Վիզայի մերժման պատճառով ՀՀ-ն ներկայացնող գեղասահորդները չեն մասնակցի 2026թ. Գեղասահքի ԵԱ-ին
«Խորին ափսոսանքով տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի ազգային հավաքականի գեղասահորդներ Սիմոն Դանիլյանցը և սպորտային զույգ Կարինա Ակոպովա / Նիկիտա Ռախմանին զույգը չեն մասնակցի Գեղասահքի Եվրոպայի Առաջնությանը՝ 2025-2026 մրցաշրջանի ամենակարևոր մրցաշարերից մեկին։
Չնայած բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի ժամանակին ներկայացմանը, Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը մեր մարզիկներին չի տրամադրել մուտքի վիզաները սահմանված ժամկետներում, ինչի արդյունքում մեր հավաքական թիմը զրկվեց Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու հնարավորությունից։
Սա լուրջ հարված է մեր մարզիկների ամբողջ սեզոնային պատրաստությանը, մրցակցային զարգացմանը և միջազգային վարկանիշային դիրքերին։ Տարիների քրտնաջան աշխատանքը, պատրաստվածությունն ու նվիրումը չպետք է կախված լինեն վարչական ձգձգումներից։
Հայաստանի Գեղասահքի Ֆեդերացիան անում է ամեն ինչ նման իրավիճակների կրկնությունը կանխելու և մեր մարզիկների իրավունքները պաշտպանելու համար։
Շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր աջակցում են մեր թիմին այս բարդ պահին։
Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը՝ հանուն հայկական գեղասահքի արժանապատիվ ներկայության միջազգային ասպարեզում»։

Из-за отказа в визе фигуристы, представляющие Армению, не примут участия в ЧЕ-2026
«С глубоким сожалением сообщаем, что фигуристы национальной сборной Армении Симон Данилянц и спортивная пара Карина Акопова / Никита Рахманин не примут участия в Чемпионате Европы по фигурному катанию — одном из важнейших турниров сезона 2025–2026.
Несмотря на своевременную подачу всех необходимых документов, посольство Великобритании не предоставило нашим спортсменам въездные визы в установленные сроки, в результате чего наша сборная команда лишилась возможности участвовать в чемпионате Европы.
Это серьезный удар по всей сезонной подготовке наших спортсменов, их соревновательному развитию и позициям в международном рейтинге. Годы кропотливого труда, подготовки и преданности делу не должны зависеть от административных задержек.
Федерация фигурного катания Армении делает всё возможное, чтобы предотвратить повторение подобных ситуаций и защитить права наших спортсменов. Благодарим всех, кто поддерживает нашу команду в этот сложный момент.
Мы продолжим нашу борьбу во имя достойного присутствия армянского фигурного катания на международной арене».