Ծանր իրավիճակում ընդդիմությունը խուսափում է որևէ մակարդակում որևէ չափի պատասխանատվություն ստանձնել. Մարուքյան
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Շուրջ 10 տարի խորհրդարանում ընդդիմադիր գործունեություն եմ իրականացրել, այժմ էլ բնականաբար, հետևում եմ Ազգային ժողովում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Ըստ էության, վարչապետի վերջին ելույթից հետո խորհրդարանական ընդդիմությունը ևս ընդունում է, որ Հայաստանը շատ ծանր վիճակում է, ինչպես իրենք են ասում՝ պատերազմից 5 է պակաս։
Պարզվում է` վարչապետը ընդդիմադիր խմբակցություններին առաջարկել է փակ հանդիպման ձևաչափով ներկայացնել և քննարկել տեղի ունեցող գործընթացի մասին տեղեկություններ, ինչը մերժվել է ընդդիմության կողմից։ Այնուհետև առաջարկվել է նույնպիսի քննարկում իրականացնել ԱԺ խորհրդի կազմով, որտեղ խորհրդարանի ընդդիմադիր առաջնորդները ներկայացված են: Այս առաջարկը նույնպես մերժվել է:
Այս համատեսքստում այսօր դիտել եմ թեմային առնչվող բոլոր ընդդիմադիր գործիչների հարցազրույցներն ու ելույթները։ Ամեն բան ասացին, ամեն պատրվակ ներկայացրին խորհրդարանականները, բացի նրանից, թե ինչու չեն համաձայնում ստանալ ամբողջական տեղեկատվություն առաջնային աղբյուրից Փաշինյան-Ալիև բրյուսելյան հանդիպումից առաջ, իրենց ներդրումն ունենալ որպես ՀՀ օրենսդիր իշխանության մաս, վարչապետի հետ խոսել ՀՀ դիրքորոշման ու անելիքների մասին, ներկայացնել առաջարկներ կամ անհամաձայնություն հայտնել։
Ի՞նչն է խանգարում արտաքին քաղաքական ճակատում այսքան լարված իրավիճակում ամեն բան մի կողմ դնել, նստել ու քննարկել եղած հնարավորություններն ու ելքերը։ Ընդ որում՝ չի եղել որևէ իրավիճակ, երբ իմ խորհրդարանական գործունեության ընթացքում` ո'չ Ապրիլյան պատերազմից առաջ և ո'չ էլ հետո գլխավոր բանակցողը հրավիրեր խորհրդարանական ընդդիմությանը՝ ներկայացնելու և քննարկելու բանակցային գործընթացի մասին որևէ տեղեկություն կամ հարց։
Սակայն այժմ, այս ծանր իրավիճակում ընդդիմությունը խուսափում է որևէ մակարդակում որևէ չափի պատասխանատվություն ստանձնել կամ իր դրական ներդրումն ունենալ ներկայիս մարտահրավերները հաղթահարելու գործում։
Սա վաղուց արմատացած անառողջ մթնոլորտի դրսևորում է, որը որևէ կերպ մեր երկրի դիմադրողականությունն արտաքին մարտահրավերների առաջ չի բարձրացնում։
Ակնհայտ է, որ ընդդիմությունն սպասում է բանակցային գործընթացի մի որևէ հանգրվանի, որպեսզի հայտարարի, որ իրենք տեղյակ չեն եղել, հաղորդակից չեն եղել և որ իրենք ավելի լավ տարբերակներ են ունեցել։
Մինչդեռ, հնարավորություն դեռ կա որպես օրենսդիր իշխանության մաս այդ գործառույթներն իրականացնելու համար»։

В сложной ситуации оппозиция избегает брать на себя ответственность на любом уровне. Марукян
"Я около 10 лет веду оппозиционную деятельность в парламенте, и сейчас, естественно, слежу за событиями, происходящими в Национальном Собрании. Фактически после последнего выступления премьер-министра парламентская оппозиция признает, что Армения находится в очень тяжелом положении, как говорится, без 5-и минут война.
Оказывается, премьер-министр предложил оппозиционным фракциям провести закрытую встречу для обсуждения информации о происходящем процессе, что было отвергнуто оппозицией. Затем было предложено провести аналогичную дискуссию с Советом НС, где представлены оппозиционные лидеры парламента. Это предложение также было отклонено.
В этом контексте сегодня я смотрел интервью и выступления всех оппозиционеров по теме. Парламентарии сказали все, представили все предлоги, кроме того, почему они не согласны получить полную информацию из первоисточника до встречи Пашинян-Алиев в Брюсселе, внести свой вклад в законодательный орган РА, поговорить с премьер-министром о позиции и действия РА, представить предложения или сообщить о разногласиях.
Что мешает нам в такой напряженной внешнеполитической ситуации отложить все в сторону, сесть и обсудить имеющиеся возможности и решения? Более того, не было ситуации, когда за время моей парламентской деятельности ни до, ни после апрельской войны главный переговорщик приглашал парламентскую оппозицию для представления или обсуждения  какой-либо информации или вопроса о переговорном процессе.
Но сейчас, в этой непростой ситуации, оппозиция избегает брать на себя ответственность на любом уровне и вносить позитивный вклад в преодоление текущих вызовов.
Это проявление укоренившейся нездоровой атмосферы, которая никоим образом не повышает сопротивляемости нашей страны внешним вызовам.
Очевидно, что оппозиция выжидает какой-то этап переговорного процесса, чтобы заявить, что они не были в курсе, не сообщали, что у них есть варианты получше.