Հայաստանը վերադարձրել է 44-օրյա պատերազմին վարձկանության համար երկու ցմահ ազատազրկման դատապարտվածին
«2026 թվականի հունվարի 14-ին, Հայաստանի Հանրապետությունում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին, Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով փոխանցվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ իրենց նկատմամբ կայացված դատավճիռների հետագա կատարումը իրենց քաղաքացիության պետությունում շարունակելու նպատակով: Փոխանցումն իրականացվել է համապատասխան իրավասու մարմինների միջև համագործակցության և կիրառվող իրավական մեխանիզմների ներքո»:
Հիշեցնենք՝ նրանք ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել 2020թ. 44-օրյա պատերազմում ԼՂ դեմ ռազմական գործողություններում որպես վարձկան-ահաբեկիչներ ներգրավվելու համար:

The Ministry of Justice of the Republic of Armenia announced:
“On January 14, 2026, citizens of the Syrian Arab Republic, Yousef Alaabet al-Hajji and Muhrab Muhammad al-Shkheri, sentenced to life imprisonment in the Republic of Armenia, were transferred through the Republic of Turkey to the competent authorities of the Syrian Arab Republic to continue the further execution of the sentences imposed on them in their country of citizenship. The transfer was carried out in cooperation between the relevant competent authorities and within the framework of applicable legal mechanisms.”
Let us recall that they were sentenced to life imprisonment for participating in military operations against Nagorno-Karabakh as mercenaries-terrorists in the 44-day war in 2020.