Ի՞նչու է Բայդենի ադմինիստրացիան կիսով չափ կրճատել Հայաստանին նախատեսվող օգնությունը
«Ինչպես տեղեկանում ենք Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեի հաղորդագրությունից, Բայդենի ադմինիստրացիան առաջարկել է Կոնգրեսին՝ գրեթե կիսով չափ կրճատել Հայաստանին նախատեսվող օգնությունը՝ 45-ից հասցնելով 24 մլն դոլարի, և չեղարկել օգնությունն Արցախին: Բացի այդ օգնությունից՝ ադմինիստրացիան համաձայն է Հայաստանին տրամադրել ևս 6 մլն դոլար՝ թմրանյութերի դեմ միջազգային պայքարի և իրավապահ մարմինների կատարելագործման համար: Ամեն դեպքում, անգամ կրճատված տարբերակով (շուրջ 30 մլն դոլար)՝ այդ օգնությունը երեք անգամ ավելին է, քան Ադրբեջանի համար Բայդենի ադմինիստրացիայի հաստատած օգնությունը (9,7 մլն):
Ադրբեջանի համար նախատեսվող ռազմական օգնության մասին որևէ տեղեկություն դեռևս չկա: Չի բացառվում, որ այն չեղարկվի՝ հաշվի առնելով, որ ադմինիստրացիան դեռ Կոնգրեսին բավարարող հաշվետվություն չի ներկայացրել այն մասին, թե Ադրբեջանին մինչև 2020թ. տրամադրված 164 մլն դոլարի ռազմական օգնությունը ինչ ազդեցություն է ունեցել Հայաստան-Ադրբեջան ռազմական հավասարակշռության խախտման վրա:
Ես մի քանի պատճառներ եմ տեսնում այս կրճատման համար.
1. Ամենագլխավորը, թերևս, այն է, որ, կտրուկ մեծացնելով օգնությունը Ուկրաինային Բայդենի ադմինիստրացիան կրճատում է գրեթե բոլոր մնացած երկրներին ուղարկվող օգնությունը
2. Հայկական լոբբիստական կառույցների անտարբերությունը Ուկրաինայի խնդիրների հանդեպ կարող են նվազեցնել ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության վրա նրանց ազդեցության աստիճանը: Ինձ հայտնի չէ Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեի և Ամերիկայի հայկական ասամբլեայի որևէ հայտարարություն, որը կդատապարտեր ռուսական ագրեսիան Ուկրաինայի հանդեպ ու կանդրադառնար Ուկրաինայում տիրող հումանիտար աղետին: Ցեղասպանության ճանաչման, դրա համար պատասխանատվության կանչման և հետագայում ցեղասպանությունները կանխարգելելու անհրաժեշտությունը բարձրաձայնող կառույցների համար նման կրավորական կեցվածքը ԱՄՆ իսթեբլիշմենթում կարող է տպավորություն ստեղծել, որ հայկական լոբբին ռուսական շահերի ծպտյալ պաշտպանն է, ինչը այսօրվա հակառուսական տրամադրությունների ծավալման և Ուկրաինայի խնդրի հանդեպ ԱՄՆ-ում և, ընդհանրապես, Արևմուտքում, գերզգայունության պայմաններում մեծ հարված է հասցնում Հայաստանի շահերը պաշտպանելուն ուղղված ցանկացած նախաձեռնությանը: Պարզ չէ, թե ինչու են ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունները երկյուղում թթու խոսք ասել Կրեմլի հանդեպ՝ չլինելով ՀՀ պետության ներկայացուցիչներ և որևէ պատասխանատվություն չկրելով ՀՀ արտաքին քաղաքականության համար: Նմանապես՝ Հայաստանը որևէ պատասխանատվություն չի կրում նրանց դիրքորոշումների համար, և նրանց աջակցությունը պատերազմի դադարեցման գործին որևէ կերպ չի կարող վնաս հասցնել Հայաստանին, ավելին, կարող է ներկայացվել որպես դժգոհություն՝ Հայաստանի հանդեպ Կրեմլի գործած դավաճանությունների նկատմամբ: Ուստի, նրանց՝ նման կրեմլասեր վարքագիծը ինձ համար էլ է սկսում կասկածելի դառնալ.
3. Ադրբեջանական լոբբիզմի ծավալումը, որը թեև խիստ երիտասարդ է, սակայն, գրագետ աշխատանքի և հակակրեմլյան կեցվածքի շնորհիվ, իր արդյունավետությամբ կարող է համեմատվել հայկական հարուրամյա կառույցների հետ
4. Արցախին տրվելիք օգնության կրճատումը կապում եմ վերջինիս կողմից Լուգանսկի ու Դոնեցկի հանրապետությունների անկախության ճանաչումը ողջունելու հետ
5. Վերջապես, պետք չի մոռանալ, որ մենք, ի տարբերություն Ադրբեջանի, ՀԱՊԿ-ի անդամ ենք, իսկ դա շատ ավելի մեծ խարան է Արևմուտքի աչքերում այժմ, մանավանդ՝ Ղազախստանի ու Ուկրաինայի դեպքերից հետո»:

Почему администрация Байдена вдвое сократила помощь Армении?
Об этом на своей странице в Facebook написал глава общественной организации «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян.
«Как сообщает Армянский национальный комитет Америки, администрация Байдена предложила Конгрессу вдвое сократить помощь Армении с $45 до $24 млн и отменить помощь Арцаху. В дополнение к помощи администрация согласилась предоставить Армении 6 миллионов долларов для улучшения правоохранительной деятельности и международного контроля над наркотиками. В любом случае, даже в сокращенном варианте (около $30 млн) эта помощь втрое превышает помощь, одобренную администрацией Байдена для Азербайджана ($9,7 млн).
Информации о военной помощи Азербайджану пока нет. Не исключено, что она будет отменена, учитывая, что администрация еще не представила Конгрессу доклад, касательно  Азербайджана.
Я вижу несколько причин такого сокращения.
1. Самое главное, к сожалению, то, что резко увеличивая помощь Украине, администрация Байдена сокращает помощь почти всем остальным странам.
2. Безразличие армянских лоббистских организаций к проблемам Украины может снизить их влияние на внешнюю политику США. Мне неизвестно о каком-либо заявлении Армянского национального комитета Америки, Армянской ассамблеи Америки, в котором осуждалась бы российская агрессия против Украины и речь шла о гуманитарной катастрофе в Украине. Такая рутинная позиция в истеблишменте США может создать впечатление, что армянское лобби является тайным защитником интересов России, что на фоне нынешних антироссийских настроений в американо-украинском вопросе. перед лицом сверхчувствительности наносит удар по любой инициативе в защиту интересов Армении. Непонятно, почему армянские организации в США боятся резко высказываться в адрес Кремля, не являясь представителями армянского государства, не беря на себя ответственность за внешнюю политику Армении.  Поэтому их кремлевское поведение начинает вызывать подозрения.
3. Развитие азербайджанского лоббизма, который очень молод, но по грамотной работе и антикремлевской позиции по эффективности может сравниться с армянскими столетними структурами.
4. Сокращение помощи Арцаху связываю с приветствием последним признания независимости Луганской и Донецкой республик
«Наконец, нельзя забывать, что мы, в отличие от Азербайджана, являемся членом ОДКБ, а это сейчас гораздо большее клеймо в глазах Запада, особенно после событий в Казахстане и Украине».