Պատմության համար կհրահրվի մի փոքր պատերազմ
«Պատմության համար կհրահրվի մի փոքր պատերազմ՝ մի քանի հարյուր կամ մի քանի հազար զոհով, ռազմական օգնություն կխնդրվի հավանական դաշնակից պետությունից, հավանական դաշնակիցը չի գա, եւ կստացվի ամեն անգամվա պես, դաշնակիցները ուխտադրուժ դուրս եկան, իսկ Զոդի ճակատամարտը կարելի է բարոյական հաղթանակ համարել, որովհետեւ թշնամին Էջմիածին չմտավ:
Այլ հարց է, որ դեռ 5-10 տարի բանակցություններ կվարենք՝ ոսոխի զորքը Զանգեզուրից դուրս բերելու հարցի շուրջ: Այդ ընթացքում Եթովպիայի պառլամենտը կդատապարտի հայերի ցեղասպանությունը, Սփյուռքը ժամանակ առ ժամանակ ցույցեր կանի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դեսպանատների դիմաց՝ զորքերը դուրս բերելու պահանջով... բայց այդ արդեն կլինի ճակատագրի հեգնանքը: Ճակատագիր, որից պրծում չկա»:

Маленькая война будет спровоцирована для истории
"Для истории будет спровоцирована маленькая война, с несколькими сотнями или несколькими тысячами жертв, от потенциального союзника будет запрошена военная помощь, потенциальный союзник не придет, и получится как обычно, союзники вероломно бросят нас, а Битву при Зоде можно считать моральной победой. Враг не вошел в Эчмиадзин.
Другое дело, что мы еще 5-10 лет будем договариваться о выводе вражеской армии из Зангезура. Тем временем парламент Эфиопии осудит Геноцид армян, диаспора время от времени будет проводить демонстрации перед посольствами Азербайджана и Турции с требованием вывода войск… но это будет ирония судьбы. Судьба, от которой нет спасения».