ տրամաբանության՝ Մոսկվան հիմա պիտի ցույց տա, որ իրենց Արցախի խնդրից հեռացնել հնարավոր չէ: Հետևաբար, Արցախում պետք է ադրբեջանցիներին սադրանքների դրդել: Երեկ Փարուխի մոտ գտնվող Սարդարաշենի համայնքապետը հայտարարեց, որ ադրբեջանցիները առաջացել են գյուղի ուղղությամբ: Այս լուրը հետո հերքվեց, թեպետ այն ամբողջովին արտացոլում էր իրականությունը: Ավելին, երեկ մեր տղերքից մեկը ոտքի վիրավորում է ստացել՝ Փարուխից արձակված դիպուկահարի կրակոցից: Այս լուրը առհասարակ կոծկվեց: Ակնհայտ է, որ Եվրոպան փորձում է իրավիճակը հանդարտ պահել, ինչն էլ պատճառ է հանդիսանում այս տեղեկատվական բլոկադայի:
Տրամաբանությունը հուշում է, որ Մոսկվան այնպիսի սադրանք պիտի կազմակերպի, որն Ադրբեջանին կդրդի՝ գնալ ավելի հուժկու գործողության: Գործողության, որի պարագայում կընդգծվի ռուսների կարևոր դերը՝ իրավիճակը կայուն պահելու գործում: Մոտավոր հասկանալի է, թե ինչ է նախաձեռնելու Մոսկվան, մնում է տեսնել՝ կարձագանքի՞ արդյոք Ալիևը»։

Москва подтолкнёт азербайджанцев к провокациям в Арцахе
«Во время пресс-конференции с Мирзояном Лавров утверждает, что Минская группа ОБСЕ отменена, потому что Запад не хочет иметь дело с Москвой. На следующий день в Ереван прибывает французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ, заявляя, что Минская группа работает хорошо. На самом деле с дипломатической трибуны арцахского урегулирования убрали Москву, а не трибуну закрыли, и это сделал Запад, а не Алиев, как утверждали агенты Москвы в Армении.
По логике Москва должна сейчас показать, что убрать их из арцахского вопроса невозможно. Поэтому азербайджанцев надо провоцировать в Арцахе. Вчера мэр Сардарашена возле Паруха сообщил, что азербайджанцы вышли в сторону села. Эту новость позже опровергли, хотя она полностью отражала действительность. Более того, вчера снайпером из Паруха был ранен в ногу один из наших парней. Эту новость вообще замолчали. Очевидно, что Европа пытается сохранить спокойствие, что и является причиной этой информационной блокады.
Логика подсказывает, что Москва должна организовать провокацию, которая подтолкнет Азербайджан к более активным действиям. Акция, которая подчеркнет важнейшую роль русских в поддержании стабильности ситуации. Почти ясно, что будет инициировать Москва, но неизвестно, отреагирует ли на это Алиев!»