Ըստ հնդկական ԶԼՄ-ների՝ «Pinaka» հրթիռների առաջին խմբաքանակը ուղարկվել է Հայաստան
Կիրակի օրը Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Ռաջնաթ Սինգհը հայտարարել է Solar Defence and Aerospace Limited (SDAL) Նագպուրի գործարանից՝ կառավարվող «Պինակա» հրթիռների առաջին խմբաքանակի՝ Հայաստան արտահանման մասին, հայտնում են հնդկական ԶԼՄ-ները։
Նշվում է, որ ավելի վաղ Հայաստանը 2000 ռուփի արժողությամբ պայմանագիր էր կնքել չորս Պինակա հրթիռների համար, որը ներառում էր բազմափողանի համակարգերի համար կառավարվող հրթիռների և այլ պաշտպանական սարքավորումների արտահանում։ Թնդանոթային համակարգերի մատակարարումները սկսվել էին 2023 թվականի հուլիսին և ավարտվել 2024 թվականի նոյեմբերին։ Աղբյուրները հայտնել էին, որ երբ կառավարվող հրթիռները պատրաստ լինեն, SDAL-ը դրանք կուղարկի Հայաստան։

По данным индийских СМИ: первая партия ракет «Пинака» отправлена в Армению
В воскресенье министр обороны Индии Раджанат Сингх, находясь на заводе компании Solar Defence and Aerospace Limited (SDAL) в Нагпуре, объявил об отправке в Армению первой партии управляемых ракет «Пинака». Об этом сообщают индийские СМИ.
Отмечается, что ранее Армения заключила контракт на общую сумму около 2000 крор рупий (приблизительно $240–250 млн) на поставку систем «Пинака», который включал экспорт управляемых ракет для реактивных систем залпового огня (РСЗО) и другого оборонного оборудования. Поставки самих пусковых установок начались в июле 2023 года и были полностью завершены к ноябрю 2024 года. Источники сообщают, что теперь, когда производство управляемых ракет завершено, компания SDAL начала их отгрузку в Армению.