Ի՞նչ գործոններ են ազդել Հայաստան զբոսաշրջիկների թվի ավելացման վրա
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ դեկտեմբերին Հայաստան է այցելել 139.933 զբոսաշրջիկ, որը նախորդ տարիների այդ ամսվա պատմության լավագույն ցուցանիշն է:
Նա նշել է, որ ս․թ մայիս-դեկտեմբեր ժամանակահատվածի ցուցանիշները ևս լավագույնն են Հայաստանի պատմության մեջ։
«Այս տարի ունեցել ենք 2 մլն 263.642 զբոսաշրջիկ, ինչը 2.5%-ով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից»,- ասել է Պապոյանը։ Ինչ վերաբերում է պատմական ամենաբարձր ցուցանիշին, նրա խոսքով՝ այն արձանագրվել է 2023 թվականին։
Վարչապետ Փաշինյանն էլ խոսել է զբոսաշրջության զարգացման վրա ազդած գործոններից՝ նշելով նաև ավիացիոն շուկայի գրավիչ դառնալը․ «Ամեն ամիս տարբեր միջազգային ավիաընկերությունների կողմից լսում ենք հայտարարություններ դեպի Երևան և Երևանից թռիչքներ իրականացնելու մասին։ Սա նույնպես շատ էական է»,- ասել է նա։
«Մարտի վերջին, երբ ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը հայտարարեցին խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները հաջողությամբ ավարտելու մասին, արդեն մայիսին զբոսաշրջության թվերի վրա դա արտահայտվեց, իսկ օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան գագաթնաժողովն, իր հերթին, լրացուցիչ խթան դարձավ ու օգոստոսից հետո զբոսաշրջային հոսքերի վրա արտահայտվեց»։

RA Minister of Economy Gevorg Papoyan reported that 139,933 tourists visited Armenia in December, the highest monthly figure in the country's history.
He noted that the indicators for the May-December period this year are also the best in Armenia's history.
"This year we had 2 million 263,642 tourists, which is 2.5% more than the previous year's indicator," Papoyan said. As for the highest historical indicator, he says it was recorded in 2023.
Prime Minister Pashinyan also spoke about the factors affecting tourism development, noting the attractiveness of the aviation market. "Every month, we hear announcements from various international airlines about operating flights to and from Yerevan. This is also very significant," he said.
"At the end of March, when Armenia and Azerbaijan announced the successful completion of negotiations on a peace agreement, this was reflected in tourism figures already in May, and the Washington summit on August 8, in turn, became an additional stimulus and was reflected in tourism flows after August."