Հայաստանը վերադարձրել է 44-օրյա պատերազմին վարձկանության համար երկու ցմահ ազատազրկման դատապարտվածին
«2026 թվականի հունվարի 14-ին, Հայաստանի Հանրապետությունում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին, Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով փոխանցվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ իրենց նկատմամբ կայացված դատավճիռների հետագա կատարումը իրենց քաղաքացիության պետությունում շարունակելու նպատակով: Փոխանցումն իրականացվել է համապատասխան իրավասու մարմինների միջև համագործակցության և կիրառվող իրավական մեխանիզմների ներքո»:
Հիշեցնենք՝ նրանք ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել 2020թ. 44-օրյա պատերազմում ԼՂ դեմ ռազմական գործողություններում որպես վարձկան-ահաբեկիչներ ներգրավվելու համար:

Министерство юстиции РА сообщило:
«14 января 2026 года приговоренные в Республике Армения к пожизненному заключению граждане Сирийской Арабской Республики Юсеф Алаабет аль-Хаджи и Муххраб Мухаммад аль-Шхер были переданы компетентным органам Сирийской Арабской Республики через Турецкую Республику с целью продолжения исполнения вынесенных в их отношении приговоров в государстве их гражданства.
Передача была осуществлена в рамках сотрудничества между соответствующими компетентными органами и под действием применяемых правовых механизмов».
Напомним, что они были приговорены к пожизненному заключению за вовлечение в качестве наемников-террористов в военные действия против НК в ходе 44-дневной войны 2020 года.