Որոնք են Հայաստանի արտաքին ռիսկերը. հրապարակվել է արտաքին հետախուզական ծառայության զեկույցը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին հետախուզության ծառայությունը հրապարակել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին ռիսկերի վերաբերյալ 2026 թվականի տարեկան զեկույցը` հայերեն և անգլերեն։
Ռազմաքաղաքական ռիսկերի մեծ ծառայությունը նշում է.
«Ադրբեջան-Հայաստան ռազմական էսկալացիան դարձել է գրեթե անհավանական, Ադրբեջանի կողմից առաջ մղվող այսպես կոչված «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթն ու գործողություններն առաջացնում են ռիսկեր։
Ըստ ԱՀԾ-ի՝ «Ադրբեջանի կողմից առաջ մղվող այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» և «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթն ու գործողություններն առաջացնում են ռիսկեր»։
Նշվում է, որ 2026 թվականին Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ընթացող հակամարտության կայուն և երկարաժամկետ հանգուցալուծումը քիչ հավանական է։ 2026 թվականին Իսրայել-Իրան փոխադարձ հարվածների կրկնվելու ռիսկը կպահպանվի՝ ընդլայնելով Հայաստանի անվտանգության խնդիրների շրջանակը։
Անդրադարձ կա նաև 2026թ. ԱԺ ընտրություններն ընդառաջ հիբրիդային սպառնալիքներին. «2026 թվականի ընտրություններով պայմանավորված՝ Հայաստանի դեմ արտաքին տարբեր դերակատարների կողմից իրականացվող ազդեցության գործողությունները, մեծ հավանականությամբ, կդառնան ավելի ընդգրկուն, բարդ և մասշտաբային։
Հավանական է կեղծ, խեղաթյուրված կամ համատեքստից կտրված տեղեկատվության օգտագործմամբ տեղեկատվական վնասարար գործողությունների, վնասակար կիբեռ գործողությունների իրականացումը, ինչպես նաև «գետնի վրա» գործակալական ցանցի ակտիվացումը, իբրև թե «տեղական» քաղաքական ակտիվության գեներացումը, երիտասարդության և ակտիվիստական խմբերին թիրախավորող, վերջիններիս քաղաքական հայացքներն ու հայրենասիրական զգացմունքները շահագործող և մանիպուլացնող ծրագրերի կազմակերպումը»։

The Foreign Intelligence Service of the Republic of Armenia has published the annual report on the external risks of the Republic of Armenia for 2026 in Armenian and English.
The extensive military-political risk service notes:
"A military escalation between Azerbaijan and Armenia has become almost improbable; the talk and actions of the so-called 'return of Western Azerbaijanis' promoted by Azerbaijan pose risks."
According to the SRS, "the talk and actions of the so-called 'return of Western Azerbaijanis' promoted by Azerbaijan pose risks."
It is noted that a stable and long-term resolution of the ongoing conflict between Russia and Ukraine in 2026 is unlikely. The risk of a recurrence of mutual strikes between Israel and Iran in 2026 will remain, expanding the scope of Armenia's security problems.
There is also a reference to the 2026 NA elections ahead of hybrid threats: "In the context of the 2026 elections, the influence operations carried out against Armenia by various external actors will most likely become more comprehensive, complex, and large-scale.
It is likely that information-related harmful actions using false, distorted, or out-of-context information, malicious cyber operations will be carried out, as well as the activation of an agent network "on the ground", the generation of supposedly "local" political activism, the organization of programs targeting youth and activist groups, exploiting and manipulating their political views and patriotic feelings."