Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը տեղեկացրել է «Առաջին լրատվական»-ին, որ քիչ առաջ դատարանը բավարարել է հայցադիմումի միջնորդությունը և կիրառել է հայցի բավարարման միջոց՝ վերականգնելով իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում՝ մինչև վերջնական դատական ակտը կկայանա համապատասխան գործընթացների արդյունքում։
«Եվ կուզենայի ավելացնել, որ կաթողիկոսի՝ իմ դեմ ուղղված մեղադրանքը, որն իբր հիմք էր ծառայել ինձ թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու համար, ամբողջովին շինծու է, որովհետև եթե ես նման վարքագիծ ունենայի, պետք է համապատասխան նկատողություն ստանայի, սական որևէ տեսակի բանավոր զրույց չի եղել իմ և կաթողիկոսի միջև, առավել ևս չունեմ նկատողություն այդ մասով կամ, առհասարակ, իբրև թեմակալ առաջնորդ։
Դու չես կարող ազատել ինձ զուտ նրա համար, որ ես Հայաստանյաց Առաքելական սուրբ եկեղեցու բարենորոգման օրակարգին եմ միացել։ Ես դեմ եմ, որ եկեղեցին դառնա օտար շահերի սպասակող, դեմ եմ սրբապղծությանը, պետական դավաճանությանը, դա չի կարող պատճառ լինել ին ազատելու համար իմ պաշտոնից։ Եվ ես ուրախ եմ, որ արդարադատությունը հաղթեց և ոչ թե կամայականությունը։ Ցավոք սրտի, սա առաջին նախադեպն է, և պատահական չէ, որ այդ նախադեպը համընկավ այսօրվա եկեղեցական վերնախավի վարած քաղաքականությասն հետ։
Իմ փաստաբանական խումբը ցույց է տվել, որ իմ ազատումն ապօրինի է, կամայական: Դրա հիմքում, ըստ էության, քաղաքական դրդապատճառներ են։ Սա խոսում է այսօրվա մեր եկեղեցու՝ չափից ավելի քաղաքականացված վիճակի մասին։ Երբ մենք հայտարարում ենք, որ Հայ եկեղեցին չի կարող դառնալ կցորդ որևէ քաղաքական ուժի, անմիջապես գործի է դրվում ճնշման և բռնության մեքենան։ Սա նախադեպ է, որ մեր հոգևորականները այսուհետև կկարողանան պահպանել իրենց իրավունքները, այլևս նրանք պաշտպանված են, և որ կարելի է պայքարել հանուն ոտնահարված իրավունքների: Եկեղեցին սիրո և հաշտության միջավայր է և ոչ թե ուժի, բռնության և ճնշման: Ժամանակն է ազատագրվել վախից և կեղծիքից և դրա մեկնարկը արդեն իսկ տրված է»,- ասել է Գևորգ Սրբազանը։
Հունվարի 10-ին Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Հայրապետական տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանն ազատվել էր թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից։

Епископ Геворг Сароян сообщил изданию «Первое информационное» (Առաջին լրատվական), что недавно суд удовлетворил ходатайство и применил меру обеспечения иска, восстановив его в должности главы Масяцотнской епархии до вынесения окончательного судебного акта по итогам соответствующих процессов.
«Я хотел бы добавить, что обвинение Католикоса в мой адрес, которое якобы послужило основанием для моего освобождения от должности главы епархии, полностью сфабриковано. Если бы у меня было подобное поведение, я должен был получить соответствующий выговор, однако между мной и Католикосом не было никакой устной беседы, тем более у меня нет выговоров по этой части или вообще как у епархиального лидера.
Вы не можете уволить меня только за то, что я присоединился к повестке реформирования Армянской Апостольской Святой Церкви. Я против того, чтобы церковь становилась прислужницей чужих интересов, я против осквернения святынь, государственной измены — это не может быть причиной для моего освобождения. Я рад, что победила справедливость, а не произвол. К сожалению, это первый подобный прецедент, и неслучайно, что он совпал с политикой, проводимой нынешней церковной элитой.
Моя команда юристов показала, что моё увольнение незаконно и произвольно. В его основе, по сути, лежат политические мотивы. Это говорит о чрезмерно политизированном состоянии нашей церкви сегодня. Когда мы заявляем, что Армянская Церковь не может стать придатком какой-либо политической силы, немедленно запускается машина давления и насилия. Это прецедент того, что наши священнослужители отныне смогут защищать свои права, и что за попранные права можно бороться. Церковь — это среда любви и примирения, а не силы, насилия и давления. Пора освободиться от страха и лжи, и начало этому уже положено», — сказал епископ Геворг.
Напомним, что 10 января Патриаршим указом Гарегина Второго, Католикоса Всех Армян, глава Масяцотнской епархии Его Преосвященство епископ Геворг Сароян был освобожден от занимаемой должности.