Դեսպանը մասնակցել է ՀՀ վարչապետի կողմից թանգարանին նվիրաբերված Աստվածաշնչի հանձնման արարողությանը
Հունվարի 9-ին Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանում դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը մասնակցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից թանգարանին նվիրաբերված Աստվածաշնչի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը։
Միջոցառման ընթացքում դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը և Աստվածաշնչի թանգարանի գլխավոր տնօրեն, դոկտոր Կառլոս Կամպոն ստորագրել են համապատասխան փաստաթուղթ, համաձայն որի ՀՀ վարչապետի կողմից թանգարանին նվիրաբերված Աստվածաշունչն իր ուրույն տեղը կգտնի թանգարանում և 2026 թվականի ընթացքում կդրվի ցուցադրության։
Աստվածաշնչի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը և թեմական խորհրդի ատենապետ Դերիկ Ղուկասյանը։ Միջոցառմանը հրավիրված էին նաև ակադեմիական ոլորտը ներկայացնող հյուրեր, տարբեր քրիստոնեական կառույցների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ «Save Armenia» հուդայա-քրիստոնեական միության գործադիր տնօրեն և նախագահ Փոլ Մյուրեյը։

Посол принял участие в церемонии передачи Библии, подаренной премьер-министром РА музею
9 января в Музее Библии в Вашингтоне посол Нарек Мкртчян принял участие в торжественной церемонии передачи Библии, подаренной музею премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
В ходе мероприятия посол Нарек Мкртчян и генеральный директор Музея Библии, доктор Карлос Кампо подписали соответствующий документ, согласно которому Библия, переданная в дар музею премьер-министром РА, займет свое достойное место в музее и будет представлена на экспозиции в течение 2026 года.
В торжественной церемонии передачи Библии также приняли участие глава Западной епархии Армянской Апостольской Святой Церкви США архиепископ Овнан Тертерян и председатель епархиального совета Дерик Гукасян. На мероприятие были приглашены гости, представляющие академическую сферу, а также представители различных христианских структур, в том числе исполнительный директор и президент иудео-христианского союза «Save Armenia» Пол Мюррей.