ՏՏ ոլորտը նոր մարտահրավերի առաջ
«Դավիթ Մկրտչյանը Հայաստանում ՏՏ զարգացման հայեցակարգ ուներ, որն իր մեջ ներառում էր ներդրումների կառավարումից, ինֆրաստրուկտուրայի զարգացումից մինչև ՀՀ դեսպանատների միջոցով նախագիծն առաջ տանելու քայլերը։ 2018-2021թթ․ ուզում էր վերևի օղակներին ներկայացնել։ Ինքս երկու նախարարի ցույց եմ տվել, նայել ու ասել են, որ այդ ուղղությամբ զբաղվում են, ու ավելի հասուն ծրագրեր են շրջանառվում։
Հիմա ռուսական, ուկրաինական ու բելառուսական ՏՏ ոլորտն այլ երկրներ տեղափոխվելու լուծումներ է փնտրում, ֆրիլանսների ներգրավման՝ աշխարհի ամենամեծ պլատֆորմները փակվում են Ռուսաստանում, ու ռուս ֆրիլանսերները ապրելու այլ երկրներ են ման գալիս։ Իսկ Հայաստանի կառավարությունը դեռ պատրաստի լուծումներ չունի։ Ու միայն էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն է, դռնեդուռ ընկած, փորձում մի բան անել, էն էլ՝ արածի ՕԳԳ-ն շատ ցածր է, քանի որ կառավարելի համակարգերում իդեաներ չեն ծնվում, ու անհատի իդեան էլ առաջ տանող չի լինում»։

IT-сфера столкнулась с новыми вызовами
«У Давида Мкртчяна была концепция развития ИТ в Армении, которая включала в себя всё, начиная от управления инвестициями, развития инфраструктуры и заканчивая этапами продвижения проекта через посольства РА. В 2018-2021годах он хотел представить эту программу в высших кругах. Я сам показывал её двум министрам, посмотрели они на неё и сказали, что занимаются этим направлением и циркулируют более зрелые программы.
Сейчас российская, украинская и белорусская ИТ-сфера ищут решения для переезда в другие страны, в России закрываются крупнейшие мировые фриланс-площадки, а российские фрилансеры ищут другие страны для жизни. А у правительства Армении до сих пор нет готовых решений. И только министр экономики Ваан Керобян стучится в двери, пытаясь что-то сделать, но КПП его стараний очень низок, потому что в управляемых системах не рождаются идеи и не продвигаются идеи отдельных лиц».